V hodnotení vyše stovky slovenských fakúlt ARRA venovala osobitnú pozornosť absolventom
Akademická rankingová a ratingová agentúra (ARRA) zverejňuje v poradí už ôsme hodnotenie fakúlt slovenských vysokých škôl. Opäť sa opiera o verejne dostupné a overiteľné údaje o kvalite vzdelávania a výskumu jednotlivých fakúlt za rok 2011. Do hodnotenia bolo v jedenástich skupinách odborov zaradených spolu 109 fakúlt vrátane šiestich fakúlt súkromných vysokých škôl.
Kritériá a metodika použité v tomto hodnotení vychádzajú z princípov použitých aj po minulé roky. Ich aktuálna modifikácia však zároveň reflektuje zreálnenie a normalizáciu niektorých ukazovateľov. Osobitne sa venovala pozornosť „produkcii“ nezamestnaných absolventov, presnejšie absolventov nezamestnaných dlhšie ako šesť mesiacov.
Väčší počet, menší výkon
Vo všeobecnosti celkový publikačný a citačný výkon všetkých skupín fakúlt pomaly rastie. Zaujímavý je najmä výrazný nárast vedeckého výkonu indexovaného v medzinárodných databázach v ekonomických a spoločenskovedných skupinách. Ten medziročne narástol až o desiatky percent.
Podobne ako minulý rok rastie tiež pomer doktorandov k počtu študentov 1. a 2. stupňa vysokoškolského štúdia. V porovnaní s nárastom počtu doktorandov však vedecký výkon rastie len veľmi obmedzene. Navyše, rozloženie doktorandov vôbec nezodpovedá vedeckému výkonu jednotlivých fakúlt. Tento „doktorandský paradox“ (fakulty s pomerne nízkym výskumným potenciálom majú vysoký počet doktorandov) zaznamenaný už vlani, je stále aktuálny.
Medziročne sa zvýšil už v minulosti vysoký podiel zahraničných študentov niektorých fakúlt z medicínskej skupiny – aktuálne dosahuje až 25 percent. Ostatné fakulty v priemere mierne prekračujú hodnotu 1,5 percenta.
Pribudli absolventi bez práce
Jedným z najzaujímavejších zistení pre tento rok je nielen stav, ale aj vývoj nezamestnanosti absolventov slovenských vysokých škôl. Vo väčšine hodnotených skupín bol medziročne zaznamenaný výraznejší nárast absolventskej nezamestnanosti, v niektorých prípadoch dokonca až o skoro štyri percentuálne body. Výnimkami v tomto smere sú len skupiny zahŕňajúce umelecké, medicínske a právne vedy, ktoré ako celky zaznamenali nepatrný pokles nezamestnanosti svojich absolventov. V priemere však nezamestnanosť absolventov vysokých škôl medziročne stúpla a presahuje hodnotu 4,5 percenta.
Týka sa to aj absolventov niektorých technických vied. Na niektorých fakultách narástla v priemere o štyri percentuálne body na viac ako 11 percent. V tejto skupine vied naďalej ostáva Fakulta chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity (STU). Bodový odstup pred ďalšími v poradí, Strojníckou fakultou Žilinskej univerzity (ŽU) a Fakultou elektrotechniky a informatiky STU sa však oproti minulému roku zmenšil.
Prírodné vedy a medicína
V skupine prírodovedných fakúlt sa po roku na prvú pozíciu vrátila Fakulta matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského (FMFI UK), keď preskočila Prírodovedeckú fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika. Trojicu vedecky zameraných fakúlt ešte dopĺňa Prírodovedecká fakulta UK na treťom mieste, s výrazným odstupom od ostatných fakúlt v skupine, ktoré sú orientované skôr na aplikácie, prax a učiteľstvo. Rozdiely medzi fakultami v rámci nezamestnanosti sú opäť výrazné – od 1,7 percenta na FMFI UK až po viac ako 20 percent na Fakulte ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene (TU ZV).
