Prejsť na obsah
Verejnosť

Dve najväčšie slovenské univerzity získali grant, ktorý má zvýšiť konkurencieschopnosť a atraktivitu krajiny vo výskume.

Investícia, aká tu ešte nebola. Slovenská technická univerzita a Univerzita Komenského získali 111 miliónov eur, z ktorých sa zrekonštruujú budovy, nakúpia špičkové prístroje aj nové laboratóriá. Väčšia časť peňazí pôjde z eurofondov, 5,5 milióna eur dajú školy z vlastných peňazí. Historicky najväčšiu investíciu do slovenskej vedy a výskumu, ktorá je súčasťou projektu Accord, dnes odprezentovali rektori oboch univerzít spolu s ministerkou školstva Martinou Lubyovou.

Na porovnanie: v minulosti sa prideľovali veľké eurofondové projekty na vedu zväčša len v niekoľkých desiatkach miliónov eur. Na Slovensku sa pritom do výskumu dlhodobo investuje podpriemerne. Kým krajiny Európskej únie dávajú na vedu niečo vyše dvoch percent výkonu ekonomiky, na Slovensku to bolo podľa posledných dostupných dát z roku 2017 len 0,88 percenta hrubého domáceho produktu.

Univerzity si od nového projektu sľubujú veľa. „Získame modernizované priestory a nové laboratóriá, kde budú študenti môcť pracovať so špičkovými technológiami. Budú pripravení na najlepších systémoch súčasnosti, takže predpokladám, že pomôžeme aj slovenskému hospodárstvu,“ povedal rektor Slovenskej technickej univerzity Miroslav Fikar.

Viac si prečítate na:
https://slovensko.hnonline.sk/2024359-slovenska-veda-dostane-megainvesticiu-rekordna-suma-moze-pomoct-aj-hospodarstvu