Prejsť na obsah
Verejnosť

Vyvinuli prístroj, ktorý je určený na meranie účinnosti svetelných zdrojov, čím môže byť efektívnym pomocníkom pri zisťovaní príčin vzniku požiaru.
Unikátny kalorimeter predstavila Materiálovotechno­logická fakulta (MTF) Slovenskej technickej univerzity (STU) na utorkovej konferencii Kriminalistika v praktických príkladoch, ktorej 15. ročník sa koná na jej pôde v Trnave.
Kalorimeter z dielne MTF mal na konferencii pred odbornou verejnosťou svetovú premiéru.
Podľa slov Jozefa Martinku, vedúceho autorského kolektívu z Ústavu integrovanej bezpečnosti, zariadenie ako prvé meria množstvo tepla uvoľneného zo svetelného zdroja. Dokáže spätne zreprodukovať s cieľom vyšetrovania podmienky pred požiarom, či konkrétny svetelný zdroj, ako žiarovka, žiarivka či neónová trubica, ak sa nachádzal v pravdepodobnom mieste vzniku požiaru, mohol uvoľniť také množstvo tepla, ktoré spôsobilo zapálenie.
Všetky doteraz známe technické zariadenia merajú podľa Martinkových slov účinnosť svetelného zdroja len na základe fotometrických veličín. „Množstvo uvoľneného tepla pritom závisí od teploty, od prúdenia vzduchu, tepelného odporu a podobne a to dokáže naše zariadenie spätne nastaviť,“ opísal pre TASR Martinka.
Kalorimeter vyvinuli na MTF, spolupracovali na ňom Roman Čička, Karol Balogh Marián Drienovský a Ivan Hrušovský. Úžitkový vzor bol podľa Martinkových slov schválený v roku 2018, v súčasnosti sa uskutočňuje patentové konanie.

https://trnava.dnes24.sk/v-trnave-vyvinuli-unikatny-pristroj-zmeria-ci-ziarovka-sposobila-poziar-325605