Aj v medicínskych vedách existuje neformálne rozdelenie na dve podskupiny – na jednej strane farmaceutická a lekárske fakulty (s výrazným náskokom najmä vo vedeckom výkone a v počte zahraničných študentov), na strane druhej fakulty zamerané na ošetrovateľstvo a zdravotníctvo, pre ktoré je typický skôr veľký počet študentov. V počte externých študentov jednoznačne dominuje Vysoká škola svätej Alžbety, ktorá má viac ako 11-tisíc externých študentov, takmer pätina z nich je zahraničných. Naďalej vedie niekoľkoročný líder rebríčka Jesseniova lekárska fakulta UK. Pozitívom je nízka nezamestnanosť absolventov v celej skupine – priemerne 1,2 percenta.
Farmári a ekonómovia
V skupine poľnohospodárskych vied oproti minulému roku nedošlo k žiadnym zmenám v poradí. Tradičným víťazom je opäť košická Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie pred Lesníckou fakultou TU ZV. No veľké rozdiely badať v absolventskej nezamestnanosti. Viaceré fakulty tejto skupiny dosahujú v tomto ukazovateli hodnoty na úrovni až 10 percent. Priemerne za celú skupinu absolventská nezamestnanosť medziročne narástla o 3,5 percentuálneho bodu.
V skupine ekonomických fakúlt nastali malé zmeny len v strednej časti rebríčka. S výraznejším náskokom je opäť na prvom mieste Ekonomická fakulta TU KE pred Fakultou ekonomiky a manažmentu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU). Zaujímavosťou je Fakulta managementu UK, ktorá vysiela najviac študentov do zahraničia (12,4 percenta) – takmer tretinu za celú skupinu odborov.
Spoločenské a právne vedy
Na prvých dvoch miestach v skupine spoločenských vied ostalo poradie nezmenené. Naďalej s dostatočným náskokom vedie Fakulta sociálnych a ekonomických vied UK pred Fakultou politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela. Prvá menovaná zostáva jasným lídrom aj v publikačnej činnosti a citačnom výkone. Najvyššiu nezamestnanosť absolventov má rovnako ako v minulom roku Fakulta verejnej správy UPJŠ (17 percent), najnižšiu opäť Fakulta medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity (0,8 percenta).
U „právnikov“ nedošlo k výraznejším zmenám, iba Právnická fakulta UPJŠ sa hlavne vďaka zlepšeniu publikačného a citačného výkonu posunula z 3. miesta na druhé. Právnická fakulta Trnavskej univerzity ostáva aj tento rok na špici. Zaujímavosťou je, že aj keď má fakulta najvyšší pomer prihlásených uchádzačov k plánovanému počtu miest (3,4), tak pomer počtu zapísaných k počtu prijatých je v nej naopak najnižší (0,6). Najnižšiu mieru nezamestnanosti vykazuje Fakulta práva Paneurópskej vysokej školy (žiaden nezamestnaný), v celej skupine tento ukazovateľ klesol o viac ako 0,6 percentuálneho bodu na 3,2 percenta.
Filozofi a učitelia
V skupine filozofických fakúlt nastalo hneď niekoľko zmien, keď vlaňajší prekvapujúci líder, Filozofická fakulta UPJŠ klesol na 5. miesto. Na čelo sa po roku vrátila Fakulta humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity (PU), ktorá sa zlepšila aj v plnení väčšiny kritérií. V nezamestnanosti absolventov najvyššie čísla dosahuje Filozofická fakulta PU (14 percent), bez práce je takmer desatina absolventov Filozofickej fakulty TU a rovnomennej fakulty na UPJŠ. Najnižšiu absolventskú nezamestnanosť dosahuje Fakulta humanitných vied UMB (0,9 percenta).
V pedagogických fakultách v tomto roku nedošlo k zmene lídra ani druhého v poradí. Pedagogická fakulta TU si udržala prvú pozíciu v ukazovateľoch publikačného a citačného výkonu a celkovo si polepšila aj v ostatných kritériách – najvýraznejšie v grantovej úspešnosti. Za posunom Pedagogickej fakulty PU v Prešove zo siedmeho až na tretie miesto je zlepšenie hneď v niekoľkých kritériách, ako je pomer počtu študentov na profesora a docenta, vedecký výkon či grantová úspešnosť. Vplyv nezamestnanosti absolventov sa najvýraznejšie prejavil pri „športových“ fakultách – na Fakulte telesnej výchovy a športu UK a Fakulte športu PU, ktoré ako jediné v skupine dosahujú v tomto ukazovateli hodnoty nad päť percent.
