Prejsť na obsah
Verejnosť

Na tohtoročnej Noci výskumníkov 27. septembra 2013 sa bude opäť prezentovať aj Slovenská technická univerzita, a to najväčším počtom vedeckých stánkov.

V panelovej diskusií k téme Internetová ekonomika: Príležitosť pre Slovensko bude rozprávať aj rektor STU Robert Redhammer. Panelová diskusia začína o 16.30 h na pódiu v Starej tržnici v centre Bratislavy.

Program bude prebiehať na viacerých miestach v Bratislave - v Avione, v Starej tržnici, v SNM, v Detskom múzeu a v Múzeu dopravy.

Aktuálny program nájdete na www.nocvyskumnikov.sk.

Z prezentácii STU vyberáme:

AVION (10.00 - 21.00)

Čo ukrýva dokument? (FCHPT STU): ukážky rôznych materiálov, ktoré možno získať z rastlín, predstavenie Národného centra pre výskum a aplikácie obnoviteľných zdrojov energie. V stánku spoznáte suroviny, ktoré sa nachádzajú v papieri, ale aj postupy, ktorými je zhotovený. Verejnosť si pozrie ajpostup odstraňovania tlačovej farby z papiera v procese jeho recyklácie.

Energia odhalená, energia spútaná (FEI STU): vyskúšaj si autíčko, ktoré funguje vďaka palivovým článkom.

Uhlík náš každodenný/Fascinujúca sila "ničoho" (FEI STU): Ako sa vyrábajú umelé diamanty a iné "drahé" šperky? Akú silu má "nič" - pokusy s vakuom.

Mobilné roboty okolo nás (FEI STU): predstavenie záchranných robotov, kráčajúcich robotov, robotické platformy...

Mobilné a počítačové aplikácie a hry (FIIT STU): pozri si jedinečné študentské aplikácie (obohatená realita, multimediálne systémy do vlakov a autobusov, hry, ktoré kombinujú zábavu a vzdelávanie do jedného a mnohé ďalšie aplikácie - napr. aplikácia SiDobludil.sk, s ktorou sa nestratíte a iné...)

Speekle (FIIT STU): jedinečná platforma vyvinutá študentmi fakulty, ktorá učí deti správnu výslovnosť a pomáha logopédom.

Ako funguje telekomunikačný operátor (FIIT STU): pripoj sa do GSM siete a zisti, ako to funguje. Máš jedinečnú možnosť stať sa na moment telekomunikačným operátorom.

3D skenovanie (SvF STU): vyskúšaj si 3D skenovanie, vytvor si virtuálny model pomocou laserového skenera...

Zachráň vajce betónom (SvF STU): otestujte rôzne podoby betónu, ktorý vydrží viac, ktorý zachráni vajce?

Využitie vodnej energie (SvF STU): funkčná maketa prečerpávajúcej vodnej elektrárne, cykly - turbínový, čerpadlový, Archimedova skrutka...

Mysli jednoducho a kreatívne . Be no.1 (MTF STU): hry zamerané na vizualizáciu a zefektívnenie pracovnej činnosti a hľadanie nových a rýchlych riešení. Napr. hra Chýbajúci diel skladačky, Shadow board atď. Účastníci podujatia sa budú priamo zapájať do hier, súťažiť a hodnotiť s malou odmenou.

Postav si formulu (SjF STU): prezentácia študentského monopostu.

_________

STARÁ TRŽNICA: (12.00 . 02.00)

Zdravie je v pohybe - BIOLABS (FEI STU): monitorovanie zdravia pomocou moderných prístrojov, biomedicína v praxi, bezdrôtové sondy a dynamonetrická platňa

Ovládaj všetko všetkým (FIIT STU): moderný multimodálny systém ovládania spotrebičov pomocou gest, rečových povelov a pod...

Ekologický automobil/ pojazdný robot (SjF STU): študentské tímy predstavia formule, ukážka diaľkovo ovládaného robota

Pijeme zdravú vodu? ( SvF STU): testovanie vlastností rôznych nápojov, pozorovanie mikroroganizmov vo vode, horúcovodná fontána, herónová fontána z PET fliaš....

Naplánujme svoju budúcnosť (ÚM STU): interaktívne hry k témam ako kvalita životného prostredia v mestskej a otvorenej krajine, revitalizácia krajiny, mestské zásahy...

Strategicky mysli v priestore (UM STU - CE SPECTRA, ÚEL SAV): experimentálna hra pre deti ZŠ na tému budúcnosť lesa, interkatívna výstava - meranie kvality bezpečnosti okolia.

Chémia pre kultúrne a umelecké dedičstvo (FCHPT STU): správne ošetrenie historických objektov, praktické ukážky a vzorky materiálov...

Robot Bipet (FOTO - Marián Tárník, FEI STU) sa predstaví v Avione.