Prejsť na obsah
Verejnosť

Janette Štefánková, moderátorka: "Mesto Krupina prichádza o historické drevené brány. Zachovali sa viaceré, no vplyvom modernizácie sa postupne strácajú. Miznúce diela remeselníkov zdokumentovala vo svojej knihe architekta Katarína Vošková. Publikácia získala prvenstvo v súťaži Slovenská kronika 2018."
Marek Pivoluska, redaktor: "Architekti zadokumentovali v Krupine vyše 50 historických brán. Zachovali sa na meštianskych, remeselníckych a roľníckych domoch. Niektoré brány majú viac ako 200 rokov. Postupne z priečelí domov miznú. Tento fakt zaujal aj architektku Katarínu Voškovú zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave."
Katarína Vošková, architektka, STU: "Ľudia v Krupine ako keby sa hanbili za to, že majú historické domy, že majú krásne napríklad aj historické brány. Všimla som si, že už sa začína pretvárať, alebo vymenili sa za plechové brány, dokonca plastové a tie nádherné historické zanikali."
Marek Pivoluska: "Architektka historické brány krupinských domov zadokumentovala v rovnomennej knihe so študentmi a miestnym historikom."
Miroslav Lukáč, historik mesta Krupina: "Každá brána dokumentuje istý historický vývoj samozrejme toho domu. V podstate hovorí aj o charaktere a sociálnom postavení obyvateľov, ktorí tam bývali. Remeselnícko-roľnícke domy mali trošku jednoduchšiu konštrukciu tých jednotlivých prvkov brány, no a tie bohatšie domy mali trošku zdobnejšiu. V podstate hovoria o histórii tej lokality."
Marek Pivoluska: "Kniha odkrýva aj históriu mesta a starých domov. Zachytáva ich pôdorysy, hodnotí funkciu. Rozberá tiež konštrukciu jednotlivých brán, detaily, kľučky, kovania či ornamenty. Architektka vidí dôležitý rozmer aj v pestovaní pozitívneho vzťahu študentov k nášmu kultúrnemu dedičstvu."
Katarína Vošková: "Nielen že sa dozvedia o materiáloch, o konštrukčných princípoch, o proporciách, ale cez tú prácu oni vlastne sú aj vychovávaní, vytvárajú si vzťah k ochrane kultúrneho dedičstva."
Marek Pivoluska: "Zaujímavosťou je, že spomedzi 56-tich historických brán sa v Krupine nenašla ani jedna kópia."