Umelci a teológovia
Oproti minulému roku nastalo v skupine umeleckých fakúlt hneď niekoľko zmien, keď sa z 3. miesta na prvé posunula Divadelná fakulta Vysokej školy múzických umení v Bratislave (VŠMU), na druhé miesto postúpila Vysoká škola výtvarných umení (VŠVU). Fakulta múzických umení Akadémie umení sa prepadla z 1. na 4. miesto. No medzi týmito fakultami existovali len veľmi malé bodové rozdiely, takže aj malé zmeny mali výraznejší vplyv na posun v rebríčku. Pozitívom v celej skupine je, že priemerná absolventská nezamestnanosť ako v jednej z mála skupín fakúlt poklesla, a to o takmer jeden percentuálny bod na celkových 5,5 percenta.
Zmeny metodiky výpočtu niektorých kritérií spolu s doplnením evidencie citácií sa najviac odrazili v skupine teologických fakúlt. Na 1. miesto z minuloročného piateho sa dostala Pravoslávna bohoslovecká fakulta PU. Evanjelická bohoslovecká fakulta UK v Bratislave sa po niekoľkých rokoch posunula na druhé miesto. Najväčší nárast nezamestnanosti zaznamenala Gréckokatolícka teologická fakulta PU, a to o takmer osem percentuálnych bodov na viac ako 15 percent. Negatívom skupiny je nárast absolventskej nezamestnanosti a takmer nulová publikačná činnosť evidovaná v medzinárodných databázach.
Autori pôsobia v Akademickej rankingovej a ratingovej agentúre. Celú správu hodnotenia fakúlt vysokých škôl 2012 čitatelia nájdu na stránke ARRA, kde sa podrobnejšie venujeme jednotlivým skupinám vied a zároveň sceľujeme informácie uvedené v tabuľkovej prílohe.
109 fakúlt vrátane šiestich fakúlt súkromných vysokých škôl bolo zaradených do tohtoročného hodnotenia
Poradie fakúlt podľa ARRA
(2012)
Fakulta Univerzita Učitelia a študenti Atraktivita štúdia Publikácie a citácie Doktorandské štúdium Grantové prostriedky Priemer Umiestnenie
