COST zahŕňa 35 členských krajín a jeden spolupracujúci štát. To umožňuje výskumným pracovníkom z týchto krajín, aby mohli nadväzovať účasť vo vedeckých a technických sieťach tzv. "COST Actions". COST je stavebným kameňom európskeho výskumného priestoru, nástroj pre úspešné inovačné stratégie a globálnu spoluprácu.
Ako predchodca moderného multidisciplinárneho výskumu, COST zohráva veľmi dôležitú úlohu pri budovaní európskeho výskumného priestoru (ERA). Anticipuje a dopĺňa činnosti rámcových programov EÚ, vytvárajúc "most" k vedeckým komunitám „nových“ krajín v oblasti výskumu. To tiež zvyšuje mobilitu výskumných pracovníkov v celej Európe a podporuje vznik vedeckej excelentnosti v deviatich kľúčových oblastiach[1]:
Existuje aj možnosť podávať návrhy v tzv. „Transdoménových oblastiach“, rozsiahlych multidisciplinárnych akcií cez všetkých deväť predchádzajúcich oblastí.
COST je aj vynikajúcim nástrojom pre podporu mobility mladých výskumníkov formou "Krátkodobých výskumných pobytov" na participujúcich vedecko-výskumných pracoviskách.
Akcie COST poskytujú priestor na prezentovanie výsledkov vlastného výskumu a svojou tvorivou atmosférou sú katalyzátorom dosahovaných výsledkov. COST financuje účasť na pracovných stretnutiach, no nie výskum samotný.
Riadenie COSTu
COST je riadený jednotlivými členskými štátmi. Organizačné zložky COSTu sú založené na medzivládnom základe a skladajú sa z:
Celková štruktúra programu COST a úlohy jednotlivých organizačných zložiek sú na
http://www.cost.eu/about_cost/structure/
Dôležité linky:
nové pravidlá participácie:
http://www.cost.eu/media/cost_stories/COST-Simplifies-Participation
[1] Biomedicine and Molecular Biosciences
Forests, their Products and Services
Materials, Physics and Nanosciences
Chemistry and Molecular Sciences and Technologies
Earth System Science and Environmental Management
Information and Communication Technologies
Transport and Urban Development
Individuals, Societies, Cultures and Health