Program konferencie
8:00 - 9:00 Registrácia
9:00 - 10:35 Blok I.: VÍZIA
9:00 - 9:10 Otvorenie
9:10 - 9:30 Vízia pre vzdelávanie, vedu a inovácie
Dr. h. c. prof. h. c. prof. Dr. Ing. Oliver Moravčík
Rektor STU
9:30 - 10:00 Prečo by sme mali vyučovať vedu v materských školách a technologické podnikanie na univerzitách
Profesor Dan Shechtman
Nositeľ Nobelovej ceny za chémiu
Profesor materiálovej vedy na Technion – Izraelskom technologickom inštitúte
Profesor Iowskej štátnej univerzity
Profesor Dan Shechtman: Prečo by sme mali vyučovať vedu v materských školách a technologické podnikanie na univerzitách
Profesor Shechtman je hlavným rečníkom konferencie a jej čestný hosťom.
V roku 2011 Dan Shechtman získal Nobelovu cenu za chémiu za objav kvázikryštálov. V inteview pre Chemistry World v roku 2023 povedal: „Mojím detským snom bolo stať sa strojným inžinierom ako Cyrus Smith v knihe Julesa Verna Tajomný ostrov. V knihe skupina uviazla na pustom ostrove a inžinier Cyrus Smith dokázal z ničoho vytvoriť všetko potrebné. Bol mojím idolom. Myslím, že som mohol byť dobrým strojným inžinierom, ale nezohnal som prácu a osud ma zaviedol na iné miesto. Takže ak si nenájdete prácu, nie je to nevyhnutne zlé.
Dan Shechtman je profesorom na Iowskej štátnej univerzite a emeritným profesorom na Technion – Izraelskom technologickom inštitúte, kde okrem iného dvadsaťsedem rokov prednášal technologické podnikanie. Je neúnavným popularizátorom vedy a inovácii vo vzdelávaní. Podľa profesora Shechtmana je prosperita krajín založená na vytvorení dobrých podmienok pre „technologické podnikanie“. Základom takéhoto prostredia je systém vzdelávania založený na prírodných, technických odboroch a vede. Názov "hry" je motivácia. Ak budú schopní ľudia s dobrými znalosťami motivovaní k podnikaniu, môže sa začať proces, ktorý bude znamenať obrovský rozdiel v živote krajiny.
Profesor Shechtman je čestným členom mnohých odborných spoločností po celom svete a získal čestné doktoráty mnohých svetových univerzít. Vedecká rada STU schválila návrh rektora na udelenie profesorovi Danovi Shechtmanovi titul doctor honoris causa. Slávnostné zasadnutie Vedeckej rady pri príležitosti udelenia čestného titulu sa uskutoční 6. novembra 2024.
Chemistry World, 24. február 2023. Zdroj: ttps://www.chemistryworld.com/culture/dan-shechtman-cyrus-smith-was-my-idol/4016941.article. Photo: Izrael Institut of Technology.
10:00 - 10:35 Úloha univerzít vo "veku inovácii"
Panelová diskusia
10:35 - 11:10 Malá prestávka na kávu. Sprievodný program.
11:10 - 12:45 Blok II.: TRENDY
11:10 - 11:30 Zmeny inžinierského vzdelávania pre zvládanie budúcich výziev
Dr. Nagy Balázs Vince
Prezident Európskej spoločnosti pre inžinierske vzdelávanie (SEFI)
Docent na Budapeštianskej univerzite technológie a ekonómie
Člen výkonnej rady Európskej aliancie univerzít EELISA
Dr. Nagy Balázs Vince: Zmeny inžinierského vzdelávania pre zvládanie budúcich výziev
Spoločnosť XXI. storočia je výrazne závislá od technologických riešení. Inžinieri neustále vyvíjajú nové technológie, pričom čelia veľkým výzvam v oblasti očakávaní a zodpovednosti. Úlohou pedagógov je vybaviť ich aktuálnymi zručnosťami a spôsobom myslenia, aby dokázali reagovať na potreby miestnych, regionálnych a globálnych problémov. Pevný základ a neustále zdokonaľovanie sú kľúčom pre dnešnú pracovnú silu, pričom treba brať do úvahy rastúcu úlohu spoločného učenia, reflexívnej praxe, digitálnej asistencie a poradenstva, ako aj etických úvah. Vysokoškolské vzdelávanie prechádza rýchlou transformáciou, a aby sme mohli adekvátne vzdelávať nových absolventov inžinierskych odborov, je potrebné neustále vyvíjať a prispôsobovať naše vzdelávacie nástroje a metódy potrebám novej generácie a v prospech spoločnosti. SEFI, popredná európska organizácia v oblasti inžinierskeho vzdelávania, poskytuje platformu a odborníkov na zhromažďovanie, analýzu a šírenie najnovších riešení pre tento účel.
