Prejsť na obsah
Verejnosť

Viaceré svoje internáty už Slovenská technická univerzita zrekonštruovala. Nový je internát Mladá garda. Rovnako Bernolák v centre Bratislavy a univerzita postupne rekonštruuje internát Mladosť v Mlynskej doline v Bratislave.

Na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave sme presvedčení o potrebe investovať do kultúry bývania vysokoškolákov. Preto nečakáme na kroky vlády a investujeme do obnovy internátov z vlastných prostriedkov. Ide to síce pomalšie, keďže financií je málo, ale efekt je vidieť – napríklad na Mladej garde. Som hrdý na to, že STU dnes poskytuje študentom ubytovanie už prevažne v novozrekonštruovaných internátoch s rýchlym pripojením na internet,“ hovorí rektor STU Robert Redhammer.

Mladá Garda kedysi a dnes

Mladá garda - hlavná budova
mlada garda kedysi

 

Mladá garda - hlavná budova
mlada garda kedysi

 

„Priestory spoločenskej miestnosti v Mladej garde znovu ožívajú ruchom, bez ktorého si tento internát v nedeľu odpoludnia nevieme ani predstaviť. Treba vidieť tie rady, aby človek pochopil popularitu spoločenských večierkov v Mladej garde. Darmo je, technici majú medzi bratislavskými dievčatami dobrý kurz,“ opisujú noviny Technika život na Mladej garde v septembri 1961. Rušným životom bol internát povestný.

Mladá garda bola povestná študentskými zábavami a dnes tomu nie je inak. Konajú sa tu študentské beánie, koncerty, prednášky:

Mladá garda a zábava

Beánia chemikov na garde 2017
tanečné čaje o piatej
Beánia chemikov 2017 a tanečné "Čaje o piatej", ktorými bola Mladá garda povestná.

Po rekonštrukcii má internát Mladá garda nové fasády a strechy na všetkých blokoch. Vzhľadom na výtvarné motívy rekonštrukcia prebiehala pod dohľadom odborníkov. Vynovená je jedáleň a kuchyňa a obnovujú sa študentské izby, ktoré sú oproti minulosti väčšie. Pribudli i jednoposteľové izby. Samozrejmosťou je prístup na internet. 

Mladá garda - študentské izby kedysi a dnes

mlada garda studentska izba
povodna izba mlada garda

 

Spoločenská miestnosť a nová jedáleň - kedysi a dnes

mlada garda -spolocenska miestnost
spoločenská miestnoť garda kedysi

Súčasťou Mladej gardy je i športový areál. Spojenie univerzity a športu bolo v minulosti bežné. Na Mladej garde trénovali a bývali také osobnosti atletiky ako Eva Lehotská-Glesková, účastníčka Olympijských hier v Tokiu, Mexiku a Mníchove či Mária Mračnová-Faithová, účastníčka OH v Mexiku či v Montreali. STU túto tradíciu udržiava. Rozvíja univerzitné športoviská, ktoré môžu vvyužívať študneti. (Viac o športoviskách na STU).

Dnes je na Mladej garde jediný 400-metrový atletický areál v Bratislave, ktorý spĺňa podmienky na konanie súťaží. Trénuje na ňom atletická osobnosť súčasnosti – Ján Volko, študent FIIT STU. Areál Mladá garda mi postačuje na všetky druhy bežeckých a šprintérskych tréningov, som vďačný, že mám kde v Bratislave trénovať,“ hovorí. 

Šport na Mladej garde - kedysi i dnes:

sportovy areal mlada garda
šport na maldej garde

Mladú gardu stavali študenti podobne ako viaceré vtedajšie stavby mládeže. V máji 1953 prijala vláda rozhodnutie postaviť v Bratislave internát, architekt Belluš mal dva týždne na prípravu projektu, v lete začalo na stavbe pracovať 690 brigádnikov – študentov a mnoho učiteľov a koncom roka 1953 sa do prvého bloku sťahovali obyvatelia. Internát kompletne odovzdali do užívania v roku 1955 pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva. Podľa docentky Evy Kráľovej z Fakulty architektúry STU by internát mohol byť kultúrnou pamiatkou, nielen ako dielo autora Emila Belluša, ale aj pre architektonické riešenie -  žiaden študentský domov u nás nie je tak „priestorovo a funkčne rozohraný“.

Na internáte bývajú teraz budúci strojári či chemici, v minulosti tu býval napr. prezident Rudolf Schuster či hlavný architekt Bratislavy Štefan Šlachta. Z chemikov autor unikátneho patentu na bioplasty Pavel Alexy či terajší dekan FCHPT STU Ján Šajbidor. V tomto internáte začínala aj slávna dvojica Milan Lasica - Július Satinský. 

STU okrem Mladej gardy zrekonštruovala i ďalšie svoje študentské domovy. ŠD Jura Hronca známy ako Bernolák je kompletne zrekonštruovaný. Má novú zateplenú fasádu, nové všetky izby vrátane sociálnych zariadení, nábytku či okien a novú jedáleň a kuchyňu. STU začala aj s rekonštrukciou ŠD Mladosť v Mlynskej doline, obnovená je kompletne ubytovacia časť jedného zo 4 blokov, pokračujú práce na druhom bloku. Na tomto internáte bývajú študneti FEI a FIIT STU.

ŠD Bernolák je dnes ako nový,  STU rekonštruuje aj internát Mladosť v Mlynskej doline:

zrekonštruovaný Bernolák
mladost

Foto: Matej Kováč, foto z atletiky na Letnej univerziáde 2016 - Pavol Uhrin