2010 2009 2008
1. Pravoslávna bohoslovecká fakulta Prešovská univerzita 50 41 90 63 44 57,5 5. 4. 7.
2. Evanjelická bohoslovecká fakulta UK Univerzita Komenského 61 50 35 62 67 55,0 1. 1. 1.
3. Teologická fakulta Katolícka univerzita Ružomberok 51 45 55 39 53 48,5 4. 5. 2.
4. Teologická fakulta Trnavská univerzita 70 63 15 45 45 47,6 2. 2. 5.
5. Gréckokatolícka teologická fakulta Prešovská univerzita 52 37 86 43 7 45,0 7. 6. 4.
6. Fakulta reformovanej teológie Univerzita J. Selyeho 97 63 0 50 0 41,9 3. 3. 3.
7. Rímskokatolícka cyrilometodská bohoslovecká fakulta Univerzita Komenského 52 51 35 47 16 39,9 6. 7. 6.
Umelecké odbory
1. Divadelná fakulta Vysoká škola múzických umení 70 65 31 44 55 52,9 3. 3. 4.
2. Vysoká škola výtvarných umení Vysoká škola výtvarných umení 52 71 29 52 59 52,4 5. 4. 2.
3. Fakulta výtvarných umení Akadémia umení Banská Bystrica 61 61 24 34 67 49,6 4. 6. 6.
4. Fakulta múzických umení Akadémia umení Banská Bystrica 90 60 28 35 18 45,9 1. 5. 5.
5. Hudobná a tanečná fakulta Vysoká škola múzických umení 75 69 11 53 18 45,1 2. 2. 1.
6. Filmová a televízna fakulta Vysoká škola múzických umení 70 57 21 34 21 40,7 6. 1. 3.
7. Fakulta umení Technická univerzita Košice 51 52 33 23 17 35,3 7. 8. 8.
8. Fakulta dramatických umení Akadémia umení Banská Bystrica 71 49 9 8 0 27,3 8. 7. 7.
Pedagogické odbory
1. Pedagogická fakulta Trnavská univerzita 78 57 100 56 82 74,5 1. 2. 4.
2. Fakulta telesnej výchovy a športu Univerzita Komenského 98 62 51 61 24 59,2 2. 1. 1.
3. Pedagogická fakulta Prešovská univerzita 85 55 38 45 70 58,7 7. 8. 6.
4. Pedagogická fakulta Univerzita Komenského 69 69 27 54 64 56,6 3. 5. 5.
5. Pedagogická fakulta Univerzita Mateja Bela 75 75 37 50 37 54,7 4. 3. 2.
6. Pedagogická fakulta Univerzita Konštantína Filozofa 79 69 38 47 19 50,4 6. 7. 7.
7. Fakulta športu Prešovská univerzita 92 40 28 26 56 48,5 8. 4. 3.
8. Pedagogická fakulta Katolícka univerzita 89 52 26 39 29 47,0 5. 6. 8.
9. Pedagogická fakulta Univerzita J. Selyeho 79 58 23 24 19 40,5 9. 9. 9.
Filozofické odbory
1. Fakulta humanitných a prírodných vied Prešovská univerzita 80 57 99 44 67 69,2 2. 1. 2.
2. Filozofická fakulta Univerzita Komenského 96 80 40 57 41 62,7 3. 2. 1.
3. Filozofická fakulta Katolícka univerzita Ružomberok 82 59 30 42 74 57,3 6. 4. 5.
4. Filozofická fakulta Trnavská univerzita 88 52 35 58 44 55,4 4. 5. 4.
5. Filozofická fakulta Univerzita Pavla Jozefa Šafárika 66 37 85 36 48 54,6 1. n.a. n.a.
6. Filozofická fakulta Prešovská univerzita 88 51 37 43 48 53,4 5. 3. 3.
7. Fakulta humanitných vied Univerzita Mateja Bela 74 73 25 47 23 48,6 7. 6. 7.
B. Filozofická fakulta Univerzita Konštantína Filozofa 68 69 24 43 16 44,1 8. 7. 6.
9. Filozofická fakulta Univerzita sv. Cyrila a Metoda 64 48 18 49 25 40,9 9. 8. 8.
Právnické odbory
1. Právnická fakulta Trnavská univerzita 74 53 100 91 45 72,6 1. 2. 2.
2. Právnická fakulta Univerzita Pavla Jozefa Šafárika 90 44 53 54 67 61,6 3. 3. 3.
3. Právnická fakulta Univerzita Komenského 88 66 38 61 51 60,9 2. 1. 1.
4. Fakulta práva Paneurópska vysoká škola 75 78 30 29 0 42,5 4. n.a. n.a.
5. Právnická fakulta Univerzita Mateja Bela 67 62 18 2 7 31,2 5. 4. 4.
Ekonomické odbory
1. Ekonomická fakulta Technická univerzita Košice 64 53 81 87 72 71,2 1. 2. 1.
2. Fakulta ekonomiky a manažmentu Slovenská poľnohospodárska univerzita 70 55 75 75 38 62,6 2. 1. 2.
3. Národohospodárska fakulta Ekonomická univerzita 87 53 51 54 47 58,4 3. 3. 3.
4. Ekonomická fakulta Univerzita Mateja Bela 76 36 60 56 8 47,3 4. 4. 9.
5. Obchodná fakulta Ekonomická univerzita 65 55 29 56 7 42,7 9. 6. 4.
6. Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov Žilinská univerzita 73 55 8 51 14 40,2 6. 5. 5.
