accessibility-settingsarrowcalendarcheckchevron-roundedchevronclose-altcloseemailfile-pdffilefilter-listhomeinfolenslikelogo-bluelogo-cyanlogo-graylogo-greenlogo-orangelogo-redlogo-yellowmenuphonesharesocial-facebooksocial-fb-bluesocial-githubsocial-instagramsocial-linkedinsocial-rsssocial-tiktoksocial-twittersocial-youtubestudent-hatuserx
Prejsť na obsah
Pracujem...

Profil absolventa

Vedomosti

Absolventi študijného programu počítačová podpora výrobných technológií získajú vedomosti zo základných prírodovedných, technických a technologických disciplín, manažmentu ako aj poznatky z informačných technológií pre aplikačný prístup k využívaniu výpočtovej techniky. Na tieto poznatky organicky nadväzuje štúdium profilujúcich predmetov, predovšetkým z výrobných technológií, počítačovej podpory výrobných technológií , počítačovej podpory montáže CAA, počítačovej podpory kvality CAQ, s dôrazom na praktické zručnosti a schopnosti. Predchádzajúce poznatky sú doplnené znalosťami z oblasti mechaniky, ktoré sú potrebné pre konkrétne riešenie zadaní, projektov a záverečnej práce. Organické prepojenie štúdia prírodovedných, ekonomických a manažérskych disciplín so štúdiom technických, technologických a počítačových disciplín vytvára u absolventov predpoklady na čo najlepšie uplatnenie sa v praxi. Študijný plán študijného programu je postavený na základe súčasných poznatkov vedy a je dobrým základom pre prípadné pokračovanie na inžinierskom stupni štúdia.

Zručnosti

Absolventi majú praktické zručnosti z aplikácie CAx systémov pre navrhovanie, výrobu a kontrolu tvarovo-zložitých súčiastok pre automobilový, alebo letecký priemysel. Vie využívať moderné 3D počítačové softvéry CAD, CAQ, CAM, CAE, CAA a moderné CNC stroje a 3D tlačiarne. Všetky vedomosti nadobudnuté počas štúdia má možnosť prakticky si overiť na mnohých zariadeniach a strojoch, ktoré sú k dispozícii v laboratóriách. Absolventi majú praktické zručnosti z kontroly strojárskych súčiastok kde vedia aplikovať optické 3D skenovanie, počítačovú tomografiu, reverzné inžinierstvo a súradnicové optické meranie. V oblasti CAA získajú zručnosti z konštruovania výrobkov z hľadiska montáže, návrhu montážnych pracovísk a systémov. Majú zručnosti v softvéroch využívaných pri počítačovej podpore montáže.

Kompetencie

Absolvent má schopnosť aplikovať nadobudnuté zručnosti pre navrhovanie komplexných tvarových súčiastok, je schopný navrhnúť technologický postup výroby, generovať CNC program pre výrobu súčiastok, navrhnúť plán kontroly, aplikovať a vyhodnotiť merací postup a navrhnúť montážne postupy pre výrobky. Je schopný efektívne riešiť konkrétne problémy, ktoré nastanú v reťazci CAD-CAM-CNC-CAQ-CAA. Absolvent ovláda najmodernejšie IKT, ktoré je schopný využiť vo svojej praxi.

Profilové predmety

Uplatnenie absolventov

Absolventi sú schopní uplatniť sa pri implementácii a prevádzkovaní výrobno-technologických systémov ako CAD/CAM technológovia, pracovníci CA technologických kancelárií, konštruktéri výrobných nástrojov a prípravkov, v oblasti technickej prípravy výroby a pri programovaní CNC techniky a výrobných systémov. O absolventov študijného programu je zo strany podnikov a firiem záujem už počas štúdia a preto sa prevažne uplatnia vo svojom obore.

Príklady povolaní, na výkon ktorých je absolvent pripravený

Absolvent študijného programu „Počítačová podpora výrobných technológií“ je spôsobilý vykonávať profesiu „Strojársky technológ, “ s rozšírenými schopnosťami ovládania počítačovej techniky, CAx systémov a CAx technológií používaných pri príprave a riadení výroby. Je schopný samostatne vytvárať technickú dokumentáciu a konštruovať s počítačovou podporou (Strojársky špecialista konštruktér, Projektant), vytvárať programy pre CNC riadené výrobné stroje (Špecialista CNC programovania). Absolvent vie modelovať zložité 3D výrobky a simulovať prípravu ich výroby, dokáže sa uplatniť pri implementácii a prevádzkovaní výrobno-technologických systémov, ako CAD/CAM technológ, konštruktér výrobných nástrojov, prípravkov a pomôcok, v oblasti technickej prípravy výroby a pri programovaní NC techniky a výrobných systémov s použitím výpočtovej techniky a vhodných softvérov (Strojársky špecialista technológ).

Príklady úspešných absolventov

Ing. Tomáš Šimo - Vedúci centra excelentnosti kvality Carl Zeiss Slovakia, s.r.o. Ing. Marek Zvončan, PhD. - Vedúci vývoja výskumu Boge elastmetall Slovakia a.s. Ing. Rudolf Zaujec PhD. - vedúci R&D MASAM s.r.o.

Vyjadrenia zamestnávateľov, alebo regulátora

Zástupcovia zamestnávateľov sa dohodli na spoločnom vyjadrení: „Absolventi študijného programu Počítačová podpora výrobných technológií sú schopní samostatne riešiť zadané praktické úlohy s použitím IT zručností získaných v profilových predmetoch a sú schopní učiť sa nové veci. Absolventi majú znalosť základných princípov a nástrojov potrebných pre plnenie pracovných úloh.“ Zástupcovia externých zainteresovaných strán poskytli svoje vyjadrenie s nasledovnými pripomienkami: do budúcna zaradiť anglický jazyk hneď od prvého ročníka, zaviesť viac technických predmetov/cvičení/projektov. Po diskusii sa externé strany dohodli na nasledujúcom vyjadrení: „Študijný program Počítačová podpora výrobných technológií reflektuje požiadavky a očakávania zamestnávateľov na vedomosti a zručnosti získané štúdiom predovšetkým profilových predmetov študijného programu.“Stanovisko k súladu získanej kvalifikácie s požiadavkami na výkon povolania poskytli zástupcovia spoločností: - Schaeffler Skalica, spol. s r.o.; - Boge Elastmetall Slovakia, a.s.; - Carl Zeiss Slovakia, s.r.o.; - MASAM s.r..