Prejsť na obsah
Verejnosť

Prvé zubné kefky z bioplastu uzreli svetlo sveta, v pláne sú aj rozložiteľné vlákna
Tím CURAPROX sa spojil s firmou PANARA a s profesorom Pavlom Alexym z FCHPT STU. Ich cieľom bolo vyvinúť verziu obľúbenej zubnej kefky, ktorá bude zdravá, kvalitná a zároveň neškodná pre prírodu. „Prvý krok sa podaril, no cesta je ešte dlhá,“ povedal Alexy pre magazín Apríl od CURAPROX, ktorý stál pri zrode prvých zubných kefiek CURAPROX z bioplastov. Priznal, že veľkou výzvou sú vlákna aj možnosť rozkladu v domácom prostredí. „Veľmi rád by som prispôsobil druhú generáciu zmesi na to, aby kefka bola rozložiteľná aj v domácom komposte. Čaká nás ešte veľa práce, no nie je to nemožné. Táto zmes prvej generácie nie je vyrobená špeciálne pre kefky. Je vyvinutá pre technológiu vstrekovania, ktorou sa kefky vyrábajú, a tak sme predpokladali, že by mohla fungovať a funguje,“ doplnil profesor.
Rúčku zubnej kefky tvorí materiál NONOILEN®. Ten vychádza z plastov, ktoré sú vyrobené len z prírodných obnoviteľných surovín, a je schopný biorozkladu v priemyselnom komposte a v elektrickom kompostéri.

Viac si prečítate ne:
https://www.topky.sk/cl/1000680/1824437/Svajciari-vyrobili-zubne-kefky-z-bioplastu-od-slovenskych-vedcov--FOTO-V-plane-je-ale-ovela-viac-