Prejsť na obsah
Univerzita tretieho veku

Pri on-line pohybovom programe, pod názvom „Zdravý chrbát“, 1x do týždňa seniori premenia svoje obývačky na telocvične a z obrazovky počítača, či notebooku sa im prihovára a precvičuje Mgr. A. Cepková, PhD. zo Strojníckej fakulty STU v Bratislave.

Cvičenia majú svoju postupnosť krokov nácviku a sú primerane náročné veku seniorov. Zameriavajú sa predovšetkým na rozvoj kĺbovej pohyblivosti a zvýšeniu svalového tonusu. Dôležitou súčasťou sú cvičenia na orientáciu a rovnováhu.

Účastníci programu pri cvičení

Hlavná obsahová náplň pohybového programu vychádza zo samotného názvu „Zdravý chrbát“. Ide o cvičenia cielené na správne držanie tela, kompenzačné cvičenia pri bolestiach chrbta, správne vykonávanie pohybov napríklad pri zaväzovaní šnúrok alebo okopávaní záhradky, či dvíhaní bremien. Neodmysliteľnou súčasťou týchto cvičení sú správne dychové cvičenia, ich nácvik pri zabezpečení stabilizácie trupu a prekrvenia svalstva.

Je dôležité nezabudnúť, že pravidelné cvičenie má v súčasnom pandemickom období veľký vplyv na podporu imunity a duševného zdravia, nielen seniorov. Je neoceniteľné, že aj napriek rôznym technickým problémom, si seniori našli cestu aj on-line formou vzdelávať sa v zmysle známeho „v zdravom tele zdravý duch“.