Prejsť na obsah
Verejnosť

Slovenská technická univerzita (STU) hľadá kupca pre jednu zo svojich budov. Ide o objekt v centre Trnavy, kde v minulosti sídlilo aj vedenie Materiálovotechnologickej fakulty (MTF). Tá je jediným pedagogickým pracoviskom univerzity mimo Bratislavy.
STU sa rozhodla pre predaj svojej budovy na Paulínskej ulici v Trnave. Minulý týždeň vyhlásila obchodnú verejnú súťaž.
Záujemcovia v rámci nej môžu podávať návrhy na uzatvorenie kúpnej zmluvy o predaji nehnuteľnosti za „primeranú cenu“. Urobiť tak môžu do 28. júna do 14. hodiny.

Vysťahovali sa pred dvomi rokmi
Podľa zákona STU ako verejno-právna inštitúcia nemôže akceptovať sumu nižšiu než je stanovená v posudku odborného znalca. Ten ju ohodnotil na 13,58 milióna eur.
„Vzhľadom na lukratívnu polohu budovy predpokladáme, že bude záujemcov viac a väčšia konkurencia by mohla priniesť aj vyššiu cenu,“ povedal pre TREND Reality hovorca STU Fedor Blaščák.
Univerzita tak po očakávanom predaji budovy získa do rozpočtu viacmiliónovú injekciu. Konkrétny účel jej využitia zatiaľ STU nemá. F. Blaščák pripomenul, že výnosy z predaja majetku univerzita v minulosti zvykla používať na účely spolufinancovania veľkých investičných projektov.
Budovu v centre Trnavy využívala STU do roku 2017, keď sa celá fakulta aj s vedením presťahovali do nového kampusu na Bottovej ulici. Odvtedy sa priestory pôvodnej budovy využívali príležitostne - napríklad na promócie. „Budovu udržiavame vo funkčnom a prevádzky schopnom stave,“ doplnil F. Blaščák.
Podľa agentúry SITA mala po vysťahovaní MTF záujem o prenájom budovy Trnavská univerzita, s ktorou akademický senát rokoval o podmienkach, no k dohode neprišlo.
Niekdajšie sídlo Materiálovotechnologickej fakulty STU dokončili v roku 1989, budova pritom mala slúžiť ako sídlo okresného výboru komunistickej strany. Zámer zmenila Nežná revolúcia, jednou z požiadaviek v Trnave bolo iné využitie objektu. Komunistom napokon poskytli menšie priestory na inej adrese. O budovu malo následne záujem viacero uchádzačov, no získala ju vtedajšia Slovenská vysoká škola technická.

Adresa v centre
Životnosť budovy je podľa podkladov z obchodnej verejnej súťaže 100 rokov. Nachádza sa v centrálnej mestskej časti na pozemku medzi Paulínskou a Halenárskou ulicou, zaberajúc plochu vyše 3 800 štvorcových metrov. V majetku STU sú aj dve priľahlé parcely vrátane menšieho parkoviska pred budovou.
Stavba sa delí na tri dilatačné celky - administratívna aj časť strednej prevádzkovej časti sú päťpodlažné, so suterénom a štyrmi nadzemnými podlažiami. Smerom k zasadačkám klesá počet podzemných podlaží na dve a v celku zasadačiek je objekt jednopodlažný a z dvoch tretín podpivničený.
Administratívna časť obsahuje v suteréne sklady, chodbu, schodisko a technické zázemie celej stavby. Na prvom až štvrtom nadzemnom podlaží sú komunikačné chodby, schodisko s výťahom, kancelárie a sociálne priestory.
Stredná prevádzková časť obsahuje na úrovni prvého nadzemného podlažia hlavný vstup do budovy, vrátnicu a vedľajší vchod pri bufete. V suteréne sú skladové priestory, garáž, technické priestory, schodisko, výťah a sociálne priestory. Na prízemí je vstupná hala, pred ňou zádverie, schodiská, sociálne priestory, priestory bufetu, archív, foyery do veľkej a malej zasadačky, prevádzkové kancelárie, príslušenstvo.
V podpivničenom celku zasadačiek je priestor garáží, sklad, chodba, schodisko, na úrovni prvého podlažia je veľká a malá zasadačka, šatne, únikové schodisko a zázemie. Do suterénu sú dva vjazdy na severnej a južnej strane pre garážovanie vozidiel a zásobovanie.

https://reality.etrend.sk/realitny-biznis/univerzita-predava-budovu-na-lukrativnej-adrese-v-centre-trnavy.html