Prejsť na obsah
Verejnosť

Slovenský vedecký tím zložený z lekára a zo štyroch robotikov sa dostal do užšieho výberu medzinárodnej robotickej súťaže. Získajú tak prístroje za tisíce eur a môžu vytvoriť projekt robota, ktorý pomôže lekárovi. Najväčšie problémy však spôsobuje byrokracia.
Laserová epilácia sa v súčasnosti robí ručne, lekár ťahá 200– až 300-gramovú hlavicu epilačného stroja nad pokožkou a odstraňuje ochlpenie. „Skúste takú hlavicu držať hodinu v ruke – bude vám tŕpnuť. Tak vznikla požiadavka na robota, aby sa lekár mohol viac venovať pacientovi,“ vysvetlil pre Pravdu František Duchoň, predseda Národného centra robotiky a profesor na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity (FEI STU) v Bratislave.
Projekt zabodoval na medzinárodnej robotickej súťaži Kuka Innovation Awards 2020. Slováci postúpili medzi 12 tímov celého sveta. „Našu víziu sme prezentovali pred svetovými esami robotiky,“ opísal Duchoň. Robot presvedčil a vedci z Bratislavy sa ocitli medzi najlepšími. „Nakoniec sme sa dostali do užšieho kola, zatiaľ ale nevieme, kto je naša konkurencia, ani aké má projekty,“ prezradil Duchoň.

Viac si prečítate na:
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/543917-slovaci-su-medzi-12-timami-celeho-sveta-roboticky-projekt-zdrzalo-poistenie/?utm_source=pravda&utm_medium=rss&utm_campaign=rss