accessibility-settingsarrowcalendarcheckchevron-roundedchevronclose-altcloseemailfile-pdffilefilter-listhomeinfolenslikelogo-bluelogo-cyanlogo-graylogo-greenlogo-orangelogo-redlogo-yellowmenuphonesharesocial-facebooksocial-fb-bluesocial-githubsocial-instagramsocial-linkedinsocial-rsssocial-tiktoksocial-twittersocial-youtubestudent-hatuserx
Prejsť na obsah
Pracujem...

Profil absolventa

Vedomosti

Absolvent má hlboké teoretické a prierezové znalosti z potravinárstva a kozmetiky, vrátane poznania súvislostí, podmienok a vzťahov vedúcich ku kvalite a bezpečnosti potravinárskych a kozmetických výrobkov. Vyznačuje sa hlbokými vedomosťami vychádzajúcimi z porozumenia poznatkov, teórií, metód a postupov, ktoré sú využívané v odbore, s možným uplatnením vo vede a výskume. Na vysokej úrovni rozumie princípom konzervovania a technológiám plnenia a balenia potravín. Špecificky podľa jednotlivých potravinárskych odvetví (mliekarstvo, tukárstvo, výroba cukru, cereálií, pekárstvo, spracovanie mäsa a výroba mäsových výrobkov, nealkoholických nápojov, zeleninových a ovocných polotovarov, vrátane výroby detergentov a kozmetických výrobkov) sa vyznačuje komplexnými znalosťami technologických postupov. Vie opísať, využiť a riadiť potravinárske procesy, potravinárske technológie tak, aby zabezpečil požadované chemické, fyzikálne a mikrobiologické vlastnosti finálnych výrobkov. Ovláda problematiku chémie potravinárskych a kozmetických surovín a prídavných látok, vrátane kritérií kladených na ich kvalitu a bezpečnosť. Pozná význam a účinok výživových doplnkov, potravín na osobitné výživové účely a potravín nového typu z hľadiska podpory ľudského zdravia. Absolvent disponuje vedomosťami z hygieny a sanitácie v potravinárskom a kozmetickom priemysle, technológie detergentov a iných hygienických prípravkov, znalosťami správnej výrobnej a hygienickej praxe, systému HACCP a v záujme ochrany zdravia človeka aj ďalšími poznatkami pre zaistenie súladu s legislatívnymi kritériami Európskej únie.

Zručnosti

Významnou súčasťou učebných plánov sú laboratórne cvičenia a samostatná laboratórna práca v študijnom programe. Preto absolvent študijného programu Potraviny, hygiena, kozmetika sa vyznačuje zručnosťami samostatne vykonávať chemické, fyzikálne a mikrobiologické analýzy potravinárskych surovín, medziproduktov a finálnych potravín. Nakoľko komplexne pozná podmienky správnej výrobnej a hygienickej praxe (SVP/SHP), systém HACCP, absolvent dokáže tieto systémy/nástroje v praxi zavádzať, využívať ich a udržiavať naprieč potravinového reťazca, od prvovýroby až po konzumenta, vrátane prevádzok verejného stravovania a kozmetického priemyslu. Vytvára tiež potrebné návody, dokumenty a projekty ich implementácie, vrátane monitorovania, revízií a nápravných opatrení. Absolvent navrhuje, aplikuje a hodnotí riešenia praktických problémov na základe analýzy konkrétnych podmienok, používa základné techniky a metódy vyhodnocovania údajov (technických, technologických, ako aj údajov zo skúšobných rozborov) štandardnými počítačovými nástrojmi a programami. Ovláda základné princípy riadenia kvality a bezpečnosti potravín a kozmetických výrobkov, dokáže aplikovať potrebné informačné technológie, v ktorých sú tieto princípy zakomponované. Získané poznatky a vedomosti vie absolvent tvorivo aplikovať pri riešení problémov vzniknutých počas výroby a pri nápravných opatreniach vyplývajúcich z chýb výrobkov, ktoré mohli vzniknúť počas ich doby spotreby alebo minimálnej trvanlivosti hotových výrobkov.