11:30 - 11:50 Značka kvality pre výnimočné predmety - TU Wien Quality Mark
Dipl.-Ing. Dr. techn. Shabnam Michèle Tauböck
Riaditeľka Centra pre strategický rozvoj vzdelávania TU Wien
Vedúca EULiST WP3 - Teaching & Learning
Dipl.-Ing. Dr. techn. Shabnam Michèle Tauböck: Značka kvality pre výnimočné predmety - TU Wien Quality Mark
Technická univerzita vo Viedni (TU Wien) predstaví novú pečať excelentnosti pre vynikajúce kurzy, ktoré sú v súčasnosti v pilotnej fáze zamerané na zvýšenie transparentnosti kvality výučby. Pečať sa udeľuje na základe definovaného súboru kritérií a je viditeľná pre študentov na platforme TISS. Zostáva v platnosti tri roky, pričom na obnovenie je potrebné opätovné posúdenie. Podporné tímy sú k dispozícii na pomoc inštruktorom, ktorých kurzy sa okamžite nekvalifikujú. Tento proces, aj keď je štruktúrovaný, zahŕňa usmernenia na uľahčenie jeho implementácie. Obnova je efektívnejšia, pokiaľ nenastanú významné zmeny v kurze alebo inštruktorovi.
11:50 - 12:10 Umelá inteligencia vo vysokoškolskom vzdelávaní
Marjaana Kareinen
Manažér pre vzdelávacie technológie Univerzita LUT Fínsko
EULiST pracovné skupiny 2.1 Digital Campus Infrastructure, 3.2 Innovative Teaching and Learning Methodologies, 3.3. Artificial Intelligence
Marjaana Kareinen: Umelá inteligencia vo vysokoškolskom vzdelávaní
Vzdelávanie patrí medzi prvé oblasti, do ktorých zasiahla generatívna umelá inteligencia. Bolo potrebné konať a definovať vzťah medzi štúdiom a umelou inteligenciou. Aby bolo možné napredovať pri vzájomnom porozumení, museli sa vytvoriť nevyhnutné zásady a usmernenia. Boli redefinované zodpovednosti pedagogických zamestnancov a študentov zohľadňujúce integritu a slušnosť. Súčasťou tohto procesu je kritické myslenie, chápanie spoľahlivosti dát pri diplomovej práci, alebo skúške. Generatívna umelá inteligencia sa v súčasnosti stala jednou z našich pracovných zručností. V tejto prezentácii si vypočujete, aké kroky podnikla univerzita LUT a aké sú reakcie a pocity voči umelej inteligencii.
12:10 - 12:45 Čo umožní EULiST?
Panelová diskusia
12:45 - 13:25 Veľká prestávka na kávu. Sprievodný program.
13:25 - 15:30 Blok III.: TALENT EKOSYSTÉM A AKADEMICKÁ KARIÉRA
13:25 - 13:45 Riadenie talentov na univerzitách - Podpora excelentnosti medzi výskumníkmi, učiteľmi a profesormi
Jari Hämäläinen
Viceprezident pre výskum a inovácie na LUT University, Lappeenranta
Člen správnej rady EULiST
Jari Hämäläinen: Riadenie talentov na univerzitách - Podpora excelentnosti medzi výskumníkmi, učiteľmi a profesormi
Riadenie talentov na univerzitách je kľúčové pre rozvoj intelektuálneho a akademického rastu výskumníkov, učiteľov a profesorov. Zahŕňa strategický nábor, neustály profesionálny rozvoj a udržanie špičkového akademického personálu. Poskytovaním príležitostí na pokročilé vzdelávanie, financovanie výskumu a spoluprácu na projektoch môžu univerzity zabezpečiť, že ich pedagógovia budú aj naďalej stáť na čele svojich disciplín.
