accessibility-settingsarrowcalendarcheckchevron-roundedchevronclose-altcloseemailfile-pdffilefilter-listhomeinfolenslikelogo-bluelogo-cyanlogo-graylogo-greenlogo-orangelogo-redlogo-yellowmenuphonesharesocial-facebooksocial-fb-bluesocial-githubsocial-instagramsocial-linkedinsocial-rsssocial-tiktoksocial-twittersocial-youtubestudent-hatuserx
Prejsť na obsah
Pracujem...

Profil absolventa

Vedomosti

Absolvent študijného programu Výrobné zariadenia a systémy: - má prierezové vedomosti v odbore strojárstvo so zameraním na ich aplikačné využitie zodpovedajúce súčasnému stavu poznania, - má široké vedomosti a porozumenie v špecializovanej oblasti výrobnej techniky, výrobných zariadení a systémov, vrátane poznania praktických súvislostí a vzťahov k súvisiacim odborom strojárstvo či kybernetika, ktoré slúžia ako základ pre prax či výskum. Absolvent má všeobecné strojárske vedomosti a vie: - charakterizovať a aplikovať základy mechaniky, - charakterizovať technológie v strojárstve a kovovýrobe, - charakterizovať, definovať a popísať oblasti náuky o materiáloch a ich vlastnosti (kovy, plasty), - charakterizovať druhy výrobných strojov a zariadení, - charakterizovať zásady tvorby technologických postupov výroby z kovu, - aplikovať zásady technického kreslenia v strojárstve, - uplatňovať všeobecné vedomosti z ekonomiky a riadenia v strojárstve, - opísať druhy výrobných procesov v strojárskej výrobe, - opísať priebeh a väzby jednotlivých výrobných činností v strojárskej výrobe, - určiť technické parametre strojov, zariadení a ich súčastí potrebných pre výrobu, - vie opísať metódy používané v strojárskej metrológii, - rozumie systémom a štandardom kvality v strojárstve a kovovýrobe - definovať bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci a ochranu pred požiarmi v strojárskej výrobe, - vie charakterizovať technické a ekonomické hodnotenie konštrukcií. Absolvent má špecializované vedomosti, zamerané na oblasť výrobnej techniky a vie: - tvoriť a používať technickú dokumentáciu, návody a schémy v strojárskej výrobe, - charakterizovať systémy, normy a štandardy kvality v strojárstve a kovovýrobe, - používať softvér pre konštrukciu 3D modelov modelových zariadení, - aplikovať metodiku konštruovania a jej princípy, - charakterizovať konštrukčné časti strojov a strojné mechanizmy, - sledovať najnovšie stavy a trendy vývoja techniky a technológie výroby, - charakterizovať nástroje, prípravky a meradlá v strojárstve, - charakterizovať druhy strojov a zariadení používaných v strojárskej výrobe, - charakterizovať číslicovo riadené výrobné stroje a pružné výrobné systémy. - vysvetliť stupne automatizácie v strojárskej výrobe, - opísať základy a princípy navrhovania hydraulických a pneumatických mechanizmov, - opísať základy elektrotechniky, - definovať PLC (Programovateľný logický automat) riadiaci softvér v strojárskej výrobe, - charakterizovať stavbu, obsluhu a programovanie priemyselných robotov a manipulátorov, - charakterizovať princípy senzorickej techniky, - opísať technické schémy elektrotechnických, hydraulických a pneumatických strojov a zariadení, - charakterizovať automatizované systémy riadenia výroby CAD/CAM, - definovať princípy Industry 4.0 v automatizácii.

