Prejsť na obsah
Verejnosť

Opakovane použiteľné bavlnené tašky mnohí považujú za ekologickejšiu alternatívu voči plastovým taškám na jedno použitie. Prvé zdanie však klame: pri zohľadnení ich celkovej environmentálnej stopy, teda celkových dopadov na životné prostredie počas celého životného cyklu, bavlnené tašky vychádzajú z porovnania s plastovými taškami výrazne horšie.

Na rozpor medzi vžitými predstavami spotrebiteľov a realitou upozornil takisto profesor Pavel Alexy z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave na predvlaňajšej konferencii Samoška.

„Z pohľadu bežného človeka sa dá povedať: Bavlna? Veď to je prírodný materiál, nič ekologickejšie si nevieme predstaviť,“ povedal P. Alexy. Z viacerých dôvodov to však podľa neho neplatí.

„Bavlna má vysokú uhlíkovú stopu, je nerecyklovateľná,“ zhrnul profesor. „Jej pozitívom je, že pochádza z obnoviteľných surovín, je viacnásobne použiteľná, biologicky rozložiteľná a ľahká, aj keď nie taká ľahká ako polyetylénová taška.“

Viac si prečítate na:
https://www.odpady-portal.sk/Dokument/106061/bavlnene-tasky-nie-su-udrzatelne-znamy-retazec-ich-nahradza-ekologickejsou-alternativou.aspx