Prejsť na obsah
Verejnosť

Praxovať popri štúdiu na univerzite musí azda každý, no väčšina študentov to berie ako povinnosť. Budúci stavbári zo Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity (STU) to však robia celkom dobrovoľne a sledujú pri tom ušľachtilý cieľ.
Neflákajú sa, ale pomáhajú. Popritom získavajú cennú prax so všetkými nástrahami, čo k nej patrí. Reč je o nadšencoch zo Stavebnej fakulty STU, ktorí v rámci organizácie Stavbárske srdce pracujú a zároveň pomáhajú. To, na čo môžu byť mimoriadne, hrdí, je napríklad rekonštrukcia priestorov detskej kardiochirurgie. Po sociálnom zariadení sa totiž pustili aj o izieb a ešte stihli zorganizovať aj benefičné koncerty.
Organizácia Stavbárske srdce pôsobí na Slovensku už tri roky, pričom všetky jej aktivity sú výlučne charitatívneho charakteru. Nadšenci sa ešte minulý rok pustili do rekonštrukcie kúpeľne na oddelení detskej kardiochirurgie v Detskom kardiocentre v Bratislave. Finančné náklady pokryli aj vďaka peniazom z benefičného koncertu, ktorý tomu predchádzal, no podarilo sa im zohnať i zopár sponzorov. Ešte v ten istý rok zorganizovali ďalší benefičný koncert, výťažok ktorého plánovali použiť na rekonštrukciu izieb, tiež na detskej kardiochirurgii.
S rekonštrukciou izieb začali vo februári tohto roka, ako však uvádzajú na svojom webe, celé to doprevádzal nekonečný boj s byrokraciou. Aj táto rekonštrukcia bola pre partiu mladých stavbárov výzva, ale zvládli ju. „Aj keď sa v poslednej dobe hovorí, ako sa mladým nechce robiť, pri rekonštrukcii sa nás vystriedalo 20. Od starej omietky, linolea, novej elektroinštalácie, až po zárubne. Toto všetko sme pripravili v priebehu 7 dní a už sme len čakali na príchod jednotlivých firiem,“ opísali priebeh prác.
Firmy im pomohli napríklad s oknami či dodaním materiálov. Rekonštrukciu sa podarilo dokončiť v polovici marca, takže pacienti majú teraz k dispozícii nielen vynovenú kúpeľňu, ale aj pooperačné izby. Tie sú spojené práve so spomínaným sociálnym zariadením, ktoré prešlo rekonštrukciou minulý rok. Rekonštrukcia zahŕňala zníženie stropov, výmenu linolea, úpravu stien, výmenu okien či nainštalovanie klimatizácie.
Prerobenie dvoch izieb s kúpeľnou stálo 16-tisíc eur, no ako dodali nadšenci zo Stavbárskeho srdca, pomáhajú, kde sa dá a pritom obetujú všetok svoj voľný čas. No stojí to za to, čím sa zároveň vymykajú od klasickej predstavy o študentoch. „Snažíme sa robiť veci, ktoré sa vymykajú súčasným trendom vysokoškolského života, pomáhame ľudom, ktorí to majú ťažšie ako ostatní, a o tom to celé je,“ tvrdia. To, na čo sa aktuálne sústredili, bol nábor nových členov, pretože pobyt na škole zakladajúcej skupiny organizácie sa blíži ku koncu, ale i na koncert, ktorý bude 26. septembra tohto roku.