accessibility-settingsarrowcalendarcheckchevron-roundedchevronclose-altcloseemailfile-pdffilefilter-listhomeinfolenslikelogo-bluelogo-cyanlogo-graylogo-greenlogo-orangelogo-redlogo-yellowmenuphonesharesocial-facebooksocial-fb-bluesocial-githubsocial-instagramsocial-linkedinsocial-rsssocial-tiktoksocial-twittersocial-youtubestudent-hatuserx
Prejsť na obsah
Pracujem...

Profil absolventa

Vedomosti

Prepojením štúdia prírodných, technických, humanitných a spoločenských vied so štúdiom priemyselného manažérstva získa absolvent komplexné vedomosti z oblasti riadenia sociálno-technických systémov, ktoré integrujú ľudské zdroje, informácie, technológie a procesy v rámci životného cyklu výrobkov a služieb. Má široké vedomosti a porozumenie v oblasti priemyselného manažmentu, vrátane poznania praktických súvislostí a vzťahov, ktoré umožňujú ich efektívnu aplikáciu v praxi. Absolvent vie charakterizovať predvýrobné, výrobné a povýrobné procesy a s nimi súvisiace manažérske činnosti. Zároveň má vedomosti o kvalite technologických procesov, o výrobných odchýlkach a metodike ich merania, vie uplatňovať vedomosti z oblasti procesného a projektového riadenia, personálneho marketingu, rozumie budovaniu imidžu a značky zamestnávateľa, vie charakterizovať potreby a očakávania zákazníkov a ďalších zainteresovaných strán. Absolvent má zároveň vedomosti z oblasti základov podnikania a plánovania podnikateľských aktivít.

Zručnosti

Absolvent dokáže aplikovať vybrané metódy, techniky a nástroje priemyselného manažérstva, vie aktívnym spôsobom získavať informácie a využívať ich na riešenie praktických úloh v oblasti priemyselného inžinierstva, vie aplikovať postup tvorby výrobnej stratégie a výrobného programu podniku, vie zvoliť relevantné štatistické metódy pri riešení technických a ekonomických procesov v podnikovej praxi, má praktické zručnosti z oblasti procesného a projektového riadenia, dokáže využívať nástroje personálneho marketingu v riadení ľudských zdrojov, ovláda rôzne prístupy k manažérstvu kvality a jeho normatívnemu zabezpečeniu, je schopný aplikovať nástroje a metódy zlepšovania kvality, vypracovať podklady pre vykonávanie interných auditov a zvoliť konkrétne nápravné a preventívne opatrenia pre zvyšovanie udržateľnej výkonnosti výrobnej prevádzky. Absolvent vie stanoviť základnú štruktúru a obsah podnikateľského zámeru, dokáže zostaviť podnikateľský zámer, vie aplikovať kľúčové manažérske kompetencie v kontexte základných funkcií manažmentu a spôsob ich rozvoja.

Kompetencie

Absolvent má schopnosť efektívne komunikovať, prezentovať vlastné názory a riešenia, prijímať rozhodnutia a niesť za ne zodpovednosť, riešiť problémy a efektívne pracovať v interdisciplinárnych aj multikultúrnych tímoch. Má schopnosť analyticky a prakticky myslieť a kreatívne pristupovať k riešeniu nových a neštandardných situácií. Je schopný samostatne pracovať, organizovať a plánovať si prácu a vlastný sebarozvoj. Absolvent ovláda moderné informačno-komunikačné technológie a je schopný ich primerane využívať vo svojej praxi. Má manažérske, ekonomické, právne, environmentálne a etické povedomie a dokáže ho aplikovať pri výkone svojho povolania.

Profilové predmety

Uplatnenie absolventov

Na základe portálu https://uplatnenie.sk/ podľa dostupných informácii z roku 2019 až 96% absolventov študijného programu Priemyselné manažérstvo, vrátane jednotlivých modulov pokračuje v štúdiu na 2.stupni. Len 4% absolventov sa rozhodli nepokračovať v štúdiu a sú zamestnaní.