Vytváranie podporujúceho a inkluzívneho prostredia navyše zvyšuje pracovnú spokojnosť a motivuje personál k dosahovaniu excelentnosti. Kľúčovými súčasťami efektívneho riadenia talentov sú implementácia mentoringových programov, uznávanie a odmeňovanie výnimočných prínosov rôznymi stimulmi a poskytovanie jasných kariérnych ciest smerujúcich k trvalému pracovného miestu.
Silná stratégia riadenia talentov nielenže zlepšuje individuálne schopnosti výskumníkov, učiteľov a profesorov, ale zároveň zvyšuje celkovú akademickú reputáciu inštitúcie a podporuje kultúru inovácií a excelentnosti.
13:45 - 14:00 Publikačný a citačných výkon
Bartłomiej Więckowski
Elsevier
Bartłomiej Więckowski: Publikačný a citačných výkon
Publikácie a citácie sú kľúčovými ukazovateľmi v akademickom prostredí, ktoré sa často považujú za meradlo úspechu a vedeckého vplyvu. Význam týchto ukazovateľov však presahuje čísla alebo faktory. Použitie poznatkov z oboch zdrojov môže pomôcť pri plánovaní kariéry a urýchlení úspechu. Budeme skúmať, ako odrážajú kvalitu výskumu, siete spolupráce a vplyv vedeckých výstupov. Okrem toho sa budeme zaoberať duálnym charakterom týchto ukazovateľov. Aj keď môžu zvýšiť uznanie, kariérny postup a šírenie vedomostí, vytvárajú aj tlaky, ktoré môžu viesť k etickým obavám a vážnym problémom. Preskúmame výhody a potenciálne zaťaženie publikácií a citácií, aby sme určili, či slúžia ako vodítko pre akademickú kariéru alebo pôsobia ako záťaž. Budeme tiež diskutovať o stratégiách na vyrovnávanie týchto tlakov a udržiavanie štandardov blahobytu.
14:00 - 14:15 Ako nás ovplyvňujú rankingy?
Caleb Daniel House, MSc.
Riaditeľ pre Rankingové stratégie - České vysoké učení technické v Prahe
Caleb Daniel House, MSc.: Ako nás ovplyvňujú rankingy?
Pred dvadsiatimi rokmi sa svetové rebríčky univerzít objavili ako užitočné nástroje, ktoré pomáhajú medzinárodným študentom pri rozhodovaní o tom, kde študovať. Dnes ich vplyv explodoval a rebríčky často používajú vlády, inštitúcie, médiá, akademikov a výskumníkov a dokonca aj domácich študentov ako konečných arbitrov excelentnosti univerzít. Ako môžu stredoeurópske univerzity lepšie porozumieť týmto systémom a reagovať na ne, najmä ak by metodika hodnotenia mohla byť v rozpore s vlastnými hodnotami, cieľmi a kultúrou univerzity?
14:15 - 14:50 Talenty a atraktívna akademická kariéra
Panelová diskusia
15:00 Stretnutie prof. Shechtmana so študentami - Študentská zóna Dynamik
15:00 Raut - miesto SvF "Stĺporadie"
Vystúpenie umeleckého súboru TECHNIK
Archív STU
Vzdelávame inžinierov od roku 1938
Viete ako prebiehala prvá skúška na STU (Slovenskej vysokej škole technickej)?
Ako vyzeral prvý "index"? Ako študovali prví študenti? (1938 - 1953)
Posterová prezentácia dokladov a záznamov o vzdelávaní medzi rokmi 1938 - 1953
Prezentácie študentských spolkov STU
Študentská organizácia ESN STUBA
Erasmus na STU, alebo „Prečo chodíme/nechodíme na Erasmus“?
