Prejsť na obsah
Verejnosť

Tomáš Žáček je architekt, ktorý s partnermi vytvoril ekokapsulu, čiže dizajnový, energeticky sebestačný a mobilný dom. Ekokapsula pripomína scifi vajce, má plochu len 6,5 štvorcového metra, no predsa poskytuje všetok komfort. S týmto praktickým vynálezom jej tvorcovia bodovali aj na výstave EXPO v Astane a na ekokapsulu už majú objednávky z celého sveta.
Tomáša Žáčka sa pýtame, či vždy chcel byť architektom. „Pôvodne som chcel študovať fyziku alebo históriu. Nakoniec som však išiel na Stavebnú fakultu STU, kde som vyštudoval odbor architektúra, a potom som pokračoval na Fakulte architektúry, kde som si dorobil celý inžiniersky stupeň."
Zmenila sa za ten čas jeho pôvodná predstava o tom, čo znamená práca architekta? „Mal som predstavu, že architekt je ten, čo vymýšľa a kreslí domy. V zásade sa moja predstava nezmenila, akurát som v pozitívnom zmysle každý deň prekvapený, čo všetko sa dá robiť s architektúrou, aká je architektúra všeobjímajúca disciplína. Svoje povolanie robím veľmi rád, aj keď je to často drina. Nie je to práca od deviatej do sedemnástej, najlepšia na nej je kreativita. A najhoršia? Nemožnosť kreativity. V našej firme vyvíjame aj ekokapsuly, čo je práca skôr dizajnéra ako architekta. Vo svojej architektonickej firme nice&wise sa venujeme najmä navrhovaniu bytových domov, urbanizmu a interiérom."
Pokiaľ ide o požiadavky na architekta, mal by byť podľa Žáčka univerzálny, flexibilný, otvorený, zvedavý, stále sa učiaci a hlavne pozitívny. On sám má v pláne skúmať, čo všetko architekt dokáže zmeniť v spoločnosti k lepšiemu.