accessibility-settingsarrowcalendarcheckchevron-roundedchevronclose-altcloseemailfile-pdffilefilter-listhomeinfolenslikelogo-bluelogo-cyanlogo-graylogo-greenlogo-orangelogo-redlogo-yellowmenuphonesharesocial-facebooksocial-fb-bluesocial-githubsocial-instagramsocial-linkedinsocial-rsssocial-tiktoksocial-twittersocial-youtubestudent-hatuserx
Prejsť na obsah
Pracujem...

Profil absolventa

Vedomosti

Absolvent zamerania Bezpečnosť informačných systémov (BIS) má všeobecné aj praktické znalosti z oblasti šifrových algoritmov, informačnej bezpečnosti, bezpečných komunikačných protokolov, elektronického bankovníctva, PKI (public-key infrastructure), biometrie a strojového učenia. Absolvent zamerania Modelovanie a simulácia udalostných systémov (MSUS) ovláda pokročilé prostriedky špecifikácie informačných systémov s modelovacím jazykom UML a s formálnymi nástrojmi na popis správania udalostných systémov, akými sú Petriho siete, formalizmy StateChart a Message Sequence Charts, prepisovacia logika, alebo procesné algebry. Rozumie špecifickým javom distribuovaných udalostných systémov, najmä javom ako komunikácia komponentov, interakcia, nezávislosť a paralelizmus, kauzalita a synchrónnosť aktivít a udalostí v distribuovaných systémoch.

Zručnosti

Absolvent dokáže špecifikovať, navrhovať, implementovať a udržiavať rozsiahle moderné softvérové aplikácie pre štandardné a aj špecializované počítačové prostriedky, rozširovať funkcionalitu moderných systémov informačných technológií, vyvíjať, prispôsobovať a implementovať moderné informačné technológie vo vybranej aplikačnej oblasti. Vie aplikovať nadobudnuté znalosti pri návrhu, modelovaní a analýze udalostných systémov, v aplikačnej oblasti manažmentu podnikových systémov, workflow procesov. Je schopný vyvíjať aplikácie pre mobilné platformy.

Kompetencie

Absolvent dokáže pracovať efektívne ako jednotlivec, ako člen i ako vedúci vývojového tímu. Má znalosti a prehľad z oblastí big data, mobile computing, cloud computing, Internet vecí, bezpečnosť informačných systémov. Absolvent získa kompetencie prevažne v oblastiach zabezpečenia a auditu informačných systémov, elektronického bankovníctva a obchodu, v oblasti šifrovej ochrany v štátnej správe a špeciálnych službách, zavádzania a prevádzkovania elektronického podpisu a pri ochrane citlivých údajov. Ďalej v oblasti navrhovania komplexných distribuovaných informačných a komunikačných systémov a v oblasti procesného modelovania a auditu v podnikoch a inštitúciách, ale aj v oblasti modelovania a simulácie výrobných a vnorených systémov.

Profilové predmety

Uplatnenie absolventov

Absolventi sa vedia uplatniť na celom svete s nadpriemerne vysokým nástupným platom. Možnosti uplatnenia absolventa BIS sú prevažne v oblastiach zabezpečenia a auditu informačných systémov, elektronického bankovníctva a obchodu, v oblasti šifrovej ochrany v štátnej správe a špeciálnych službách, zavádzania a prevádzkovania elektronického podpisu a pri ochrane citlivých údajov. Možnosti uplatnenia absolventa MSUS sú prevažne v oblasti navrhovania komplexných distribuovaných informačných a komunikačných systémov a v oblasti procesného modelovania a auditu v podnikoch a inštitúciách, ale aj v oblasti modelovania a simulácie výrobných a vnorených systémov.

Príklady povolaní, na výkon ktorých je absolvent pripravený

Absolventi študijného programu sa môžu uplatniť v povolaniach v oblasti IT a telekomunikácií, ako analytik informačných a komunikačných technológií, databázový analytik, databázový dizajnér, dátový expert, dizajnér sietí, IKT architekt/projektant, manažér riešení IT, softvérový architekt, dizajnér softvérových riešení, špecialista IKT procesov, vývojár multimediálnych aplikácií a ďalšie. Charakteristika povolaní je dostupná na stránke Sústavy povolaní (https://www.sustavapovolani.sk/).

Príklady úspešných absolventov

Vyjadrenia zamestnávateľov, alebo regulátora

Členovia Rady ŠP z prostredia zamestnávateľov vyslovujú nasledujúce stanovisko: “Študijný program Aplikovaná informatika hodnotia zamestnávatelia ako vyvážený a budujúci odbornosť študentov vo viacerých odborných smeroch. Absolventi sú tak pripravení nastúpiť na trh práce nie len na Slovensku, ale aj v Európskom alebo širšom priestore. Takisto sú pripravení aj na nové výzvy, ktoré spoločnosť, a to nielen v oblasti aplikovanej informatiky, čakajú v blízkej dobe.” Príloha: Zápis z rokovania Rady ŠP. https://is.stuba.sk/dok_server/slozka.pl?id=228436