Prejsť na obsah
Verejnosť


Autor: Daša Omastová

Študenti Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave navrhli projekt SmartParking, ktorý môže vyriešiť problém s parkovaním vo väčších mestách. Projekt už začali testovať v Žiari nad Hronom, vyskúšajú ho aj v Šali.

Študenti na základe výskumu zistili, že väčšinu dopravných zápch v meste spôsobujú šoféri hľadajúci parkovacie miesta. Zbytočné "krúženie" po uliciach má za následok aj vyššie množstvo spotrebovaného paliva, a teda viac emisií. Tím študentov z STU tak navrhol systém, ktorý rieši mestám problémy s parkovaním,

Vyvinuli  špeciálne pre projekt bezdrôtové senzory. Tie sa ľahko inštalujú na vozovku, majú široký dosah a bez nabíjania vydržia sedem rokov. Bonusom je i aplikácia, ktorá prináša informácie na jednej strane šoférom a na druhej strane mestám. Šoférom umožní rýchlo nájsť parkovacie miesto. Mestám zase zbierať a vyhodnocovať štatistiky o obsadenosti parkovacích miest v jednotlivých zónach. Systém inteligentného parkovania je zatiaľ navrhnutý ako webová aplikácia, takže je možné ju využívať pohodlne z domova i z automobilu. Pripravujú však i mobilnú aplikáciu.