Prejsť na obsah
Verejnosť

Predstavitelia Rady vysokých škôl, Univerzity Komenského a Slovenskej technickej univerzity žiadajú poslancov Národnej rady SR, aby ešte v pléne upravili novelu vysokoškolského zákona do podoby, ktorá zachová samosprávu a autonómiu vysokých škôl, a aby zabránili prípadným pokusom o zhoršenie tohto návrhu. Predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi odovzdali petičné hárky s vyše 20 tisíc podpismi.

Rektor UK Marek Števček pripomenul, že to, čo sa prezentuje ako kompromis, žiaden kompromis nie je. „Tie najvážnejšie výhrady sú, že podľa návrhu novely stále nerozhodujeme o svojom majetku, o svojich predstaviteľoch, a chýba nám samospráva na úrovni fakúlt," vysvetlil. To sú podľa neho najzásadnejšie problémové body. Vyslovil nádej, že sa na poslednú chvíľu podarí dosiahnuť kompromis.

„Problém je v tom, že stále akademická obec nemôže mať zastúpenie v správnej rade. Správnej rade sa dávajú výhradné kompetencie, ktoré boli odobraté akademickému senátu, napríklad pri schvaľovaní rozpočtu či narábaní s majetkom," povedal predseda RVŠ Martin Putala. Poukázal na ustanovenie, podľa ktorého bude môcť akademický senát navrhovať polovicu správnej rady, ale nikoho z vlastných radov, len z externého prostredia. „Myslíme si, že keď správna rada má mať tie kompetencie, musia tam byť aj ľudia, ktorí lepšie poznajú vnútorné prostredie," dodal.

Zástupcovia akademickej komunity odovzdali predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi petičné hárky s viac ako 20.000 podpismi ľudí, ktorí sa postavili za zachovanie kompetencií akademickej samosprávy.

„Petíciu sme spustili v novembri minulého roku a po mesiaci ukončili. Podporilo ju široké spektrum ľudí. Musíme konštatovať, že ani po dlhých rokovaniach sa nepodarilo dohodnúť zachovanie samosprávy a plnej akademickej slobody verejných vysokých škôl na Slovensku,“ povedal prorektor STU Ján Híveš.

Poslanci Národnej rady SR v záverečnom hlasovaní v stredu 23. marca schválili novelu zákona o vysokých školách. Výsledná podoba obsahuje viacero pozmeňujúcich návrhov, ktoré žiadala zapracovať akademická obec. Po podpise prezidentkou by mala byť novela účinná od 25. apríla.

Prezídium Slovenskej rektorskej konferencie reagovalo vo štvrtok 24. marca na schválenie novely tlačovou správou: https://www.srk.sk/sk/pre-media/tlacove-spravy/570-ts-je-cas-zacat-investovat-do-vysokeho-skolstva .

TASR/R-STU