Zručnosti

Absolvent študijného programu má zručnosti a vie: - aktívnym spôsobom získavať informácie a využívať ich na riešenie praktických úloh v odbore strojárstvo, - riešiť praktické úlohy v odbore strojárstvo s využitím obvyklých výskumných a vývojových postupov, s kritickým posúdením ich vhodnosti a primeranosti, - orientovať sa v strojárskych normách ISO, EN a STN a v technickej dokumentácii strojov, prístrojov a zariadení (čítanie, porozumenie, v prípade potreby aj vyhotovenie), - vytvoriť potrebnú technickú dokumentáciu na určenom príklade, vykonať konštrukčný výpočet, - realizovať technické výpočty a definovať všeobecné, rozmerové a geometrické tolerancie strojových súčiastok a kvalitu povrchu, - spracovať technickú prípravu výroby modelových zariadení, - analyzovať, vyhodnotiť vzniknutý problém v strojárskej výrobe a navrhnúť riešenie pomocou výpočtovej techniky a porovnať s technickým zadaním, - uplatňovať a aplikovať princípy nastavovania hydraulických a pneumatických mechanizmov, nastavovania výrobných strojov, zariadení, priemyselných robotov a manipulátorov, liniek, prípravkov, chápadiel, nástrojov a meradiel, - uplatňovať princípy tvorby (online a offline programovanie) a korekcie programu pre priemyselný robot, programovateľný logický automat alebo riadiacu jednotku, - využívať odborné softvérové aplikácie, používať grafické a výpočtové programy v strojárstve (CAD), - spracovať dáta a tvoriť dokumenty v počítačových kancelárskych balíkoch a ovláda základy práce v operačných systémov Windows, - aplikovať zásady bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, hygieny práce a ochrany životného prostredia v procese strojárskej výroby.

Kompetencie

Absolvent študijného programu má kompetencie a vyznačuje sa: - samostatnosťou pri riešení odborných úloh a koordinovaní čiastkových činností, má určitú predstavivosť, tvorivosť, rozhodnosť a je schopný využívať praktické a pružné myslenie, - autonómiou a zodpovednosťou pri rozhodovaní a je schopný analyzovať a riešiť problémy, vedieť sa prispôsobiť situacii (adaptabilita, flexibilita, improvizačné spôsobilosti), - schopnosťou niesť zodpovednosť za výsledky tímu a pri plnení samostatných pracovných úlohách a pripravenosťou pracovať v tíme na rôznych typoch úloh a projektov, spolupracovať a motivovať, prípadne viesť ľudí, - schopnosťou odporučiť a obhájiť vlastný názor a vlastné rozhodnutie pri riešení problému, - schopnosťou plánovať svoje vlastné vzdelávanie, neustále sa vzdelávať a získavať nové informácie a poznatky aj v oblasti inovácií výrobnej techniky, - schopnosťou vhodne, profesionálne prezentovať vlastné stanoviská, kultivovane prezentovať a obhajovať vlastnú tvorbu a využívať rôzne formy prezentácie, - schopnosťou identifikovať a zhodnotiť etické, sociálne a ďalšie súvislosti riešených problémov, - schopnosťou si samostatne zorganizovať a naplánovať prácu tak, aby minimalizoval nákladovú zložku a dodržal časový plán zamestnávateľa resp. zákazníka, - schopnosťou odborne a kultivovane komunikovať s inými členmi tímu, odborníkmi resp. zákazníkmi v písomnom a ústnom prejave, prípadne v cudzom jazyku, - vlastnosťami ako je digitálna, technická a manuálna zručnosť a informačná gramotnosť, - schopnosťou identifikovať, kvantifikovať a zhodnotiť dopady riešení problémov na sociálnu oblasť a oblasť životného prostredia.

Profilové predmety

Uplatnenie absolventov

Absolventi bakalárskeho študijného programu vo vysokej miere pokračujú v nadväzujúcom inžinierskom študijnom programe. Až 83% asolventov pokračuje na inžinierskom štúdiu, 17% absolventov sa zamestná hneď po ukončení šudia (https://uplatnenie.sk/?degree=V%C5%A0&vs=702000000&faculty=702060000&field=2329R04&year=2019). Podľa portálu https://www.trendyprace.sk/sk/absolventi/moje-trendy/odbory-vzdelania?id=692 patrí študijný program v sekcii Vysoké školy / technické vedy do TOP25 na Slovensku. Uvedený študijný program získal celkové hodnotenie 73 bodov zo 100, čo znamená, že patrí medzi 27 % najperspektívnejších vysokoškolských študijných programov v Slovenskej republike. Je to dané vyššími mzdami v porovnaní s ostatnými študijnými programami. Študijný program ponúka veľkú perspektívu uplatnenia na trhu práce v oblasti priemyselnej výroby s nulovou nezamestnanosťou a vysokou priemernou mesačnou mzdou. Absolvent nájde uplatnenie ako projektant automatizovaných výrobných systémov a zariadení, prípadne ako technológ alebo samostatný podnikateľ v inžinierskych službách a ako špecialista na rôznych miestach výrobných a technologických úsekov. Vyskytujú sa však aj prípady, kedy sa študenti v nadväznosti na riešené projekty a bakalárske práce okamžite zamestnajú vo firmách a pokračujú v štúdiu na kombinovanej forme štúdia.

