Slovenskí a českí experti na umelú inteligenciu v ankete prezrádzajú, aké sú ich očakávania jej ďalšieho vývoja.
Vanda Benešová, Ústav počítačového inžinierstva a aplikovanej informatiky, Fakulta informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave
Dovolila by som si obhliadnuť sa do minulosti bez ohraničenia na rok 2024. Osobne ma fascinuje nielen pokrok v oblasti umelej inteligencie v nových aplikáciách, ako je napríklad generovanie videa z textu Sora od OpenAI, ale tiež ma nesmierne prekvapil nástup úplne nových technológií v oblasti spracovania obrazu. Tieto technológie boli pôvodne vyvinuté na spracovanie prirodzeného jazyka, pričom prelomovo sa ukázalo, že sú úspešné aj pri analýze obrazu, napríklad na rozpoznávanie objektov. A to v situácii, keď si mnohí z nás oprávnene mysleli, že v analýze obrazu už máme zaužívané technológie, ktoré sú neprekonateľné vo svojom koncepte a že ich budeme iba ďalej zdokonaľovať. Tento predpoklad sa ukázal byť mylný, sú tu nové koncepty, ktoré sú ešte úspešnejšie.
Rovnako nezadržateľný je výskum nových technológií generovania obrazu. Sotva sa nám podarilo rozpracovať a modifikovať známe technológie generovania obrazu do úspešnej podoby a už sa objavili generatívne neurónové siete pre generovanie obrazu na úplne inom, novom princípe. Požičiam si slová Justina Johnsona zo Stanford University: „Je to ako rozbaľovanie darčekov na Vianoce, keď každý deň očakávate, že niekde vznikne nový úžasný objav, aplikácia alebo algoritmus.“ S napätím očakávam pokračovanie tohto trendu plného prekvapení, ale aj etablovanie AI v niektorých aplikačných oblastiach ako už samozrejmej a prepracovanej technológie.