7. Fakulta hospodárskej informatiky Ekonomická univerzita 69 45 34 48 3 40,0 8. 9. 8.
8. Fakulta ekonómie a podnikania Ekonomická univerzita 80 41 42 22 12 39,2 5. n.a. n.a.
9. Fakulta managementu Univerzita Komenského 45 73 35 33 8 38,9 7. 7. 7.
10. Fakulta podnikového manažmentu Ekonomická univerzita 78 50 17 43 6 38,7 11. 10. 10.
11. Pcdnikovohospodárska fakulta Ekonomická univerzita 62 43 32 50 4 38,3 10. 8. 6.
12. Fakulta manažmentu Prešovská univerzita 69 45 37 26 9 37,1 12. 12. 11.
13. Vysoká škola medzinárodného podnikania ISM Slovakia v Prešove VSMP 64 38 1 0 14 23,5 13. 11. n.a.
14. Ekonomická fakulta Univerzita J. Selyeho 42 26 1 0 0 13,9 14. 13. 12.
Ostatné spoločenské odbory
1. Fakulta sociálnych a ekonomických vied Univerzita Komenského 72 68 72 53 63 65,6 1. 1. 3.
2. Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzita Mateja Bela 90 63 39 51 46 58,0 2. 2. 2.
3. Fakulta stredoeurópskych štúdií Univerzita Konštantína Filozofa 71 32 68 68 19 51,6 5. 6. 6.
4. Fakulta medzinárodných vzťahov Ekonomická univerzita 78 77 22 47 4 45,7 3. 3. 1.
5. Fakulta európskych štúdii a regionálneho rozvoja Slovenská poľnohospodárska univerzita 57 42 33 20 69 44,1 4. 4. 4.
6. Fakulta špeciálneho inžinierstva Žilinská univerzita 71 50 9 46 39 43,0 6. n.a. n.a.
7. Fakulta masmediálnej komunikácie Univerzita sv. Cyrila a Metoda 50 58 0 30 14 30,4 8. 5. 5.
8. Stredoeurópska vysoká škola v Skalici SVŠS 84 31 0 12 13 28,1 7. n.a. n.a.
9. Fakulta verejnej správy Univerzita Pavla Jozefa Šafárika 58 29 21 0 7 23,1 9. 7. 7.
10. Fakulta sociálno-ekonomických vzťahov Trenčianska univerzita A. Dubčeka 43 41 6 0 0 18,2 10. 8. 8.
Prírodné odbory
1. Fakulta matematiky, fyziky a informatiky Univerzita Komenského 73 72 98 87 83 82,7 2. 1. 1.
2. Prírodovedecká fakulta Univerzita Pavla Jozefa Šafárika 84 63 79 74 78 75,5 1. 2. 3.
3. Prírodovedecká fakulta Univerzita Komenského 67 68 61 67 64 65,7 3. 3. 2.
4. Fakulta prírodných vied Univerzita sv. Cyrila a Metoda 85 52 36 46 10 45,7 5. 8. 8.
5. Fakulta prírodných vied Univerzita Konštantína Filozofa 55 75 20 45 23 43,7 4. 4. 4.
5. Fakulta ekológie a environmentalistiky Technická univerzita Zvolen 55 44 28 39 36 40,3 6. 5. 5.
7. Fakulta prírodných vied Univerzita Mateja Bela 51 48 2t 38 11 33,8 7. 6. 7.
8. Fakulta prírodných vied (Fakulta humanitných vied) Žilinská univerzita 44 79 8 18 11 32,0 8. 6. 6.
Technické odbory
1. Fakulta chemickej a potravinárskej technológie Slovenská technická univerzita 78 49 100 83 46 71,1 1. 1. 1.
2. Strojnícka fakulta Žilinská univerzita 7t 67 12 56 69 55,0 2. 2. 4.
3. Fakulta elektrotechniky a informatiky Slovenská technická univerzita 62 50 41 51 36 48,0 3. 3. 3.
4. Elektrotechnická fakulta Žilinská univerzita 59 50 18 55 40 44,6 5. 7. 13.
4. Hutnícka fakulta Technická univerzita Košice 85 47 29 48 14 44,6 4. 4. 5.
6. Materiálovotechnologická fakulta Slovenská technická univerzita 53 45 17 42 57 42,9 8. 18. 18.
7. Fakulta elektrotechniky a informatiky Technická univerzita Košice 56 45 27 47 30 41,2 7. 11. 11.
8. Fakulta baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológji Technická univerzita Košice 55 46 24 46 28 39,7 11. 17. 7.
