Prejsť na obsah
Verejnosť

Na festival Santa Lucia v mexickom Monterrey odlieta v stredu ráno 27. septembra 2017 Vysokoškolský umelecký súbor Technik. Festival je najväčším kultúrnym sviatkom v celom Mexiku. Pre zemetrasenie ho organizátori takmer zrušili.

„Kufre zbalené, program nachystaný, nakoniec teda poletíme. Od 27.9. do 10.10.2017 budeme hrať, spievať a tancovať na Medzinárodnom folklórnom festivale Santa Lucia 2017 v Monterrey v Mexiku," hovorí riaditeľka Vysokoškolského umeleckého súboru Technik Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Mgr.art. Ľubica Mešková.

Počas pobytu v Mexiku má súbor Technik STU naplánovaných 11 samostatných predstavení v provinciach štátu Nuevo Leon /Garcia, Monterrey, San Pedro, San Nicolás, Bustamante, Cerralvo, San Nicolás, Lampazos/.

Festival patrí k najväčším v Mexiku, tento rok oslavuje X. výročie existencie. Organizátori zvažovali, že tento ročník pre ničivé zemetrasenie, ktoré postihlo krajinu, festival zrušia alebo presunú. Nakoniec však svoje brány a hlavné pódia otvára 28.9.2017.

Členovia súboru Technik STU, ktorí na festival poletia,  sa rozhodli prispieť do zbierok na pomoc postihnutým zemetrasením, ktoré sú súčasťou festivalu  Santa Lucia. Prispejeme tým, čo bude potrebné, vecne či finančne,“ hovorí L. Mešková.

Cestu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Ďakujeme aj našej Alma mater Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, taktiež aj Ministerstvu školstva, vedy,výskumu a športu za finančnú podporu.

folklorny subor TEchnik STU

Vysokoškolský umelecký súbor Technik STU vznikol  medzi prvými na Slovensku v roku 1953. Slovenská technická univerzita v Bratislave má svoje prvenstvo nielen ako najlepšia technická univerzita na Slovensku, ale ako jediná sa môže pochváliť viacúčelovým umeleckým telesom. VUS Technik má totiž tri zložky - Folklórny súbor, Komorný orchester aj Spevácky zbor.   

Folklórny súbor, ktorý sa predstaví v Mexiku,  patrí medzi najlepšie a najúspešnejšie súbory na Slovensku. Spracováva folklór z rôznych oblastí Slovenska, má významný prínos aj pre uchovanie kultúrneho dedičstva, keď folklórne prvky – kostýmy, zvyky, tanečné a iné prejavy zbiera priamo v teréne a spracúva do vystúpení. Pozornosť venuje aj okolitým krajinám a národnostným menšinám.