Prejsť na obsah
Verejnosť

V stavebníctve chýbajú pracovníci prakticky vo všetkých profesiách, robotníckych aj inžinierskych. Dôvodmi sú nižší záujem o štúdium s uplatnením v tomto sektore, ako aj nedostatok odborníkov v rôznych odboroch.
Dekan Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave Stanislav Unčík tvrdí, že z hľadiska potrieb stavebného trhu by potrebovali ročne najmenej dvakrát viac absolventov inžinierov namiesto súčasných zhruba tristo. A všetci by si podľa neho bez problémov našli prácu v stavebníctve.

„Všetci naši absolventi majú prakticky prácu hneď ako skončia. Mnohí pracujú, sú zamestnaní, už počas štúdia. Veľké stavebné firmy organizujú rôzne aktivity, aby prilákali študentov, robia súťaže diplomových prác, aby si mohli vyberať najlepších,“ uviedol Unčík.

„Približne pred desiatimi rokmi sme zapísali do prvého ročníka okolo osemsto študentov, pred dvoma rokmi už len zhruba 450. Pozitívnou správou je, že za posledné dva roky sa nám podarilo obrátiť tento trend a v tomto akademickom roku sa zapísalo 524 študentov,“ poznamenal Unčík.

 Problém vidí aj v tom, že reformy na stredných školách v minulosti viedli k redukcii výučby matematiky. 

Viac si prečítate na:
https://www.webnoviny.sk/v-stavebnictve-chybaju-pracovnici-dovodom-je-nizky-zaujem-o-studium-aj-nedostatok-odbornikov/