Prejsť na obsah
Verejnosť

Malá kocka dokáže z výšky 800 kilometrov nad Zemou. Prvá slovenská družica skCUBE by sa do vesmíru mala dostať dnes. Odletieť by mala z Indie a jej úlohou bude dva roky zbierať údaje v atmosfére. „Štart je naplánovaný na 5.59 ráno stredoeurópskeho času," spresnil Jakub Kapuš, podpredseda Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA).
skCUBE je súčasťou misie, ktorá by mala na orbitu vyniesť 31 družíc vrátane indického či českého satelitu. „K oddeleniu družice od nosnej rakety dôjde v čase medzi 17. a 23. minútou po tom, čo 44 metrov vysoká a 320 ton vážiaca raketa zapáli svoje motory," vysvetlil Kapuš. Úlohou kocky, ktorej strana je dlhá len 10 centimetrov, bude posielať na Zem asi 300 rôznych údajov. „Pokiaľ bude správne pracovať, bude odosielať informácie o tom, v akom je stave, či sa správne nabíjajú batérie, ako sa správa vo vesmíre, ako rotuje. Tomu by sme sa mali venovať v prvých týždňoch," priblížil Kapuš.
Súčasťou družice je nízkofrekvenčný prijímač, vďaka ktorému sa budú skúmať rôzne javy vo vysokých vrstvách atmosféry Zeme. „Budeme tiež testovať, ako radiácia vo vesmíre ubližuje súčiastkam, ktoré sú na palube, a aj fotiť Zem," vymenoval podpredseda SOSA. V priebehu dneška sa SOSA pokúsi o zachytenie prvých signálov a dát. Každý štart vesmírneho letu býva neistý. Zaúradovať môže nepriaznivé počasie alebo zlý údaj z jedného z tisícov senzorov. „Táto kocka je sakramentsky zložitá vec, od technických až po administratívne záležitosti," poznamenal profesor Ústavu jadrového a fyzikálneho inžinierstva Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity (FEI STU) Peter Ballo.
S nápadom pred desiatimi rokmi prišiel Kapuš, vtedy ešte študent FEI STU. Na projekte sa podieľala SOSA, viaceré slovenské univerzity či technologické spoločnosti. SOSA nakoniec musela takmer rok a pol čakať na štart. Družica mala byť totiž pôvodne súčasťou americkej rakety Falcon 9, ktorá však pre minuloročnú haváriu či stratu licencie štart odkladala.