Prejsť na obsah
Výskum

 

 
Pomocou nukleárnej magnetickej rezonancie skúma tím Slovenskej technickej  univerzity v Bratislave príčiny vzniku a možnú liečbu neurodegeneračných ochorení, ako je napr. Alzheimerova choroba, vaskulárna demencia a ďalšie. Tím má na už konte objav jedného z biomarkerov, ktorý môže naznačiť skoré štádium ochorenia.

Veda patrí na školy: vedci STU vyvinuli bionáhrady kože Náhrady kože, ktoré vytvoril tím profesora Dušana Bakoša z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU už prešli klinickými štúdiami na Klinike popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Univerzitnej nemocnice v Ružinove. Ide o náhrady kože, ktoré sú založené na biomateriáloch, podstatnou zložkou je kolagén a kyselina hyaluronová.

 prof. Bakoš s ukážkou biokože


 

Farbivá Brilantná modrá a Patentná modrá môžu prenikať do krvného obehu a ovplyvňovať naše zdravie Syntetické farbivá v kozmetických prípravkov, ale aj v lízankách či v tvrdých cukríkoch sa môžu cez narušenú pokožku  a sliznicu ústnej dutiny dostať do krvného obehu. Potvrdzujú to výsledky výskumníčok zo  Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU.  Výsledky výskumu boli ihneď publikované v renomovanom časopise Food and Chemical Toxicology.


 

STU vyvíja unikátne technológie na regeneráciu použitých olejov a kvapalných odpadov Vedci Slovenskej technickej univerzity vyvinuli jedinečnú technológiu na spracovanie motorových olejov. Vďaka technológií netreba olej spaľovať, dá sa regenerovať a opäť použiť. O chránený úžitkový vzor majú záujem aj okolité krajiny. Výskum tak pomáha zamestnávať ľudí a je ukážkou prenosu inovácii zo školy do praxe.

 

ukážka renerovaného oleja

 


Naši vedci budú mať patent na výrobu bioplastov a biofólie Jedinečná technológia výroby bioplastov, ktorej autormi sú vedci z FCHPT STU a SAV, práve čaká na udelenie svetového patentu.

 

Tím vedcov z STU čaká na udelenie patentu na biofólie

 


 

STU je súčasťou unikátneho európskeho projektu BIONEXGEN. Na projekte BIONEXGEN, teda Biokatalýza novej generácie, sa podieľa vedecký tím z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU pod vedením Martina Rebroša.

Európska komisia označuje projekt za vlajkovú loď spoločného európskeho výskumu. Na medzinárodnom projekte spolupracuje 17 výskumných inštitúcií a univerzít, vrátane Slovenskej technickej univerzity. Cieľom projektu je nájsť nové ekologickejšie postupy pre tvorbu vzácnych látok používaných v priemysle, potravinárstve či vo farmácii.

vedúci tímu Martin Rebroš