Informácie o programe Erasmus a jeho prínose pre študentov a štúdium. Diskusie s účastníkmi na tému „Prečo chodíme/nechodíme na Erasmus“? Ako by malo pomôcť mobilitné okno? Ako pomáha ESN STUBA?
Mená prezentujúcich: Timotej Karol Bendel, Bc. Filip Zatroch a ďalší členovia ESN STUBA
Kedy a kde: 10:00 do 14:00; Študentská zóna DYNAMIK
ESN STUBA je súčasťou medzinárodnej organizácie Erasmus Student Network (ESN). Našim cieľom je pomáhať zahraničným študentom prichádzajúcim na STU počas ich pobytu na Slovensku, ako aj pomáhať domácim študentom, ktorí chcú vycestovať na štúdium/stáž do zahraničia, podporovať rozvoj našich členov a budovať skvelú komunitu dobrovoľníkov.
CHEM-Spolok študentov FCHPT STU
Prečo sú študentské organizácie esenciálne pre chod STU?
Dozviete sa o význame študentských organizácií pre študentov, učiteľov a chod fakúlt a ukážky činnosti CHEM.
Kedy a kde: 9:00 do 15:00, Študentská zóna DYNAMIK
Stretnutie študentov s profesorom Danom Shechtmanom
Moderovaná diskusia študentov s nositeľom Nobelovej ceny za chémiu prof. Danom Shechtmanom.
Moderuje: Dorota Švantnerová, študentka odboru biochémia a biofyzikálna chémia pre farmaceutické aplikácie, Bc. Martin Krajči, študent odboru technológie ochrany životného prostredia.
Kedy a kde: od 15:00 do 16:00, Študentská zóna DYNAMIK
CHEM – Spolok študentov FCHPT STU je komunita mladých študentov s cieľom zlepšovať študijné a mimoškolské prostredie na fakulte. Organizujeme rôzne podujatia, ktoré prepájajú študentov s odborníkmi z praxe, a zároveň propagujeme našu fakultu na základných a stredných školách. Naše aktivity zahŕňajú popularizáciu chémie ako vedy, ale tiež sa staráme o to, aby sa študenti mohli odreagovať pri zábavných a spoločenských podujatiach. Našou ambíciou je vytvoriť podporujúce prostredie pre vzdelávanie, inovácie a komunitný život.
IAESTE Slovakia
Stážuj, cestuj a ži naplno!
Zbaľte kefku a papuče, opustite svoju komfortnú zónu a vydajte sa do sveta! Čaká Vás veľa krajín prečudesných, zvykov podivných, ľudí dobrých, príbehov zaujímavých i poznatkov vzácnych a cenných. Ukážeme, ako sa pomocou programu IAESTE dostať na stáž, poodhalíme ti, ako to u nás funguje a povieme si aj o grantových a finančných možnostiach. Naši členovia ukážu, čo všetko zažili pri svojich potulkách svetom.
Kedy a kde: 9:00 do 15:00, Študentská zóna DYNAMIK
Mená prezentujúcich: Lukáš Gardian, Romana Žilková, Andrea Kuňáková
IAESTE (The International Association for the Exchange of Students for Technical Experience) je medzinárodné združenie, ktoré zabezpečuje výmenný program odborných stáží pre študentov technických vysokých škôl. Študenti si takýmto spôsobom obohacujú svoje jazykové a odborné znalosti, spoznávajú novú kultúru a mnohí z nich si nájdu medzi kolegami, či ostatnými praktikantmi, priateľov na celý život. Pre mnohých študentov sa tieto obdobia strávené v zahraničí stávajú nezabudnuteľnými a sú zároveň prvým krokom k lepšej budúcnosti.
Rádio TLIS
Hlasy STU
Rádio TLIS bolo pri všetkých významných študentských udalostiach STU. Vypočujte si historické hudobné nahrávky a ukážky starých vysielaní rádia zo starých magnetických pásov. Cez zvukový materiál, fotografie a videá si zaspomínajte na dávne aj nedávne udalosti. Zapojte sa do krátkeho kvízu a vyhrajte zaujímavé ceny. Počas konferencie sa zapojte do nahrávania krátkych rozhovory s účastníkmi a speakrami konferencie na témy o súvisiace s programom konferencie.
