Prejsť na obsah
Verejnosť

Od výskumu odpadových vôd si vedci a vedkyne sľubujú, že by z nich mohli odhadnúť skutočný počet nakazených, ktorý v tejto chvíli nie je známy, keďže nie všetci ľudia sa dali testovať.
„Na metodike, ktorá odhaduje spotrebu kokaínu zo splaškových vôd, sa robilo niekoľko rokov, preto nie je možné, aby sa v prípade nového koronavírusu vytvorila podobná metodika za tri mesiace, aj keď problematika sa intenzívne skúma,“ povedal pre Denník N Tomáš Mackuľak a dodal, že výskum v tejto oblasti je zatiaľ na začiatku.
Vedec pôsobí v oddelení environmentálneho inžinierstva Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU a s kolegami skúma, ako z monitoringu odpadových vôd určiť šírenie ochorenia COVID-19 v slovenskej populácii.
Metóda analýzy odpadových vôd na prítomnosť častí nového koronavírusu by sa dala využiť aj na zachytenie druhej vlny ochorenia v prípade, že príde. Ak by sa na jeseň začali v odpadových vodách objavovať časti nového koronavírusu, išlo by o signál, že nákaza sa vrátila.
Čo sa týka nového koronavírusu v odpadových vodách, Mackuľak a jeho kolegovia začali na projekte nazvanom VIR-SCEN pracovať v marci a s analýzou prvých vzoriek začali v máji.
Metódu postupne vylepšovali, aby bola dostatočne citlivá aj pre Slovensko, na ktorom je v porovnaní so zahraničím oveľa menej potvrdených prípadov ochorenia COVID-19.
Podľa Mackuľaka je výhodou metódy najmä to, že ak bude všetko fungovať, zachytí aj tých, ktorí nemajú príznaky, a tých, ktorí sa nedali testovať, lebo mali pocit, že sú zdraví. Vďaka tomu poskytne lepšiu predstavu o skutočnom priebehu ochorenia v danej lokalite.
„Naším cieľom je vyvinúť metodiku, ktorá by bola dostatočne citlivá na to, aby sme čo najskôr odhalili možný príchod druhej vlny ochorenia,“ dodal odborník.
Vedec má v pláne podať projekt v rámci programu Horizon2020, aby s kolegami z Talianska či Turecka vyvinul senzor na detekciu vírusov či vírusových ochorení. „Jedným z našich cieľov je vytvoriť systém včasného varovania, aby sme senzorom detegovali trend, že koncentrácia vírusu alebo jeho fragmentov v odpadovej vode rastie alebo klesá,“ objasnil Mackuľak.

 
Viac si prečítate na:
https://dennikn.sk/1922089/v-odpadovej-vode-na-slovensku-hladaju-koronavirus-aby-dokazali-varovat-pred-moznou-druhou-vlnou/