Prejsť na obsah
Verejnosť

Odborníci z Matadoru a vedci z STU vyvíjajú lacný pľúcny ventilátor použiteľný ako záložné riešenie v prípade nedostatku profesionálnych zariadení.
Tím funguje okolo desať dní a jeho cieľom je postaviť lacný prototyp pľúcneho ventilátora, ktorý by sa použil ako krajné riešenie v prípade, že neboli k dispozícii žiadne profesionálne zariadenia. „Náš prístroj má byť záložným riešením, ak nič iné nebude k dispozícii,“ povedal Denníku N o projekte František Duchoň.
Vedec je členom tímu na vývoj prototypu pľúcneho ventilátora a pôsobí ako riaditeľ Národného centra robotiky a profesor na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU.
„Inšpirovali sme sa viacerými open-sourcovými riešeniami, hlavne tým od MIT,“ dodal Duchoň.
Podľa robotika nie je vývoj prototypu zložitý. „Potrebujeme jednoduchý motor, ktorý bude riadiť počet stlačení vaku s kyslíkom a to, ako silno a rýchlo sa vak stlačí. Tlakový snímač upozorní, aby sa pľúca nepretlačili,“ povedal o technológii robotik z STU.

Viac si prečítate na:
https://dennikn.sk/1821641/slovaci-vyvijaju-prototyp-plucneho-ventilatora-chceme-spravit-nieco-pre-tuto-spolocnost-vravi-robotik/