Kedy a kde: 9:00 do 15:00, Študentská zóna DYNAMIK
Mená prezentujúcich: Filip Gerhát, Veronika Michalíková, Dmytro Bykov
Rádio TLIS je študentské internetové rádio sídliace na internáte Mladosť. V súčasnosti je to jediné študentské rádio v Bratislave. Vysielanie odštartovalo 17. decembra 1981 programom Veľký vianočný koncert na želanie. Rádio TLIS vysiela nonstop, pričom rôzne zamerané moderované relácie sa vysielajú predovšetkým počas pracovného týždňa vo večerných hodinách. Každý pracovný deň má iné zloženie vysielacích tímov a podľa toho sú aj zamerané jednotlivé relácie.
STUBA Green Team
Formula Student Electric Team - Vedomosti v praxi !
Ukážky komponentov elektrického monopostu navrhovaných a vyrábaných študentami STU. Predstavenie nového monopostu. Novinky a úspechy STUBA Green Team doma a vo svete (videá, fotografie, ocenenia a tajomstvá nášho monopostu).
Kedy a kde: 9:00 do 15:00, Študentská zóna DYNAMIK
Prezentujúci: Martin Harmady, Jakub Šilhár, Adam Kulina,Martin Biacovský, Tomáš Krajmer
STUBA Green Team úspešne reprezentuje Slovensko a STU na súťaži Formula Student Electric. Funguje od roku 2009 a momentálne pozostáva z 39 členov, študentov prevažne Slovenskej technickej univerzity. Pravidelne sa zúčastňujeme pretekov v Európe a rôznych iných podujatí spojených s automobilizmom. Počas existencie tímu sa nám doteraz podarilo vyvinúť, navrhnúť a zostrojiť 8 elektrických formúl. V tomto roku máme za cieľ vytvoriť ďalší nový monopost (www.sgteam.eu)
BEST Bratislava
Stop being better, start being BEST
Naše projekty, naši partneri, medzinárodné príležitosti pre študentov.
Beerpong - pre všetkých účastníkov konferencie.
Kedy a kde: 9:00 do 15:00, Študentská zóna DYNAMIK
Prezentujúci: Kristián Kapec a Andrej Bitarovec
BEST Bratislava je jedna z 90 lokálnych BEST skupín pôsobiacich v 32 krajinách Európy. Medzi naše hlavné aktivity patrí organizovanie softskill tréningov- Skill It All, organizovanie technických súťaží EBEC a organizovanie letného kurzu pre študentov technických škol z celej Európy. Vznikli sme pred 33 rokmi a odvtedy prinášame všetkým študentom STU doplnkové vzdelanie.
Klub Amos
Zo života vysokoškolského klubu Amos
Klub Amos pre studentov MST STU prevádzakuje Študentská rada MTF. Venuje organizácii rôznorodých podujatí a aktivít pre študentov.
Poster
Ukážky projektov a študentských prác
-
BETTER BRATISLAVA
Kontakt: Vedúci ateliéru Data[LAB] - Martin Uhrík; Asistent ateliéru Data[LAB] - Roman Hajtmanek;
-
METEOSTANICA
Kontakt: Filip Gerhát
-
ROBOT
Rehabilitácia prostredníctvom silovo-poddajného robota. Poster a model.
V rehabilitačných centrách sa môžeme stretnúť s rôznymi jednoúčelovými strojmi. Pri správnom nasadení silovo-poddajných robotických ramien môžu vzniknúť nové mnohoúčelové rehabilitačných stroje, ktoré je možné poľahky priviesť až k lôžku pacienta. Takéto zariadenie je možné neustále rozširovať o ďalšie funkcionality, nové rehabilitačné postupy a neustále vyvíjať v prospech terapeutov a pacientov.
Kedy a kde: od 9:30 do 15:00; 2 NP - smer "Stĺporadie".
Kontakt: Ing. Ľuboš Chovanec, PhD.
