accessibility-settingsarrowcalendarcheckchevron-roundedchevronclose-altcloseemailfile-pdffilefilter-listhomeinfolenslikelogo-bluelogo-cyanlogo-graylogo-greenlogo-orangelogo-redlogo-yellowmenuphonesharesocial-facebooksocial-fb-bluesocial-githubsocial-instagramsocial-linkedinsocial-rsssocial-tiktoksocial-twittersocial-youtubestudent-hatuserx
Prejsť na obsah
Pracujem...

Profil absolventa

Vedomosti

Absolvent inžinierskeho študijného programu Technické zariadenia budov (TZB): - má hlboké a prierezové vedomosti v oblasti teórie a tvorby technických zariadení budov a systémov techniky prostredia v architektonickom diele, - má široké vedomosti a ovláda teoretické základy fyziky, šírenia a vedenia tepla, prenosu tepla a hmoty, tepelnej techniky a osvetlenia, princípy navrhovania a tvorby energeticky úsporných objektov, - rozumie teóriám, fyzikálnym dejom a javom, ktoré prebiehajú pri výrobe a distribúcii tepla, elektriny a chladu pri zásobovaní budov vodou, odkanalizovaní objektov a zásobovaní objektov vykurovacím plynom, - ovláda vzájomné súvislosti medzi jednotlivými sústavami a zariadeniami techniky prostredia budov v nadväznosti na riadiace systémy, meranie a reguláciu s rôznym stupňom ovládania a prenosu informácií, - rozumie funkčným a technologickým princípom vytvorenia optimálneho vnútorného prostredia v inteligentných budovách vo vzťahu k „3E“ (energia, ekonomika a ekológia), - pozná štruktúry a väzby jednotlivých súčastí tvorby techniky prostredia, systémov vykurovania, vetrania a klimatizácie, merania a regulácie, sústav zdravotnotechnických zariadení, požiarnotechnických zariadení budov, obnoviteľných zdrojov energie a spätného využitia energie, - má hlboké vedomosti, orientáciu a praktické zručností v moderných výpočtových softvéroch pre navrhovanie zložitých technických a technologických systémov v TZB, - pozná širokú škálu materiálov a výrobkov pre realizáciu jednotlivých technických zariadení v budovách , - má schopnosti orientácie sa v trendoch teórie a technike prostredia budov vrátane inteligentných a udržateľných budov s využívaním obnoviteľných a ekologicky čistých zdrojov energie, - má vedomosti pre projektovanie TZB za podpory počítačovej grafiky a softvérových programov s využitím prostriedkov s BIM.

Zručnosti

Absolvent inžinierskeho študijného programu Technické zariadenia budov (TZB) vie: - kreatívne navrhovať projektovú dokumentáciu budov vo všetkých jej stupňoch za využitia výpočtovej grafiky a BIM pre oblasť TZB - zdravotnotechnické zariadenia, vykurovacie systémy, vetracie a klimatizačné sústavy, systémy pre využitie obnoviteľných zdrojov energie, systémov recyklácie a rekuperácie, - hodnotiť kvalitu stavu vnútorného prostredia, energetickú náročnosť rôznych druhov budov ako aj ekonomickú efektívnosť ich prevádzky, - aplikovať experimentálnu analýzu teplotného, aerodynamického, vlhkostného a mikrobiálneho vnútorného životného prostredia a posúdiť vplyv zariadení na ekológiu vonkajšieho prostredia, - pozná a ovláda metódy na hodnotenie energetickej hospodárnosti budov a systémov technických zariadení budov a zásad tvorby vnútorného prostredia, - navrhuje využívanie obnoviteľných zdrojov energie, nízkoenergetických systémov zásobovania teplom, chladom, elektrickou energiou a vodou pre objekty pozemných stavieb, - vie aktívnym spôsobom získavať najnovšie informácie pri navrhovaní systémov TZB, vybavených meracou, regulačnou a riadiacou technikou v súlade s architektonickými, stavebno‐konštrukčnými, bezpečnostnými, hygienickými a legislatívnymi požiadavkami s výrazným zreteľom na kvalitu životného prostredia, - je schopný riadiť prevádzku energetických a technologických celkov inteligentných budov, - vie spracovávať energetické audity, hodnotenia energetickej hospodárnosti budov a certifikáciu budov, - vie optimalizovať za pomoci moderných výpočtových metód z oblasti TZB progresívne technické riešenia s kritickým posúdením vhodnosti a primeranosti z hľadiska ekonomickej a energetickej náročnosti, - dbá na ochranu životného prostredia, jeho udržateľnosť a návrh opatrení na znižovanie škodlivín, zvýšenie recyklácie odpadových vôd a spätného využitia energie, - dokáže sa aktívne podieľať na realizácii stavieb, pri zabezpečení bezpečnosti a zdravia pri prevádzke technických zariadení budov, - vie plniť úlohu koordinátora úloh v príprave a realizácii technických zariadení budov.

