Prejsť na obsah
Univerzita tretieho veku

Milí naši seniori, myslíme na Vás aj v týchto ťažších časoch.

Aj napriek tomu, že ste doma, môžete sa potešiť návštevou galérií, či múzeí virtuálne zo svojej obývačky:

KULTÚRA

Na webe https://www.bkis.sk/kultura-z-obyvacky-2/ nájdete tipy na divadelné predstavenia, čítania z kníh, virtuálne prehliadky galérií či hudobných koncertov, ktoré si môžete vychutnať z pohodlia a najmä z bezpečia svojho domova. 

OPERA a HUDBA

Voľne prístupným zdrojom je portál www.operavision.eu, ktorý poskytuje priame prenosy i veľké množstvo záznamov z viacerých európskych operných scén (projekt OperaVision vznikol zo spolupráce organizácie Opera Europe a Arte). Webová stránka je veľmi prehľadná, orientácia na nej jednoduchá. (Zdroj https://operaslovakia.sk/dostupnost-opery-on-line/)

Slovenská filharmónia prichádza s novým cyklom živých koncertoch s názvom Koncerty bez publika. Z koncertnej siene filharmónie sa každý utorok večer predstavia poslucháčom slovenskí interpreti v rámci sólových recitálov alebo vystúpení komorných duet. Online koncerty nájdu záujemcovia na webovej adrese https://stream.filharmonia.sk/koncerty/. Všetky koncerty zároveň ostávajú v archíve.

PAMÄŤ A JEMNÁ MOTORIKA

Precvičte si svoju pamäť  

https://www.kvizy.eu/osobnostne-testy/testy-na-pamat

Prstové cvičenia

Na rozvoj jemnej motoriky nepotrebujeme vždy len skupinu. Niektoré cvičenia sú vhodné aj pre jednotlivcov ako napr. prstové cvičenia. Sú veľmi dobrou prevenciou proti rôznym problémom, ktoré sa v staršom veku zvyknúť prejavovať na rukách.

  1. Spájajte palec na jednej ruke s ukazovákom, potom s prostredníkom, prstenníkom a nakoniec s malíčkom. Jednoduché cvičenie postupne opakujte.
  2. Spojte prsty a palec tak, akoby ste sa snažili posoliť polievku.
  3. Spojte si prsty na oboch rukách bruškami prstov.
  4. Spojené prsty  na oboch rukách postupne oddeľujte a opäť spájajte.

CVIČENÍM PROTI BOLESTI

https://www.youtube.com/watch?v=tM1qzdUkNik&list=PL8mZCkfPyAIrF35Vmh0T1DeHjWscMn7NE

 

LIEČIVÉ BYLINKY

https://soda.o2.sk/miesta/priroda-slovenska/9-liecivych-rastlin-ktore-rastu-v-maji/