-
RADIAČNÁ KAMERA
Radiačná kamera je digitálny multipixelový senzor röntgenového žiarenia novej generácie, pôvodne vyvinutý v CERNe za účelom sledovania trajektórií častíc na LHC. V rádiografii ju môžeme zaradiť do novej, tretej, generácie zobrazovania nasledujúcej po röntgenovaní na film a digitálnej rídiografii používanej napríklad v počítačovej tomografii (CT). Na rozdiel od CT, každý pixel radiačnej kamery spracováva signál z každej jednej zachytenej častice ionizujúceho žiarenia zvlášť. To umožňuje „farebné“ röntgenovanie s rozpoznaním materiálového zloženia objektu. Počas akcie si ukážeme stopy rôznych častíc prirodzenej rádioaktivity, zaznamenané radiačnou kamerou priamo na mieste.
Kedy a kde: od 9:30 do 15:00; 2 NP - smer "Stĺporadie".
Kontakt: Ing. Nikola Kurucová, doc. Ing. Andrea Šagátová, PhD
-
OCHRANA NOVODOBÝCH OBJEKTOV KULTÚRNEHO DEDIČSTVA S OBSAHOM PLASTOV
Poster, film, prezentácia
Napriek tomu, že plasty tvoria neoddeliteľnú súčasť zbierok moderného a súčasného umenia, doteraz neexistujú všeobecné platné odporúčania pre uchovávanie a vystavovanie takýchto predmetov. Cieľom projektu, na ktorom pracovali aj študenti inžinierskeho a doktorandského stupňa, je výskum možností preventívnej a konzervačnej ochrany materiálov a objektov kultúrneho dedičstva z plastov. V rámci projektu prebieha materiálový prieskum v zbierkach súčasného umenia slovenských galérií s cieľom identifikácie jednotlivých typov plastov. Na základe výsledkov prieskumu sa vyšpecifikovali najviac zastúpené typy plastov, na ktorých prebiehajú modelové experimenty so simulovanými podmienkami starnutia a študujú sa procesy a prejavy degradácie. Získané informácie budú kľúčové pre predikciu rýchlosti degradácie originálnych objektov. Nové poznatky o externých a interných faktoroch starnutia poslúžia na nastavenie a kontrolu optimálnych ochrany artefaktov s obsahom plastov v múzeách a galériách.
Kedy a kde: 10:00 – 14:00; 2 NP - smer "Stĺporadie".
Prezentújúci: Ing. Simona Klempová, Ing. Dušana Grešová, Ing. Lucia Mencáková, Ing. Martina Mrkvicová, Ing. Petra Urbanová
-
INTELIGENTNÝ SKLENÍK VESNA
Interaktívny poster, premietanie a vzdialené ovládanie.
Cieľom vývoja projektu inteligentného ekologického skleníka VESNA je prispieť k výskumu udržateľnej produkcie potravín v kontexte klimatických výziev. Na projekte VESNA spolupracujú mladí výskumníci a študenti z ÚIAM FCHPT STU. Projekt sa zameriava na vývoj originálnych vnorených platforiem, návrh riadiacich algoritmov, komunikačného softvéru a pokročilej teórie riadenia založenej na optimalizácii a umelej inteligencii. VESNA zároveň inovatívnym spôsobom rozvíja mäkké zručnosti študentov, ako tímová práca, kritické myslenie, prezentačné a komunikačné schopnosti. Viac informácií nájdete na: https://vesna.uiam.sk
Kedy a kde: od 9:30 do 15:00; 2 NP - smer "Stĺporadie".
Prezetujúci: Ing. Erika Pavlovičová a ďalší
-
BEZPEČNOSŤ POTRAVÍN
Sledovanie mikrobiálnej bezpečnosti potravín a detekciu významných nutričných a antinutričných látok. Poster.
Výskumná aktivita sa zameriava na sledovanie mikrobiálnej bezpečnosti potravín a detekciu významných nutričných a antinutričných látok. Je súčasťou dlhodobejšieho výskumu orientovaného na monitorovanie výskytu a charakterizáciu rezistentných baktérií naprieč celým potravinovým reťazcom „od poľa po stôl“. Súčasné aktivity v oblasti mikrobiálnej bezpečnosti potravín reflektujú meniace sa stravovacie návyky, vrátane vzostupu potravín kategorizovaných ako „novel foods“. Príkladom je detekcia mikrobiálneho zaťaženia vo vzorkách jedlého hmyzu, kde bola vo vzorke cvrčka domáceho určeného na priamu spotrebu detegovaná baktéria Escherichia hermannii, ktorá vykazovala rezistenciu voči antibiotikám, konkrétne tetracyklínu a ampicilínu.