Kompetencie

Absolvent študijného programu technologicky realizuje výrobu potravín, detergentov a kozmetických výrobkov, zabezpečuje súlad s kritériami ich kvality a bezpečnosti, dokumentuje funkčnosť systémov vnútornej kontroly v podnikoch, pri distribúcii, skladovaní a predaji potravín, komunikuje so zástupcami úradnej kontroly. Aplikuje a vyhodnocuje nielen klasické systémy kvality a bezpečnosti potravín, resp. kozmetických výrobkov (SVP, SHP, HACCP), ale využíva nástroje matematických alebo prediktívnych modelov, zavádza do praxe aj ďalšie preventívne prístupy týkajúce sa cieľov bezpečnosti potravín a minimalizácie rizika v záujme ochrany zdravia ľudí, vrátane komunikácie o bezpečnosti produkovaných potravín s konzumentmi alebo spotrebiteľmi kozmetických výrobkov. Absolvent sa vyznačuje inovatívnym, tvorivým myslením, vysokým stupňom samostatnosti, iniciatívnosti a predvídavosti v známom aj neznámom prostredí. Popri svojej prirodzenej zodpovednosti za kvalitu a bezpečnosť vyrábaných potravín zodpovedne riadi prácu tímu s prihliadnutím na širšie spoločenské dôsledky. Absolvent je samostatný pri riešení odborných úloh a koordinovaní projektov. Vyznačuje sa odbornou, komunikačnou a riadiacou kompetenciou potrebnou pre výkon vyšších funkcií.

Profilové predmety

Uplatnenie absolventov

Absolventi študijného program Potraviny, hygiena, kozmetika sa uplatňujú na mnohých pracovných pozíciách, ako sú napríklad výrobný riaditeľ, technológ, vedúci oddelenia kvality, pracovník výskumu a vývoja, vedúci laboratórií. Podľa sústavy povolaní sa naši absolventi zamestnávajú ako - riadiaci pracovníci (manažéri) v potravinárskej výrobe, - špecialisti, technológovia v potravinárskej výrobe, - špecialisti kontroly, hygieny, kvality a bezpečnosti v potravinárstve, - špecialisti údržby v potravinárskej výrobe. Berúc do úvahy široké spektrum potravinárskych odvetví uvedené skupiny povolaní sú obsadené našimi absolventmi v spoločnostiach Henkel Slovensko, s.r.o., Rajo, s.r.o. Bratislava, Ryba Žilina, GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Slovakia s. r. o. (Levice), IDC Holding, a.s. (Sedita, Sereď), Levmilk - Levické mliekarne, a.s. Tatrachema, v.d. (Trnava), Palma, a.s. (Bratislava) Chipita Slovakia, s.r.o., McCarter, a.s. (Dunajská Streda), Alfa Bio, s.r.o. (Banská Bystrica), Encinger, s.r.o. (Bratislava), MaxSport (Bratislava), Cloetta Slovakia s.r.o. (Levice), Mondeléz Mondelez SR Production s.r.o., a.s. (Bratislava), Nestlé Slovensko, s.r.o. (Prievidza), Fekollini s.r.o. (Sládkovičovo), Saneca Pharmaceuticals a. s. (Hlohovec) a v ďalších. Podľa databázy MŠVVŠ SR (https://www.minedu.sk/pri-vybere-vysokej-skoly-pomoze-uchadzacom-aj-prehlad-nezamestnanosti-jej-absolventov/) naši absolventi v odbore potravinárstvo vykazujú najnižšiu mieru nezamestnanosti: oproti ostatným VŠ - 6,5 krát nižšiu. Pri prieskume zamestnanosti našich absolventov (POHYKO) z r. 2019 sme zistili 91 % zamestnanosť v odbore. Nezamestnanosť bola prakticky nulová, nakoľko len jedného z 22 absolventov sa nám nepodarilo kontaktovať (1  4,5%).

