accessibility-settingsarrowcalendarcheckchevron-roundedchevronclose-altcloseemailfile-pdffilefilter-listhomeinfolenslikelogo-bluelogo-cyanlogo-graylogo-greenlogo-orangelogo-redlogo-yellowmenuphonesharesocial-facebooksocial-fb-bluesocial-githubsocial-instagramsocial-linkedinsocial-rsssocial-tiktoksocial-twittersocial-youtubestudent-hatuserx
Prejsť na obsah
Pracujem...

Profil absolventa

Vedomosti

Absolvent študijného programu vie: a. definovať - požiadavky na meradlá pre konkrétne podmienky zabezpečenia kvality tovarov, výrobkov a služieb, - požiadavky na zabezpečenie kvality v kalibračných a skúšobných laboratóriách, - legislatívne a technické požiadavky na meradlá v regulovanej oblasti, - vlastnosti meradiel a spôsob ich uvádzania v technickej dokumentácii, - druhy meradiel vhodné druhy na použitie v konkrétnej aplikácii, - metrologický konfirmačný systém; b. charakterizovať - problematiku bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, hygieny práce a ochrany životného prostredia, - technickú dokumentáciu meradiel najmä z pohľadu metrologickej nadväznosti, - prvky systémov automatického riadenia so zameraním na meracie členy týchto systémov, - činnosť akreditačných a certifikačných orgánov, orgánov posudzovania zhody, - technickú dokumentáciu relevantnú pri návrhu a implementácii meracích systémov vhodných na zamýšľané použitie; c. klasifikovať - meradlá a meracie systémy, určené na meranie v priemysle, najmä v strojárstve, - národné a medzinárodné organizácie z oblasti infraštruktúry kvality, najmä z metrológie, - požiadavky noriem kvality, týkajúce sa metrologického zabezpečenia strojárskej výroby, - systémy z pohľadu spracovania meraní; d. opísať - fyzikálne princípy, ktoré sa využívajú v meradlách technických veličín, - funkčné princípy elektronických prvkov v meradlách a meracích systémoch, - prvky automatizovaných riadiacich a komunikačných systémov, zameraných na zber a spracovanie nameraných údajov, - pôsobnosť jednotlivých inštitúcií infraštruktúry kvality, - postupy posudzovania zhody výrobkov so zameraním najmä na meradlá, - metódy zabezpečovania kvality a spoľahlivosti riadiacich a informačných systémov; e. vysvetliť - fyzikálne princípy meradiel, - funkčné princípy rôznych druhov meradiel vybraných technických veličín a spôsob ich činnosti, - spôsob merania vybraných elektrických veličín.

Zručnosti

Absolvent študijného programu dokáže: a. aplikovať - všeobecné princípy vyhodnocovania meraní na konkrétne situácie, - princípy teórie automatického riadenia pri návrhu a implementácií pokročilých meracích systémov, - požiadavky noriem manažérstva kvality na činnosť kalibračných a skúšobných laboratórií - zásady bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, hygieny práce a ochrany životného prostredia; b. vypracovať - dokumenty systému manažérstva kvality v kalibračných a skúšobných laboratóriách, - kalibračný plán etalónov a pracovných meradiel, - kalibračný certifikát a certifikát o overení, - návrh jedno- a viacfaktorových experimentov; c. vytvárať - databázy so zameraním na manažment meraní a meradiel, - modely merania aj v zložitých prípadoch nepriamych meraní, - modely kalibrácie a skúšania; d. používať - objektovo a databázovo orientované programovacie jazyky, - korektnú metrologickú terminológiu, - štatistické nástroje na manažovanie meradiel a meracích systémov, - štatistické odhady a štatistické testy, - príslušné normatívne dokumenty relevantné pre meranie technických veličín, - odbornú literatúru vo svetovom jazyku; e. vyhodnocovať - namerané údaje aj pre zložité modely merania, - výsledky širokého spektra meraní a skúšok, najmä v priemyselnej výrobe, ale aj v iných odvetviach národného hospodárstva, - záznamy štatistického riadenia meracích procesov.

Kompetencie

Absolvent študijného programu má schopnosť: a. samostatne riešiť odborné úlohy a koordinovať činnosť pri - navrhovaní meracích systémov a voľbe vhodného technického riešenia úloh z oblasti metrológie, - zavádzaní a udržiavaní systémov manažérstva kvality v kalibračných a skúšobných laboratóriách, - navrhovaní, realizovaní a vyhodnocovaní meraní a skúšok v neregulovanej aj regulovanej oblasti, - implementácii vzorových postupov, príkladov, prípadových a odborných štúdií a iných podporných materiálov na riešenie konkrétnych úloh; b. prezentovať vlastné názory a riešenia pri - navrhovaní experimentov, získavaní údajov a ich následnom spracovaní - voľbe a implementácii vhodných štatistických metód na manažovanie procesov; c. efektívne pracovať v tíme, spolupracovať a motivovať ľudí pri - zabezpečovaní kvality vykonávaných meraní a skúšok, - realizácii meraní a skúšok v regulovanej aj neregulovanej oblasti; d. analyticky a prakticky myslieť a kreatívne pristupovať pri riešení nových a neštandardných situácií pri - výbere vhodných postupov, metód, riešení a prostriedkov na vykonanie širokého spektra meraní v priemysle aj iných oblastiach hospodárstva, - tvorbe pracovných postupov a inštrukcií na merania v regulovanej aj neregulovanej oblasti; e. samostatne pracovať, organizovať a plánovať si prácu - v rámci kalibračného a skúšobného laboratória, oddelenia zabezpečujúceho metrologickú podporu systémov manažérstva kvality, - pri tvorbe a implementácii dokumentácie systému manažérstva kvality, pracovných postupov a inštrukcií, - pri realizácií úloh merania a skúšania, kalibrácie a overovania meradiel; f. odporučiť a obhájiť vlastný názor a vlastné rozhodnutie pri riešení problému - aplikácie všeobecných poznatkov pri navrhovaní, implementácii a udržiavaní meracích systémov, - zabezpečenia kvality vykonávaných meraní a skúšok, - aplikácie štatistických metód pri navrhovaní a vyhodnocovaní meraní.