Kedy a kde: od 9:30 do 15:00; 2 NP - smer "Stĺporadie".
Prezentujúci: MVDr. Katarína Hollá, Ing. Júlia Koreneková
-
VÝVOJ STRATOSFÉRICKEJ SONDY
Poster.
Vývoj stratosférickej sondy, ktorá musí znášať extrémne podmienky, nepriaznivé poveternostné podmienky a ionizujúce žiarenie vo vyšších vrstvách atmosféry. Stratosférické sondy vo všeobecnosti poskytujú cenné údaje o rôznych environmentálnych a technických veličinách, využívaných v priemysle a v leteckej doprave. Prvá sonda, ktorú bola zameraná na testovanie funkčnosti snímačov, mikrokontrolérov a fotovoltických systémov vo výške 24 km. Ďalší vývoj bude zameraný na plánovanie letovej dráhy a výber vhodného meteorologického balónu. Okrem toho sa bude riešiť otázka využitia obnoviteľných zdrojov energie pre dlhodobú prevádzku sondy, vývoj systému prenosu dát v reálnom čase (downlink), a zber kľúčových environmentálnych dát o lokálnom znečistení pri zachovaní nízkej ceny merania. Medzi ďalšie plánované inovácie patrí terénne mapovanie, integrácia dronov a využitie balónu ako signálneho routera. Študenti sa uchádzajú o podporu firiem, ktoré vedia pomôcť s obstaraním vybraných komponentov potrebných pre zostrojenie sondy.
Prezentujúci: Matej Šesták, Nikolas Blahušiak, Roman Baláž
-
AUTOMATICKÉ SLEDOVANIE POLOHY OSOBY PROSTREDNÍCTVOM MODULU ESP32-CAM
Poster.
Využitie modulu ESP32-CAM na sledovanie tváre osoby prostredníctvom ovládania dvoch motorov v dvoch stupňoch voľnosti. ESP32-CAM sníma video a deteguje polohu tváre sledovanej osoby. Na základe pozície tváre v obraze sa bude platforma s modulom kamery pohybovať tak, aby sledovala osobu v reálnom čase. Cieľom je zabezpečiť automatické alebo manuálne sledovanie objektov, najmä tváre osoby, v reálnom čase s vysokou presnosťou a spoľahlivosťou. Tento systém umožňuje flexibilné ovládanie kamery a jej prispôsobenie rôznym aplikáciám, napríklad v bezpečnostných alebo interaktívnych systémoch.
Kedy a kde: od 9:30 do 15:00; 2 NP - smer "Stĺporadie".
Prezentujúci: Stanislav Yezheliev
-
BRATISLAVA - MESTO SVETOVÝCH MOSTOV
Diagnostika stavu lán zavesených mostov. Poster.
Most SNP a Most Apollo sú unikátne mosty, ktoré preslávili nielen Bratislavu ale aj projektantov a inžinierov z STU. Výzvou v súčasnosti je diagnostika ich stavu bez prerušenia prevádzky. Analýza mikroštruktúry materiálu lán a meranie síl v nosných lanách prebehli priamo na moste počas jeho prevádzky.
Kedy a kde: 9:00 - 15:00
Prezentujúci: prof. Vladimír Chmelko, Ing. Tomáš Koščo
-
EJEKTOROVÉ CHLADENIE BUDOV BEZ ELEKTRICKEJ ENERGIE
Poster a model.
-
REVITALIZÁCIA OKOLIA KOSTOLA SVÄTEJ RODINY V BRATISLAVE
Model.
