Kristína Plajdicsková, moderátorka: „Materiál, aký dosiaľ svet nepoznal a ktorý môže svojimi vlastnosťami prispieť napríklad k rozvoju elektroniky. Aj to je predmetom výskumu na jednej zo slovenských univerzít. Na Materiálovotechnologickej fakulte Slovenskej technickej univerzity totiž skúmajú nové nanorúrky, ktoré v nanosvete znamenajú obrovský prelom. Prispela k nemu aj slovenská vedkyňa, ktorá výskum pritiahla k nám.“
Jana Obrancová, redaktorka: „Mariana Derzsi pôsobila v zahraničí desať rokov. Vo svojej práci predpovedá a skúma nové materiály. So skupinou špičkových vedcov objavila aj nové nanorúrky. Tie dodnes poznané na báze uhlíka majú využitie od elektroniky až po medicínu. Tím vedcov vrátane slovenskej vedkyne ale objavil nové nanorúrky na báze striebra a flóru, ktoré svet dodnes nepoznal.“
Mariana Derzsi, vedkyňa: „My už vieme, akú štruktúru ten materiál má. Je iná od tej uhlíkovej. Teraz budeme skúmať, aké táto nanorúrka má vlastnosti, ako by sme ju vedeli ďalej využiť.“
Jana Obrancová: „Výskum, ktorý sa doteraz odohrával najmä v Poľsku, USA i Slovinsku, sa po novom presúva aj k nám. Vedkyňa Mariana Derzsi totiž prišla späť na Slovensko v rámci programu Návraty.“
Mariana Derzsi: „Vytvorím nejaký molekulový model, potom robím rôzne testy, experimenty v počítači teoretické. Dáta, ktoré dostanem, pomáhajú ďalej experimentátorom.“
Jana Obrancová: „Novú spoluprácu so špičkovou vedkyňou oceňujú aj na Ústave výskumu progresívnych technológií, kde po novom pôsobí. Zástupca riaditeľa Maximilián Strémy potvrdil, že vedkyňa naň priniesla úplne nový výskumný smer.
Maximilián Strémy, zástupca riaditeľa Ústavue výskumu progresívnych technológií: „To je niečo, čo tu doteraz nebolo a dáva nám veľký potenciál aj perspektívu smerom do budúcnosti. Pre nás človek ako Mariana znamená príchod nových poznatkov k nám samozrejme, prínos aj nových spoluprác.“
Jana Obrancová: „Na návrat špičkových vedcov vyčleňuje vláda jeden milión eur ročne. Odborníkov má zo zahraničia pritiahnuť finančná motivácia vo výške desaťtisíc eur. V niektorých prípadoch môžu dostať aj päťkrát viac. Peniaze na návrat slovenských vedcov zo zahraničia štát vyčlenil len do roku 2018. Následne ale rezort školstva podľa Kataríny Hamerlovej plánuje vytvoriť nové programy.“
Katarína Hamerlová, ministerstvo školstva: „Obsahovať by mal nové jasnejšie nastavenia, ktorými sa odbúra prípadná administratívna záťaž.“
Jana Obrancová: „Rezort očakáva, že v budúcnosti sa počet odborníkov, ktorí sa na Slovensko vrátia, ešte zvýši.“
PUBLIKOVANÉ 6. apríl 2018