Prejsť na obsah
Verejnosť


Štylizovanosť kresieb je zámer, aby sa príbeh čo najviac priblížil detskému návštevníkovi.
NITRA. Cieľom vychádzok sa v posledných rokoch stali pre Nitranov i návštevníkov mesta ruiny Zoborského kláštora. Historicky významnú lokalitu opradenú legendami môžete spoznať spolu so sprievodcom - môžete využiť termíny 18. a 25. augusta a 29. septembra. Začiatky prehliadok sú od 15. do 18. h, zraz je pri fontáne pred Špecializovanou nemocnicou sv. Svorada. V sobotu 18. augusta bude prehliadka spojená s rozprávkovou Divadla Žihadla o 17. h a s prednáškou o sv. Svoradovi. V sobotu 29. septembra, počas osláv Svetového dňa cestovného ruchu, tu Staré divadlo Karola Spišáka uvedie Legendu o sv. Svoradovi a Benediktovi, budú aktivity pre deti a k dispozícii jazda konským povozom po Zobore.
Pracuje na pamiatkovom úrade
V lokalite kláštora sú umiestnené náučné a interaktívne panely s ilustráciami, podobné sú aj v informatívno-zábavných materiáloch pre malých návštevníkov. Vytvorila ich Zuzana Holičková z Nitry.
„S Jánom Kratochvílom, iniciátorom obnovy ruín kláštora zo Zoborského skrášľovacieho spolku, sme sa spoznali v rámci rekonštrukčných prác na ruinách, keďže pracujem ako odborný radca na Krajskom pamiatkovom úrade. Spomínanú obnovu mám na starosti z hľadiska dodržiavania pamiatkového zákona a metodiky obnovy. O mojej záľube v kreslení mu povedala naša spoločná známa, na základe čoho ma potom oslovil,“ vysvetľuje Zuzana Holičková.
„S radosťou som súhlasila, keďže ide o dobrú vec a môj osobný názor je, že vzdelávať a viesť ľudí ku kultúrnemu povedomiu je potrebné už od detstva. Navyše, ak ide o takýto milý spôsob formou legiend a rozprávok.“
V rámci zážitkovej expozície na Zoborskom kláštore mala Zuzana Holičková možnosť podieľať sa na návrhu a ilustráciách otočných interaktívnych stojanov s príbehmi o Pribinovi a Svätoplukovi, na výtvarnom návrhu fotosteny s tromi kniežatami či interaktívneho panelu s puzzle a pexesom. Ako hovorí, vytváranie pexesa ju bavilo asi najviac, keďže už ako malá túto hru zbožňovala, a aj preto, že jednotlivé ilustrácie boli pestré a z rôznych motívov.
Princezné jej išli, kôň veľmi nie
Pri návrhoch historických postáv, ich odevov či ozdôb sa inšpirovala odbornou aj populárno-náučnou literatúrou a dostupnými ilustráciami. „Počas môjho bádania som však zistila, že k tejto tematike nie je toho až tak veľa, ako by sa dalo očakávať. Najmä detské ilustrácie chýbajú, aspoň mne sa nepodarilo nájsť niečo podobné. Preto sú, samozrejme, niektoré prvky výsledkom mojej fantázie,“ pokračuje Zuzana Holičková.
„Predtým, ako som začala kresliť, načrtla som si zopár charakterov hlavných postáv. Po prečítaní zodpovedajúcej literatúry som v tom už mala viac-menej jasno a príbeh mi v podstate vznikal na papieri sám 'od ruky'. Štylizovanosť kresieb je zámer, aby sa príbeh čo najviac priblížil detskému návštevníkovi, ale niečo si z neho môžu odniesť aj dospelí. Už som dokonca mala zopár pozitívnych ohlasov aj z tejto vekovej skupiny.“
Zuzana Holičková vyštudovala Fakultu architektúry na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, kde je predpoklad, že by ste mali mať určité kresliarske zručnosti. Ako prezradila, ona od malička milovala a kreslila najmä rozprávkové postavy, hlavne princezné. „Kôň mi však dlho nešiel, tak snáď som sa už zlepšila,“ dodala s úsmevom.
Zuzana Holičková.

[Nitrianske noviny 13/08/2018]
Autor: JANA ČERNÁKOVÁ

https://mynitra.sme.sk/c/20888815/vytvaranie-pexesa-ju-bavilo-najviac.html