Prejsť na obsah
Verejnosť

Práce na študentskom domove Mladá garda stáli doteraz 600-tisíc. Ostatné internáty zatiaľ Paulína a Natália sú prváčky na bratislavskej STU, už dva mesiace bývajú na jednej z prvých zrekonštruovaných izieb študentského domova Mladá garda. Univerzita práve tam preinvestovala prvé peniaze od vlády a dokončila jednu chodbu internátu. ,,Predtým boli tie izby v katastrofálnom stave, ja som bola na internáte aj na strednej škole a tam sme mali ubytovanie krajšie," tvrdí Natália, ktorá spomína najmä na zničený nábytok a pleseň v kúpeľni. Rovnako sa z novej izby teší aj jej spolubývajúca. ,,Máme nový nábytok a podlahu, je tu čistejšie," pochvaľuje si Paulína. Budova Mladej gardy bola postavená v roku 1954, odvtedy izby nerekonštruovali, iba opravovali. Slovenská technická univerzita na túto časť prerábky minula 600-tisíc eur.

Najskôr začali z vlastného rozpočtu
Univerzita začala s postupnou rekonštrukciou pred ôsmimi rokmi, z vlastného rozpočtu vyčlenila 2,4 milióna eur. Minuli ich na fasádu, nové okná a strechu. ,,Z našich prostriedkov sme boli schopní rekonštruovať asi 30 izieb za rok, tieto peniaze nám pomôžu zrýchliť práce," vysvetľuje rektor STU Robert Redhammer. Tento rok vláda školám sľúbila 50-miliónovú dotáciu od štátu, prvých 20 miliónov je už rozdelených. Kedy bude rozdelený zvyšok, jasné nie je. STU získala najväčší balík, až 8,6 milióna eur na všetky svoje študentské domy. Dnes má univerzita otvorenú dvojmiliónovú tranžu na stavebné práce, aj keď predpokladala, že v tomto čase už minie viac peňazí, práce jej skazila zmena stavebnej firmy. Prvá neplatila záväzky svojim dodávateľom, a tak sa muselo verejné obstarávanie začať nanovo.

Dokončovali prvý
Práve vďaka tomu, že STU mala obstarávanie stavebného projektu za sebou už v čase, keď vláda prisľúbila prvý balík peňazí, získali náskok. ,,Najprv treba spraviť stavebný projekt pre rekonštrukciu a ten tiež treba obstarávať. Až potom môžete robiť verejné obstarávanie na stavebné práce, my sme mali to šťastie, že to už bolo hotové," doplnil rektor. Minister financií Peter Kažimír tvrdí, že školy nebudú musieť čakať, kým sa vyčerpá celý prvý balík peňazí od štátu. ,,Ak STU bude signalizovať, že potrebuje ďalšie peniaze, tak ich dostane," dodal podpredseda vlády. Riaditeľ študentských domovov Slovenskej technickej univerzity František Hulík predpokladá, že pri takomto tempe by mohla mať STU zrekonštruované internáty za päť rokov. Aj keď vysoké školy dlhodobo upozorňovali na to, že internáty sú v dezolátnom stave a na ich rekonštrukciu peniaze nemajú, prvý balík financií čerpajú pomaly, kvôli zdĺhavým obstarávaniam. ,,Do novembra sa školám podarilo preinvestovať 25 percent z tých 20 miliónov," priblížila ministerka školstva Martina Lubyová.
Najväčšia univerzita čaká Rekonštrukcie sa už začali na Veterinárnej univerzite v Košiciach, na Akadémii umení v Banskej Bystrici či na Univerzite Cyrila a Metoda v Trnave. Študenti najväčšej slovenskej vysokej školy Univerzity Komenského však stále čakajú. V študentskom meste Mlyny aktuálne rekonštrukcie neprebiehajú. ,,Práce sa začnú až po odchode ubytovaných študentov a ukončení verejných obstarávaní a súťaží," reagoval na naše otázky hovorca internátov Peter Šagát. Prerábať plánujú začať v lete 2019.

Financie na rekonštrukciu internátov stu
2,4 milióna eur - investovala škola z vlastných zdrojov na rekonštrukciu Mladej gardy 600-tisíc eur - minula škola z balíka peňazí od vlády na Mladú gardu 4 milióny eur - chce univerzita investovať do internátu Mladá garda 8,6 milióna eur - získala STU na všetky svoje študentské domovy.