Profilové predmety

Uplatnenie absolventov

Absolvent študijného programu Meranie a skúšobníctvo v študijnom odbore Strojárstvo je pripravaný zastávať široké spektrum riadiacich a odborných pozícii v oblasti metrológie a skúšobníctva, posudzovania zhody, zabezpečovania kvality. Absolvent študijného programu Meranie a skúšobníctvo v študijnom odbore Strojárstvo je pripravený na štúdium tretieho stupňa vysokoškolského štúdia, najmä v nadväzujúcom študijnom programe Metrológia v študijnom odbore Strojárstvo. Podľa www.uplatnenie.sk 71 % absolventov inžinierskeho štúdia na Strojníckej fakulte STU je zamestnaných, 7% pracuje na dohodu, 5% ako SZČO, nezamestnaných je 4 %, 6% pokračuje v štúdiu.

Príklady povolaní, na výkon ktorých je absolvent pripravený

- vedúci odborný pracovník u poskytovateľov metrologických služieb v regulovanej aj neregulovanej oblasti, zodpovedný za aplikovanie aktuálnych trendov v danej oblasti merania a skúšobníctva, - riadiaci a analytický pracovník v inštitúciách z oblasti infraštruktúry kvality, zameraný na zavádzanie nových metodických postupov a koncepcií, - riadiaci a odborný technický pracovník útvarov zabezpečovania kvality zo všetkých oblastí priemyslu, najmä strojárstva, - manažér odborných projektov z oblasti merania a skúšobníctva, - výskumný a odborný pracovník so zameraním na metrologickú AT204podporu odborných činností

Príklady úspešných absolventov

V nasledujúcom zozname sú uvedení úspešní absolventi študijného programu Meranie a skúšobníctvo, ktoré absolvovali štúdium v ostatných troch akademických rokoch. Uplatnenie konkrétnych absolventov sa systematicky nesleduje, preto sa v zozname nachádzajú iba absolventi, ktorí odpovedali na adresnú výzvu: Ing. Liliana Bessonová – Stellantis Slovakia – technik zásobovania a transportu Ing. Vladimír Karlík – Presná, s.r.o. – systémový manažér Ing. Kristián Kleštinec - MicroStep, spol. s r.o. – výskumný pracovník Ing. Martina Páleníková – ÚNMS SR – pracovníčka ústredného orgánu štátnej správy v oblasti metrológie Ing. Michal Slezák – ÚNMS SR – pracovník ústredného orgánu štátnej správy v oblasti metrológie Ing. Monika Tremarzo – Memry Corporation (USA) – kontrolórka kvality Ing. Petra Virteľová – AREKO, s.r.o. – kalibračný technik / metrológ Spomedzi absolventov študijného programu Meranie a skúšobníctvo, ktorí absolvovali štúdium v akademickom roku 2019/2020, traja absolventi začali doktorandské štúdium v študijnom programe Metrológia v internej forme v akademickom roku 2020/2021: Ing. Andrej Majstrík Ing. Daniela Mižišinová Ing. George Sammarah Z uvedeného zoznamu vyplýva, že absolventi sa uplatnili v odboroch, ktoré súvisia s predmetom ich štúdia, čo potvrdzuje vhodnosť zamerania študijného programu Meranie a skúšobníctvo a zároveň potvrdzuje dobrú uplatniteľnosť týchto absolventov na trhu práce.

Vyjadrenia zamestnávateľov, alebo regulátora

Ku kvalite študijného programu a pripravenosti jeho absolventov plniť odborné úlohy v praxi sa vyjadrili viaceré organizácie. Ich hodnotenie potvrdzuje vysoký kredit študijných programov na Strojníckej fakulte STU, ktoré sa orientujú na metrológiu a kvalitu. Patrí medzi ne aj študijný program Meranie a skúšobníctvo v inžinierskom stupni štúdia. K študijnému programu Meranie a skúšobníctvo sa vyjadrili: 1. Slovenský metrologický ústav Na SMU pracovalo viacero absolventov inžinierskych a doktorandských študijných programov so zameraním na meranie a metrológiu. Ich kvalita a odbornosť bola overená časom a SMU ju vysoko oceňuje. 2. Slovenská legálna metrológia, n.o. SLM, n.o. poskytuje široké spektrum služieb a viaceré činnosti vyplývajú zo zákona o metrológii. Tieto činnosti by sa nedali zabezpečiť bez kvalifikovaných pracovníkov, medzi ktorých patria absolventi inžinierskeho študijného programu Meranie a skúšobníctvo. 3. Bratislavská metrologická spoločnosť Je to autorizovaná osoba na overovanie určených meradiel. Úspešne zamestnala viacerých absolventov študijného programu Meranie a skúšobníctvo. 4. Slovenská metrologická spoločnosť Je to stavovská organizácia, ktorej členmi sú aj viacerí absolventi študijného programu Meranie a skúšobníctvo. 5. Slovenská národná akreditačná služba Absolventi študijných programov Strojníckej fakulty STU zameraných na metrológiu predstavujú pre akreditačný systém veľmi významnú časť expertov a posudzovateľov pre skúšobné a kalibračné laboratória. Sú kvalitne pripravení a schopní využívať nadobudnuté teoretické vedomosti ako aj praktické zručnosti získané počas štúdia.