Príklady povolaní, na výkon ktorých je absolvent pripravený

Absolvent študijného programu Priemyselné manažérstvo, resp. jej modulov: - je pripravený flexibilne sa uplatňovať na trhu práce, - uplatní sa ako člen tvorivého tímu, resp. jeho vedúci v organizáciách rôzneho typu, predovšetkým na prvolíniových a stredných stupňoch riadenia priemyselných podnikov. Podľa vybranej špecializácie nájde uplatnenie na špecializovaných oddeleniach riadenia výroby, logistiky, kvality, ľudských zdrojov či marketingu. Podľa Sústavy povolaní (na sustavapovolani.sk a https://www.kvalifikacie.sk/kartoteka-kariet-kvalifikacii#/) sa uplatní na konkrétnych pracovných pozíciách ako napríklad riadiaci pracovník v strojárskej výrobe, špecialista plánovania výroby, špecialista ľudských zdrojov, kariérový sprievodca/konzultant, lektor ďalšieho vzdelávania, špecialista pre oblasť vzdelávania a rozvoja ľudských zdrojov, špecialista pre odmeňovanie, špecialista náboru a výberu pracovníkov, špecialista pre plánovanie a kontroling ľudských zdrojov, odborný pracovník v oblasti štatistiky, projektový manažér v oblasti IKT, manažér v oblasti marketingu a pod. Zároveň je schopný zakladať a viesť malé firmy či spoločnosti alebo byť členom manažmentu jednotlivých zložiek väčších organizácií. - je pripravený na štúdium v nadväzujúcom inžinierskom študijnom programe, napr. Priemyselné manažérstvo.

Príklady úspešných absolventov

Študijný program Priemyselné manažérstvo, ako pokračovateľ študijných programov Ekonomika a riadenie strojárskej výroby, Manažment priemyselných podnikov, Priemyselné inžinierstvo a manažment, Personálna práca v priemyselnom podniku, Inžinierstvo kvality produkcie za 69 rokov svojej existencie vychoval množstvo úspešných absolventov, ktorý sa uplatnili v komerčnej i akademickej sfére. Za komerčnú sféru je možné spomenúť, napríklad nasledovných absolventov: Ing. Ľuboš Lopatka, PhD. (1984) - MH Manažment (generálny riaditeľ); Ing. Juraj Janáč (1991) - Volkswagen Slovakia (vedúci logistiky); Ing. Miroslav Daniš (1995) - ZF Boge Elastmetall Slovakia (technický riaditeľ); Ing. Martin Dzama (1998) - Stellantis (generálny riaditeľ); Ing. Jana Bogyóová (1998) - Reydel Automotive Slovakia (riaditeľka); Ing. Andrea Vaňová (2000) - Gotec Slovakia (Quality Manager); Ing. Branislav Horváth (2002) - IAC Group (Senior Injection Moulding Engineer); Ing. Kristína Šmída (2003) - Autocont (HR Director); Ing. Zuzana Kelemenová, PhD. (2004) - Schaeffler (Application Engineer); Ing. Yulia Šurinová, PhD. (2006) - Sky Medical (Plant Manager); Ing. Viktória Talnagiová, PhD. (2007) - Osram (Controlling Manager); Ing. Rastislav Beňo, PhD. (2008) - Stellantis Trnava (hlavný ergonóm); Ing. Veronika Beluská, PhD. (2009) - Honeywell (Project Plannig and Control Analyst); Ing. Marián Hodulík (2010) - Volkswagen (Logistik Manager); Ing. Lenka Púčiková (2010) - Faurecia (Product Manager); Ing. Matej Daňo, PhD. (2011) - LEONI (Product Section Manager); Ing. Jaroslav Patka (2012) - Schaeffler Slovakia (generálny riaditeľ); Ing. Tomáš Podhradský (2013) - Edymax (Project Manager). Veľmi úspešní sú absolventi v akademickej a výskumnej sfére, môžeme spomenúť napr. prof. Ing. Jozef Sablik, CSc. (1967) - Materiálovotechnologická fakulta STU (dekan); prof. Ing. Miloš Čambál, CSc. (1988) - Materiálovotechnologická fakulta STU (dekan); doc. Ing. František Horňák (1992) - STU (prorektor); doc. Ing. Andrea Chlpeková (1992) - Materiálovotechnologická fakulta STU (riaditeľka ústavu); prof. Ing. Ján Závadský, PhD. (1999) - UMB Banská Bystrica (manažér vnútorného systému kvality)

Vyjadrenia zamestnávateľov, alebo regulátora

Študijný program Priemyselné manažérstvo je zostavený v súlade s aktuálnymi trendami a požiadavkami praxe v rôznych priemyselných podnikoch. Zamestnávateľmi je kladne hodnotená schopnosť absolventov študijného programu kreatívne aplikovať teoretické a technické vedomosti pri riešení konkrétnych problémov priemyselnej praxe. Absolventi sú motivovaní, avšak v niektorých prípadoch očakávajú podporu zo strany zamestnávateľov vo forme tútorstva.