Prejsť na obsah
Verejnosť

Šiesty ročníka súťaže "Slovak University Startup Cup 2021“ zorganizovala nezisková organizácia Junior Chamber International – Slovakia (JCI).

Kategóriu Umelá inteligencia ovládol Martin Žák, líder študentského startupu VAI (Voice activated interface) z Fakulty informatiky a informačných technológií STU v Bratislave. K startupu ho inšpiroval známy, ktorý ho požiadal o pomoc pre personálnu agentúru.

"Naším cieľom je vytvoriť pútavejší spôsob vypĺňania formulárov pomocou videa a hlasu. Naše audio-vizuálne rozhranie umožní spoľahlivo zaznamenať reč respondenta a extrahovať v jeho odpovediach dôležité informácie.“ Hlasom ovládané zariadenia sú podľa neho čoraz atraktívnejšie.

“Chceme pomôcť znížiť záťaž na personálnych špecialistov, pomôže tiež optimalizovať náklady a záujemcom o zamestnanie urobiť ”prvý dojem.“

Adam Bartoš z Materiálovotechnologickej fakulty v Trnave, STU Bratislava je líder startupu Ultrasonic Leak Detector. Vyvíja prenosný prístroj, ktorý bezkontaktne detekuje nežiaduce úniky stlačeného vzduchu z pneumatických systémov a strojných zariadení.

"Výrobným podnikom dokáže prístroj ušetriť až desiatky tisíc eur ročne. Nápad som dostal pri prezentácii podobného prístroja, ktorý bol ale príliš drahý, firmy pritom strácajú 20 až 35 % nákladov na elektrickú energiu spotrebovanú na produkciu stlačeného vzduchu práve na únikoch cez netesnosti,“ vysvetľuje zanietene A. Bartoš.

Viac si prečítate na:
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/590990-zabodovalo-tricko-ktore-vyrovna-chrbat/?utm_source=pravda&utm_medium=rss&utm_campaign=rss