Prejsť na obsah
Verejnosť

Mariana Derzsi z Materiálovotechnologickej fakulty STU rozprávala o svojom pôsobení na fakulte a výskume v oblasti nanotechnológií v TA3.

Marianna Derzsi sa vrátila na MTF začiatkom tohto roka, pôsobila v medzinárodných vedeckých zameraných na výskum v oblasti nanotechnológií a tzv. "extrémnej chémie", teda chémiu na báze extrémne reaktívneho a toxického fluóru.

"Našou snahou je vyvinúť nové materiály pre mikroelektroniku, také, ktoré by umožnili miniaturizovať elektroniku až na molekulovú úroveň. Chceme získať materiály, ktoré budú supravodivé -  ak sa na to pozrieme z pohľadu trebárs mobilov, mohli by sme mať raz mobily, ktoré budú mať oveľa väčší výkon a prakticky by sme ho ani nemuseli dobíjať," vysvetľuje Mariana Derzsi.  

Pôsobí na Ústave výskumu progresívnych materiálov MTF STU. "Na ústave a na fakulte máme študentov, ktorí sa veľmi zaujímajú o výskum a sú ochotní pracovať a učiť sa aj navyše mimo študijného plánu."

Podľa nej Slovensko potrebuje "výmenu mozgov" - teda nielen, aby naši vedci odchádzali von a vracali sa opäť domov, ale aby i k nám prichádzali vedci z medzinárodných tímov. Limitom sú podľa nej najmä platy. Mariana dnes buduje výskumnú skupinu na MTF a verí, že sa jej podarí pritiahnuť i vedcov zo zahraničia.

[TA3, 04/08/2018]
Link: https://www.ta3.com/clanok/1133146/host-v-studiu-vedkyna-m-derzsi-o-novom-objave-v-nanosvete.html