Príklady povolaní, na výkon ktorých je absolvent pripravený

Absolventi študijného programu sa uplatňujú v prevádzkach výroby potravinárskych, kozmetických podnikov, podnikov pre výrobu detergentov a bytovej chémie, v oblastiach úradnej kontroly potravín a kozmetických výrobkov, v súkromných kontrolných a vývojových laboratóriách pre oblasť potravín, kozmetiky a detergentov. Absolventi nachádzajú uplatnenie v expertných a konzultačných činnostiach súvisiacich so systémami SVP, SHP a HACCP, vo sfére tuzemského a medzinárodného obchodu, distribúcii potravinových, kozmetických surovín a detergentov, materiálov, výrobkov, obalov a technológií, v oblasti verejného stravovania, turizmu, v strednom a vysokom školstve. Poznatky, ktoré absolventi ŠP získajú, sa vyžadujú v mnohých garantovaných zamestnaniach uvedených v sústave povolaní (https://sustavapovolani.sk/sektorova_rada-7), ako napríklad, Technológ v potravinárskej výrobe, Majster (supervízor) v potravinárskej výrobe, Inšpektor kontroly potravín vo výrobe, Technik kontroly v potravinárskej výrobe, Riadiaci pracovník (manažér) v potravinárskej výrobe, Špecialista kontroly, hygieny, kvality a bezpečnosti v potravinárskej výrobe, Špecialista technológ v potravinárskej výrobe, Špecialista údržby v potravinárskej výrobe, Špecialista výskumu a vývoja v potravinárskej výrobe a pod. Študijný program dáva absolventom flexibilitu pre prevádzkovanie malých potravinárskych podnikov, pre uplatnenie sa vo výskume, vývoji, marketingu a umožňuje pokračovanie v doktorandskom štúdiu.

Príklady úspešných absolventov

Vyjadrenia zamestnávateľov, alebo regulátora

Zamestnávatelia u našich absolventov kladne hodnotia všeobecnú teoretickú chemickú, technologickú a mikrobiologickú základňu, teoretické, praktické znalosti a laboratórne zručnosti z chémie potravín, potravinárskeho inžinierstva, potravinárskej mikrobiológie, ako aj komplexné znalosti o používaných procesoch a technologických postupoch výroby. Nemenej oceňované sú vedomosti z hygieny a sanitácie v potravinárskom a kozmetickom priemysle, technológie detergentov a iných hygienických prípravkov, znalosti správnej výrobnej a hygienickej praxe, systému HACCP a orientácia v potravinárskej a hygienickej legislatíve EÚ. Absolventi tohto študijného programu, ako jediní na Slovensku, sa orientujú v matematickom modelovaní správania sa mikroorganizmov v potravinách a v kvantitatívnom hodnotení mikrobiologického rizika. Kvalite študijného programu by prospela lepšia investičná podpora určená pre inováciu modernej prístrojovej laboratórnej techniky, vrátanie nákupu výučbových technologických jednotiek pre názornú i skutočnú výrobu potravín, a tým aj pre zavádzanie nových metód a prístupov pri kontrole ich kvality, bezpečnosti a predaja. Nevyhnutné je tiež zlepšenie spolupráce s potravinárskymi a kozmetickými prevádzkami tak, aby študenti boli už počas štúdia konfrontovaní s najmodernejšími technológiami, procesmi a inováciami realizovanými nielen v potravinárskej a kozmetickej praxi, ale aj v medzinárodnom obchode s potravinami (sklady, obchodné reťazce). Prípravu na IoT – internet of things, zdieľanie/streamovanie množstva údajov o potravinách (vystopovateľnosť, ukazovatele kvality, bezpečnosti, nutričných údajov, atď. - big data) a na „umelú inteligenciu“ vo výuke potravinárov tiež nemožno zanedbať. Tieto snahy budú vo všeobecnosti vyžadovať vyššiu podporu a investície zo strany štátu.