9. Fakulta priemyselných technológii Trenčianska univerzita A. Dubčeka 60 29 47 56 3 39,0 9. 5. 6.
10. Stavebná fakulta Slovenská technická univerzita 57 49 26 42 18 38.6 6. 6. 2.
11. Strojnícka fakulta Slovenská technická univerzita 59 59 16 31 23 37,6 10. 9. 8.
12. Fakulta informatiky a informačných technológií Slovenská technická univerzita 46 51 26 46 17 37,2 13. 15. 20.
13. Fakulta riadenia a informatiky Žilinská univerzita 50 57 23 40 8 35,9 14. 10. 10.
13. Fakulta výrobných technológii Technická univerzita Košice 51 58 11 43 16 35,9 17. 21. 15.
15. Stavebná fakulta Technická univerzita Košice 53 39 13 43 20 33,7 12. 14. 14.
16. Fakulta architektúry Slovenská technická univerzita 55 63 2 41 6 33,3 15. 13. 12.
17. Stavebná fakulta Žilinská univerzita 53 50 3 39 17 32.4 16. 8. 19.
18. Letecká fakulta Technická univerzita Košice 55 45 12 31 18 32,3 21. 23. 23.
19. Strojnícka fakulta Technická univerzita Košice 54 42 8 40 13 31,3 18. 16. 9.
20. Fakulta informatiky Paneurópska vysoká škola 73 64 1 0 0 27,6 n.a. n.a. n.a.
21. Fakulta environmentálnej a výrobnej techniky Technická univerzita Zvolen 58 33 4 31 9 27,2 20. 20. 17.
22. Technická fakulta Slovenská technická univerzita 49 42 13 29 1 26,9 19. 12. 16.
23. Fakulta špeciálnej techniky Trenčianska univerzita A. Dubčeka 50 43 6 23 0 24,3 22. 22. 22.
Pôdohospodárske odbory
1. Univerzita veterinárskeho lekárstva Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach 82 78 86 72 75 78,8 1. 1. 1.
2. Lesnícka fakulta Technická univerzita Zvolen 93 33 85 82 78 74,4 2. 2. 2.
3. Fakulta biotechnológie a potravinárstva Slovenská poľnohospodárska univerzita 80 69 69 83 34 66,8 3. 3. 4.
4. Fakulta agrobiológie a potravinových zdrojov Slovenská pofnohospodárska univerzita 74 52 41 66 25 51,4 4. 4. 3.
5. Drevárska fakulta Technická univerzita Zvolen 71 53 26 54 24 45,8 5. 4. 5.
6. Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva Slovenská pofnohospodárska univerzita 68 65 14 52 18 43,4 6. 6. 6.
Lekárske odbory
1. Jessemova lekárska fakulta Univerzita Komenského 88 81 69 00 55 70,5 1. 1. 1.
2. Farmaceutická fakulta Univerzita Komenského 64 69 77 73 57 67,7 3. 2. 3.
3. Lekárska fakulta Univerzita Pavla Jozefa Šafárika 72 60 51 49 97 65,7 2. 4. 2
4. Lekárska fakulta Univerzita Komenského 83 79 57 54 28 60,5 4. 3. 4.
5. Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva Univerzita Konštantína Filozofa 57 49 58 38 14 43,2 5. 7. 7.
6. Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce Trnavská univerzita 65 35 38 53 13 40,9 6. 6. 5.
7. Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv Alžbety 41 56 16 31 47 38,3 7. 5. 6.
8. Fakulta zdravotníctva Trenčianska univerzita A. Dubčeka v Trenčíne 43 40 46 0 0 25,8 8. n.a. n.a.
9. Fakulta zdravotníctva Katolícka univerzita 63 46 10 1 9 25,7 10. 8. 9.
10. Fakulta zdravotníckych odborov Prešovská univerzita 40 50 7 0 25 24.4 9. 9. 8.
PRAMEŇ: Akademická rankingová a ratingová agentúra
PUBLIKOVANÉ 29. november 2012