Prejsť na obsah
Verejnosť


Zostrojiť autonómneho mobilného robota, ktorý prejde po určenej dráhe v časovom limite, navrhnúť a zostrojiť myš, ktorá prejde bludiskom v čo najkratšom čase, či duel robotov, prenášajúcich v „sklade kečupu" na svoju stranu čo najviac plechoviek rajčinového pretlaku. Aj také disciplíny čakali dnes na účastníkov 18. ročníka medzinárodnej súťaže robotov Istrobot 2018 v Bratislave.
Súťaž organizuje Fakulta elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity (FEI STU).
"Na súťažiacich tento rok opäť čaká aj Voľná jazda, kde bude porota hodnotiť najmä zaujímavosť zostrojeného robota. Z vystavených robotov porota vyberie tie, ktoré budú mať šancu predviesť čo dokážu a prebojovať sa tak k výhre," priblížil Richard Balogh z FEI STU.
Zvyšnými kategóriami podľa neho budú Lietajúca výzva, v ktorej zostrojený lietajúci stroj prenáša záťaž pomedzi prekážky a Beh robotov, pri ktorom má robot kráčať dráhou v čo najrýchlejšom čase, pričom nemôže mať viac ako osem nôh.
„Roboty súťažiace v uvedených šiestich kategóriách bude hodnotiť niekoľkočlenná porota zložená z odborníkov i zástupcov FEI STU," informoval Balogh s tým, že celodenné podujatie vyvrcholí popoludní slávnostným odovzdávaním cien.
Počas akcie môžu návštevníci zavítať aj do stánku Národného centra robotiky, pozrieť si ukážky lietajúcich dronov, 3D tlače a mobilnej robotiky.

[bratislavskenoviny.sk 14/04/2018]
Link: https://www.bratislavskenoviny.sk/zivot-v-meste/49110-roboty-na-sutazi-istrobot-2018-behaju-lietaju-aj-prenasaju-kecup