Prejsť na obsah
Verejnosť

Úpravou verejných priestorov mesta Kežmarku sa budú počas nasledujúcich mesiacov zaoberať študenti z Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
Štyridsiatka z nich spolu s pedagógmi navštívila bývalé kráľovské mesto, v piatok 3. marca hľadali spolu so zástupcami samosprávy problematické alebo nevyužité priestory a miesta, ktoré je možné zmeniť.
Ako informovala komunikačná manažérka mesta Zuzana Šlosárová, oživenie potrebuje napríklad Hlavné námestie, rovnako potrebné je aj jednotné architektonické riešenie vonkajších terás kaviarní a reštaurácií.
Na čo by sa mohli zamerať
Študenti si prešli aj ďalšie časti mesta.
„Na Novej ulici sa venovali jej výškovému členeniu, na sídlisku Juh živelnému parkovaniu, na sídlisku Sever riešeniu bezbariérovosti a detským ihriskám,“ uviedla Šlosárová.
Budúci architekti si obzreli aj mestské opevnenie a parky v meste, napríklad v Parku profesora Grosza by mesto chcelo vyriešiť nadväznosť na už zrekonštruovanú časť.
Študenti by sa tiež mali venovať aj okoliu železničnej stanice, kde chýba osvetlenie a mobiliár.
„Študenti budú mať spomínané témy ako zadanie prác v rámci semestra. Výstupom majú byť štúdie úprav verejných priestorov nášho mesta,“ doplnila komunikačná manažérka.
Mestské zásahy sa už osvedčili
Vysokoškoláci navštívili mesto v rámci dvojdňového podujatia Mestské zásahy Kežmarok 2017.
Tento pôvodne bratislavský projekt prinášajú od rok 2011 aj do iných miest spoločne občianske združenie UzemnePlany.sk a Architektonické štúdio Atrium, s. r. o.
Ide o otvorenú platformu pre každého, kto má chuť a víziu zmeniť svoje mesto.
Mestské zásahy sa už uskutočnili vo viacerých mestách nielen na Slovensku, ale aj v susednej Českej republike.