Prejsť na obsah
Verejnosť

Môže sa použiť na výrobu príborov, plastových nádob či obalových fólií.
Slovenskí vedci predstavili nový druh biologicky rozložiteľných plastov, na ktorých výrobu slúži použitý fritovací olej.
Tím výskumníkov zo Slovenskej technickej univerzity (STU), ktorý už požiadal o udelenie patentu na tento plast, na projekte spolupracuje s brnenským Vysokým učením technickým.
Rozloží sa aj v domácom komposte
"Tento bioplast sa nerozkladá len v podmienkach priemyselného kompostu, teda pri teplote päťdesiat a viac stupňov (Celzia), ale aj v podmienkach domáceho kompostu pri teplote dvadsať až tridsať stupňov," uviedol profesor Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU Pavel Alexy.
"Testujeme rozkladanie v bežnej pôde a v morskej vode, kde, zdá sa, takisto dokáže degradovať," dodal.
Tím STU spolupracuje s firmami aj univerzitami na možnostiach využitia vynálezu v praxi.
Za príklad možného použitia bioplastov univerzita označila výrobu príborov, plastových nádob, obalových fólií či mulčovacích fólií, ktoré sa používajú v poľnohospodárstve.
Okrem toho by sa bioplasty mohli využívať v zdravotníctve ako dočasné implantáty pri riešení komplikovaných zlomenín.
Krátko po návrhu zakázať plasty
Prečítajte si tiež:Chemik: Naše obaly môžete vyhodiť do kompostu
O novom druhu bioplastov STU informovala krátko po tom, čo Európska komisia navrhla zákaz jednorazových plastových slamiek, riadu i niektorých ďalších plastových výrobkov na jedno použitie, ak pre ne existujú dostupné a cenovo prijateľné alternatívy.
Opatrenia komisia zdôvodnila snahou chrániť životné prostredie a obmedziť znečistenie oceánov.
STU spolu so Slovenskou akadémiou vied už skôr vyvinula bioplast, ktorý možno vyrobiť z iných surovín než najnovší typ biologicky rozložiteľných plastov. Aj na spomínaný bioplast podala patentovú prihlášku.

https://tech.sme.sk/c/20839204/slovenski-vedci-vynasli-novy-rozlozitelny-plast-vyrobia-ho-z-fritovacieho-oleja.html