Kompetencie

Absolvent inžinierskeho študijného programu Technické zariadenia budov (TZB): - vie samostatne získavať nové poznatky a aktívne rozširovať svoje vedomosti, - vyznačuje sa vysokou mierou tvorivosti a samostatnosti pri technických riešeniach, - je si vedomý spoločenských, morálnych, právnych a ekonomických súvislostí svojej profesie a dokáže používať vhodné praktiky v súlade s profesionálnymi, etickými a právnymi rámcami, - vie samostatne navrhovať systémy technických zariadení budov a riešiť tak v nových budovách, ale aj pri obnove a rekonštrukciách, - vie formulovať informácie o postupe riešení úloh a komunikovať o odborných názoroch, - dokáže riešiť odborné úlohy a koordinovať činnosti pri návrhu a realizácii TZB.

Profilové predmety

Uplatnenie absolventov

Absolvent študijného programu Technické zariadenia budov (TZB) nájde široké uplatnenie pri navrhovaní (projektovaní), realizácii a prevádzke pozemných stavieb. Technické zariadenia budov predstavujú v súčasnosti aj vyše 50 % nákladov pri výstavbe budov a sú nevyhnutnou súčasťou každej stavby. Absolventi tohto študijného programu sú veľmi žiadaní už počas štúdia, nakoľko študenti absolvujú v 1.ročníku štúdia odbornú prax vo firmách v oblasti: zdravotnej techniky, vykurovania, vzduchotechniky, prevádzky budov (tzv. facility management). Vzhľadom na skutočnosť, že v 2.ročníku štúdia absolvujú zahraničnú odbornú exkurziu, sú vyhľadávanými pracovníkmi pre organizácie a rôzne podniky s energetickými službami a poradenstvom v technike prostredia budov. Okrem oblasti stavebníctva nájdu absolventi uplatnenie aj v odbore energetiky ako energetickí audítori, alebo tiež ako pracovníci pre vývoj nových progresívnych technológií v TZB a technike prostredia budov (ako napr. zásobovanie budov vodou, požiarna ochrana, progresívne vykurovacie a vzduchotechnické systémy, obnoviteľné zdroje energie, technologické zariadenia, systémy spätného využitia energie, využitie zrážkovej a sivej vody a pod.).

Príklady povolaní, na výkon ktorých je absolvent pripravený

Absolvent ŠP Technické zariadenia budov sa uplatní v praxi ako: - projektant TZB v profesiách zdravotná technika, vykurovanie, vzduchotechnika - autorizovaný stavebný inžinier Slovenskej komory stavebných inžinierov (SKSI) v kategórii I4 – Inžinier pre technické, technologické a energetické vybavenie stavieb, - projektový manažér systémov TZB v procese výstavby budov, - odborný konzultant, poradca pre oblasti TZB (firmy), - pracovník štátnej správy pre oblasť TZB a zásobovania budov energiami, - manažér a prevádzkovateľ (správca) budov pre všetky súčasti TZB a techniky prostredia v budovách (facility manager), - poskytovanie služieb v oblasti poradenstva pre znižovanie energie pri prevádzke budov a zabezpečovaní garantovaných energetických služieb, - odborne spôsobilá osoba (v rámci SKSI) pre energetickú hospodárnosť budov so špecializáciou na energetickú certifikáciu vykurovania, prípravu teplej vody, vetrania, klimatizácie a chladenia, - pracovník pre vývoj nových progresívnych technológií v TZB a technike prostredia budov (obnoviteľné zdroje energie, technologické zariadenia, systémy spätného využitia energie, využitie zrážkovej a sivej vody a pod.), - špecialista požiarnej ochrany so zameraním na požiarnotechnické zariadenia v budovách, - je pripravený na štúdium študijného programu 3. stupňa a budovanie vedeckej perspektívy v odbore teória a technika tvorby vnútorného prostredia, kde môže uplatniť pokrokové experimentálne metódy techniky návrhu a vývoja systémov a zariadení vnútorného stavu prostredia.

Príklady úspešných absolventov

Ing. Ivan Tonhauzer, PhD., Ing. Róbert Boďo, PhD., Ing. Taťjana Jánošková, PhD.., Ing. Peter Mikuška, PhD., Ing. Vendelín Hozzánk, Ing. Jozef Lovás, PhD., Ing. Ján Babjak, PhD., Ing. Oto Halás, Ing. Maroš Chlebo, Ing. Juraj Januška, PhD., Ing. Ján Kouba, Ing. Lukáš Rácz, PhD., Ing. Emília Madarásová, PhD., Ing. Lukáš Živner,PhD., Ing. Robert Thurza, PhD., Ing. Veronika Foldváry- Licina, PhD.

Vyjadrenia zamestnávateľov, alebo regulátora

Študijný program hodnotili zástupcovia zamestnávateľov na Rade ŠP. Záznam z rokovania - https://is.stuba.sk/dok_server/slozka.pl?id=215220Stanovisko k súladu získanej kvalifikácie s požiadavkami na výkon povolania poskytla Slovenská komora stavebných inžinierov. https://is.stuba.sk/auth/dok_server/dokumenty_cteni.pl?id=228575;on=0;dok=223658;serializace=71700009:1692128571:58014:user:295de1931869f1b4d808756b1bfcc146008ab4b0