Prejsť na obsah
Verejnosť

Už šiesty rok vyrazili naprieč Slovenskom tímy študentov Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave v rámci populárneho projektu Študentská formula okolo Slovenska 2018.
Počas šiestich jednodňových zastávok v rôznych mestách predstavili svojim kolegom zo stredných škôl atraktívnosť štúdia „na technike“ a zároveň im predviedli nimi zostrojené formuly v akcii. Medzi partnermi pre rok 2018 je aj Tatravagónka Poprad, hlavným partnerom trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia.
V Poprade mala šnúra prezentácií zastávku 12. novembra, finále bolo 16. novembra v Trnave. Poslucháči SjF STU predstavili svojim mladším kolegom zo stredných škôl obsah štúdia, študentského života, ale aj veľký potenciál praktického uplatnenia v praxi na Slovensku, ktoré je automobilovou veľmocou. Projekt sa zameral hlavne na študentov maturitných ročníkov a bol spojený so súťažami.
„Chceme popularizovať technické vzdelanie na Slovensku. Predstavy o zaradení strojného inžiniera do „špinavej“ práce nezodpovedajú dnešnej realite. Dnes to musí byť špičkový odborník schopný orientovať sa v širokom spektre odborov. Absolventi našej školy nemajú problém zamestnať sa a ich nástupné platy patria k nadpriemerným. Chceme ukázať, že štúdium na STU je pútavé a môže byť aj zábavné,“ povedal dekan Strojníckej fakulty STU Ľubomír Šooš.
V programe prezentovali formuly, ktoré zostrojili študenti - od návrhu dizajnu, po technické riešenie až po samotnú formulu. Predstavili formulu s klasickým zážihovým motorom, formulu na elektrický pohon a formulu s najnižšou spotrebou na Slovensku.