Prejsť na obsah
Verejnosť


Sú to hlavičky! Rektor Slovenskej technickej univerzity každoročne oceňuje študentov s výbornými štúdijnými výsledkami, skvelými vedeckými výstupmi, top športovcov, ale aj študentov, ktorí sa venujú charitatívnym projektom.
Zo 45 ocenených najlepších vysokoškolákov vyčnieva Lukáš Poctavek (25) z Kalinova (okr. Lučenec), ktorý je spoluzakladateľom projektu Stavbárske srdce. Vďaka nemu opravil kúpeľňu a izby pre deti z Detskej kardiochirurgie na Kramároch. Piataka Stavebnej Fakulty STU Lukáša Poctaveka (25) ocenili v kategórii mimoriadny humanitný čin. Vstúpil do občianskeho združenia Stavbárske srdce, ktoré už za sebou malo jeden projekt, v ktorom odovzdali 1 400 eur detskému kardiocentru na Kramároch. Rozhodli sa v dobrej práci pokračovať. „Keď som tam prišiel, zorganizovali sme benefičný koncert, na ktorom sme vyzbierali peniaze. Za ne sme zrekonštruovali kúpeľňu v bunke, kde sa deti regenerujú po operáciách,“ prezradil študent architektonickej konštrukcie a projekcie Lukáš.

Netrvalo dlho a pristúpili k ďalšej prerábke, no už oslovili aj sponzorov, aby im prispeli materiálom. „Prerobili sme dve izby na bunke, vymenili sme okná, podlahy, sadrokartónový strop. Pomáhali sme aj manuálne fyzickou silou,“ doplnil vysokoškolák s tým, že prerábka stála zhruba 16-tisíc eur. Všetko pritom robí popri škole. „Po nociach pripravujem rozpočty a plány. Projekt nám trval asi 2 mesiace a samotná rekonštrukcia asi 6 týždňov,“ doplnil. S dobrými skutkami neskončil, momentálne pracuje na projekte rekonštrukcie kúpeľne pre škôlku pri Bratislavskom hrade. Popri všetkých mimoškolských aktivitách dokonca už aj pracuje. „Už pol roka pracujem pre projekčnú firmu DJS architecture. Niekedy v budúcnosti by som si chcel vybudovať vlastnú firmu,“ uzavrel Lukáš.
Čo všetko stíha popri škole
- výborne sa učí, dostáva prospechové štipendium
- bol na štúdiu v rámci programu Erasmus
- počas školy predával nábytok a venoval sa interiérovému dizajnu
- realizoval projekt na rekonštrukcie kúpeľne a izieb
- pripravuje projekt opravy kúpeľne v škôlke
- pracuje pre projekčnú firmu
Foto:
Úspešného piataka ocenil rektor STU.

[cas.sk 01/12/2017]
Autor: Natália Labudová
Link: https://www.cas.sk/clanok/623496/vysokoskolak-lukas-vycnieva-svojimi-skutkami-z-davu-ocenili-ho-za-vynimocnu-pracu-pre-chore-deti/