Prejsť na obsah
Verejnosť

Daniela Piršelová, moderátorka: "Rekonštrukcie vysokoškolských internátov napredujú. Sto percent peňazí z balíka určeného na ich obnovu zatiaľ vyčerpali štyri univerzity. Na kontrolnom dni v bratislavskom internáte Mladá garda o tom informovali šéfovia rezortov školstva a financií. Na obnovu internátov vláda vyčlenila celkovo 50 miliónov eur."
Hana Džurná, reportérka TA 3: "O najrozsiahlejšej rekonštrukcii vysokoškolských internátov v histórii rozhodla ešte bývalá vláda Róberta Fica. Desiatky miliónov eur si rozdelilo dvadsať verejných vysokých škôl podľa kľúča, na ktorom sa dohodli ich rektori."
Peter Kažimír, minister financií: "Každý z rektorov si stanovil a každý zo senátov stanovil nejaký plán rekonštrukcie. A štát v tom pomáha. To znamená, štát sa zaviazal poskytnúť 50-miliónový balík."
Hana Džurná: "Svoje balíky peňazí zatiaľ vyčerpali Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne, Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Akadémia umení v Banskej Bystrici a Univerzita svätého Cyrila a Metoda v Trnave."
Martina Lubyová, ministerka školstva: "Ostatné školy sa hýbu podľa toho, ako už povedal pán rektor, ako sa im darí robiť verejné obstarávanie, ako sa im darí zlaďovať svoje vlastné prostriedky s tými zdrojmi, ktoré dostali od vlády. Ale je to významný progres."
Hana Džurná: "S obnovou internátov výrazne pokročila napríklad Slovenská technická univerzita v Bratislave. Do študentského domova Mladá garda z vlastných prostriedkov investovala za posledných osem rokov takmer 2,5 milióna eur. Zo štátneho rozpočtu zatiaľ použila 600-tisíc. Na obnovu internátov dostala celkovo osem miliónov 600-tisíc eur."
Róbert Redhammer, rektor STU: "My sme boli schopní rekonštruovať vnútorne asi tridsať izieb za rok, pričom potrebujeme minimálne tristo izieb zrekonštruovať za rok, lebo ten dlh je 3-tisíc izieb nezrekonštruovaných."
Študentky: "Predtým to bolo úplne fakt, že hrozne plesnivé, všetko nefungovalo a tak. A teraz je to už dobré."
"Máme vlastne nový nábytok aj podlahu, všetko. Takže to bolo veľmi dobré."
Hana Džurná: "Podľa riaditeľa študentských domov by mohli byť všetky internáty Slovenskej technickej univerzity vo veľmi dobrom stave už o päť rokov. Dôležité bude ale udržať súčasné tempo opráv."
František Hulík, riaditeľ študentských domov a jedální, STU: "Každá univerzita by sa mala trošku aj sama pričiniť. Chcem tým povedať, že všetko záleží aj od výšky bytného študenta."
Hana Džurná: "Z prvého balíka peňazí vo výške dvadsať miliónov eur univerzity vyčerpali zatiaľ len 27 percent. Minister financií sľúbil, že zvyšných tridsať miliónov na ich účty dorazí v priebehu budúceho roka. Dávkovať sa budú podľa potreby a pripravenosti projektov."