Príklady povolaní, na výkon ktorých je absolvent pripravený

Podľa internej analýzy a externých databáz absolventov študijného programu Výrobné zariadenia a systémy ich uplatniteľnosti (https://www.trendyprace.sk/sk, https://uplatnenie.sk) sú indikované dva smery budúcich povolaní. Prvým smerom a povolaním je procesný inžinier so zameraním na automatizované výrobné systémy, ich obsluhu, logistiku, prevádzku a údržbu a druhým povolaním je projektový inžinier so zameraním na návrh, inovácie, projektovanie, konštruovanie či integráciu automatizovaných či robotických systémov, výrobných zariadení, výrobných strojov do výrobných systémov a výrobných procesov. Procesný/Projektový inžinier vo výrobných zariadeniach a systémoch má potenciál uplatniť sa v nasledovných povolaniach podľa Sústavy povolaní https://sustavapovolani.sk/, resp. podľa národnej sústavy kvalifikácií https://www.kvalifikacie.sk/: - procesný špecialista v strojárskej a automobilovej výrobe, - strojársky špecialista, projektant, automatizér, robotik, konštruktér, - strojársky špecialista v oblasti údržby (Inžinier údržby, Vedúci údržby), - strojársky špecialista vo výskume a vývoji, v oblasti kvality, - samostatný podnikateľ v inžinierskych službách.

Príklady úspešných absolventov

Študijný program za 21 rokov svojej existencie vychoval veľké množstvo úspešných absolventov, ktorí sa predovšetkým uplatnili v komerčnej, ale aj v akademickej sfére. Absolventom študijného programu je napríklad Ing. Martin Krivý (absolvent v roku 2014) - Manufacturing Engineer, Volvo Cars, Gothenburg, Sweden, Ing. Denis Cintula (2019) – Projektový inžinier, DS Systems, Ing. Jakub Frťús (2019) – aplikačný inžinier, ABB, s.r.o., Ing. Marek Sedlák (2018) – Projektový inžinier, BOGE Boge Elastmetall Slovakia a.s., Ing. Ondrej Bašovský (2017) - Technical Project Coordinator, ZF Slovakia, a.s., Ing. Dávid Michal, PhD. (2016) - Co-Founder, Advanced Engineering s.r.o., Ing. Tomáš Hrudka (2015) - Project Manager, Emerson Automation Solutions, Ing. Mário Rapant (2009) - Manufacturing Engineering Final Assembly Manager, Jaguar Land Rover. Za akademickú sféru možno spomenúť pedagógov, resp. členov Rady študijného programu: doc. Ing. Roman Ružarovský, PhD. (2006), doc. Ing. Radovan Holubek, PhD. (2009), Ing. Radovan Zvolenský, PhD. (2005), Ing. Miriam Matúšová, PhD. (2000). Väčšina absolventov pokračovala v inžinierskom štúdiu a až následne sa zamestnala.

Vyjadrenia zamestnávateľov, alebo regulátora

O absolventov so zameraním na výrobné systémy, automatizáciu a robotiku je veľký záujem z praxe. Zástupcovia zamestnávateľov aktívne participujú v Rade študijného programu (ZF SLOVAKIA a.s., SEGULA Slovensko s.r.o., SOVA Digital a.s., ABB s.r.o., FESTO spol. s r.o.). Podľa ich vyjadrenia je študijný program zostavený v súlade s aktuálnymi trendami a požiadavkami praxe v rôznych priemyselných podnikoch. Poskytuje odbornú teoretickú a aj praktickú prípravu s ohľadom na stále narastajúce požiadavky z dôvodu rozvoja automatizácie strojov, výrobnej techniky, výrobných strojov a robotizácie výrobných systémov. Zametnávatelia oceňujú nielen odborné znalosti absolventov, ale aj tzv. mäkké kompetencie ako komunikačné a manažérske schopnosti, schopnosti prezentovať, či jazykové kompetencie.