Prejsť na obsah
Verejnosť

Tím študentov Strojníckej fakulty STU v Bratislave postavil už druhý vylepšený model "eko formule", s ktorou sa opäť postaví na štart medzinárodnej súťaže Shell Eco-marathon Europe. Do tohtoročného jubilejného 30. ročníka sa už prihlásilo 200 študentských tímov z technických univerzít z 27. krajín Európy.

Víťazom je tím, ktorý na jeden liter benzínu a na uzavretom mestskom okruhu v holandskom Rotterdame prejde najdlhšiu vzdialenosť.  Vlani sa Slováci zaradili medzi elitnú štyridsiatku tímov, ktoré prišli do cieľa. Formula FME Racing Teamu v klasifikovanom kole išla so spotrebou 100 km na liter paliva (benzínu). Najväčšia dosiahnutá rýchlosť na rovinke bola 47 km/hod. Tím zo Strojníckej fakulty skončil na 38. mieste, zvyšných 42 vozidiel klasifikované kolá nedokončilo, alebo neprešlo technickou kontrolou.

„Tento rok sme sa zamerali na ďalšiu zo súťaží, do ktorej sa dá zapojiť v Shell Eco-marathon a je to Off track award - Design, ktorá zohľadňuje dizajn vozidla, exteriér, interiér, použité materiály a rôzne detaily. Preto sme sa sústredili na výrobu karosérie a celkovo na vozidlo, zostrojili sme samonosnú karosériu.,“ hovorí Daniela Welnitzová z FME Racing Team.

Tím Strojníckej fakulty STU pri vývoji dizajnu karosérie spolupracoval aj so študentmi z Fakulty architektúry STU.

Na Strojníckej fakulte STU pôsobia ešte dva študentské tímy - Stuba Green Team, ktorý preteká na formuliach na elektrický pohon a AM Team, ktorého formule jazdia na benzín.

STU tak vďaka študentom patrí medzi stovku elitných technických škôl, ktorých študenti vedia zostrojiť formulu a manažovať fungovanie tímu a účasť monopostov na svetových pretekoch. V študentských tímoch pôsobia vývojári, konštruktéri, dizajnéri, ale aj marketéri, ktorí komunikujú so sponzormi, manažéri a samozrejme, piloti resp. pilotky.

FME Racing Team predstavil formulu 5. 5. 2014:

predstavenie formule

predstavenie formule

predstavenie formule

predstavenie formule