Predmetom práce bol návrh revitalizácie areálu farského Kostola Svätej rodiny v mestskej časti Bratislava - Petržalka s dôrazom na funkčné využitie verejného priestoru rešpektujúceho podstatu sakrálneho objektu fary a celého územia ako celku. S ohľadom na charakter miesta, na jeho úlohu v urbanizme a život v jeho okolí bola kľúčová identifikácia a rozdelenie jednotlivých oblastí do príslušných funkčných zón v obklopení urbanizovaného územia. Architektonicko-krajinárske riešenie vytvára prostredie, ktoré má jednotný štýl, nadväzuje a podporuje stávajúce hodnoty miesta, ale predovšetkým vytvára príjemné a reprezentatívne prostredie.
Kedy a kde: od 9:30 do 15:00; 2 NP - smer "Stĺporadie".
Prezentuje: Anastasiya Lebedzeva
-
REVITALIZÁCIA PRIESTOROV V OKOLÍ BUDOVY OBČIANSKEJ VYBAVENOSTI
Model.
Práca sa zameriava na revitalizáciu priestorov v okolí budovy občianskej vybavenosti - Domu kultúry (DK) Ružinov v Bratislave, kde sa počas roka organizuje množstvo kultúrnych podujatí. Objekt a jeho okolie prešli len nevyhnutnými opravami. Okolie DK je neupravené, absentuje mobiliár, zeleň je zanedbaná, povrchy sú nekvalitné a predstavujú bariéru pre starších občanov. Revitalizácia okolia DK Ružinov sa snaží nadviazať na okolité územie, vytvoriť miesto na pasívny, ale aj aktívny oddych pre všetky vekové kategórie, zlepšuje funkčno – prevádzkové a estetické využitie územia s dôrazom na podporu biodiverzity a hospodárenie s dažďovou vodou využitím prvkov modro – zelenej infraštruktúry.
Kedy a kde: od 9:30 do 15:00; 2 NP - smer "Stĺporadie".
Prezentuje: Viktória Véghová
-
STREŠNÝ FRAGMENT NAVRHOVANÉHO VINÁRSTVA V ORAVSKOM REGIÓNE
Model.
Témou tohoto zadania bol návrh komplexu vinárstva v regióne Orava. Práca začínala skúmaním možnosti pestovania vhodných bobuľovín na výrobu vína v danej oblasti, ktoré priamo nadväzovalo na výber pozemku v danej lokalite. Okrem návrhu primeraných odrôd a technologickej schémy spracovania bolo úlohou študenta citlivé osadenie súboru objektov do krajinného rázu oravskej panorámy, tak aby rešpektovala miestny krajinný a architektonický kontext, účelné vyriešenie prevádzkových a dispozičných vzťahov náročného charakteru výroby spojenej s ubytovaním. Práca bola odmenená cenou Dekana za najlepšiu diplomovú prácu, autorom práce je absolvent katedry architektúry Michal Ujmiak, ktorý ju spracovával pod vedením architekta Filipa Bránického. Je to jednou z podôb udržateľnosti a pokračovania prerušenej stavebnej kultúry regiónu, ktorá musela byť podčiarknutá architektonicko konštrukčným detailom.
Kedy a kde: od 9:30 do 15:00; 2 NP - smer "Stĺporadie".
-
VÝROBNÁ HALA – MONTOVANÁ ŽELEZOBETÓNOVÁ KONŠTRUKCIA
Model.
Cieľom záverečnej práce bolo navrhnúť prefabrikovanú nosnú konštrukciu časti výrobnej haly s maximálnou výškou 13,45 m. Hlavné vodorovné nosné prvky objektu tvoria vopred predpäté tyčové prefabrikáty na rozpon 20 m – väzníky a sedlové väznice. Rozmery a predpätie prvkov boli optimalizované s cieľom navrhnúť najvhodnejší variant. Zvislé nosné prvky objektu tvoria stužujúce montované steny hrúbky 250 mm a priebežné montované železobetónové stĺpy cez 1 až 3 podlažia. Stĺpy štvorcového prierezu s rozmermi 500 x 500 mm majú v úrovni jednotlivých podlaží navrhnuté krátke konzoly pre uloženie väzníkov, nosníkov a stropných panelov.
Kedy a kde: od 9:30 do 15:00; 2 NP - smer "Stĺporadie".