Prejsť na obsah
Verejnosť

Aj zamestnanci a študenti STU sa môžu zapojiť do 9. ročníka kampane Do práce na bicykli. Stačí vytvoriť tímy, ktoré budú súťažiť o zaujímavé ceny, urobia niečo pre svoje zdravie a podporia rozvoj udržateľnej mobility v mestách. Kampaň štartuje 1. júna.

„Túto aktivitu vnímame ako výbornú príležitosť na posilnenie našej filozofie podpory udržateľnej mobility,  ktorá má nielen pozitívny vplyv na životné prostredie, ale aj na naše zdravie,“ povedal prorektor STU pre strategické projekty, rozvoj, inovácie a prax Maximilián Strémy.

Do súťaže sa môžu zapojiť tímy zamestnancov z rovnakej firmy alebo inštitúcie, resp. tímy študentov z rovnakej školy (v našom prípade to bude Slovenská technická univerzita), ktoré sa do súťaže zaregistrujú a tak potvrdia, že budú v období od 1. do 30. júna 2022 dochádzať do práce/školy na bicykli a budú si o tom zapisovať výsledky do registračného systému. 

„Verím, že sa STU v rámci tejto aktivity zmobilizuje a naši zamestnanci a študenti vytvoria tímy, ktorých výsledný počet prejdených kilometrov a usporených emisií zarezonuje aj v celoslovenskom prehľade,“ dodal prodekan FAD Peter Morgenstein, ktorý sa podieľa na návrhu zelených opatrení pre STU. „Aby bola pre tímy z STU účasť ešte atraktívnejšia a aby sme prispeli k budovaniu komunity a prepájaniu ľudí, ktorým na udržateľnosti záleží, rozhodol som sa, že ak sa nám za STU podarí prekročiť hranicu 15.000 km, zorganizujem spoločné posedenie pre všetky naše cyklistické tímy“, motivuje svojich kolegov prorektor Strémy.

Registrovať tímy treba do 7. júna, formulár je na https://www.dopracenabicykli.eu/registracia-timu. IČO STU, ktoré je pri registrácii potrebné uviesť, je 00397 687.

Hlavnou motiváciou zapojiť sa by mal byť dobrý pocit z toho, že robíme niečo pre svoje zdravie, svoje mesto a životné prostredie. Kampaň Do práce na bicykli je však aj súťaž o ceny, ktoré pripravili organizátori v spolupráci s partnermi. Vyhlasovateľom súťaže je národný cyklokoordinátor, Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Organizačným a odborným garantom súťaže je občianske združenie Občianska cykloiniciatíva Banská Bystrica.

Vlani využilo kampaň Do práce na bicykli takmer 1300 firiem a organizácií na to, aby svojim pracovníkom priniesli zaujímavú aktivitu počas pracovného roka a motivovali ich k zdravšiemu životnému štýlu. Zároveň mali príležitosť zistiť, ako dokáže cesta zamestnancov do práce na dvoch kolesách pozitívne ovplyvniť ich pracovné výkony a zdravotný stav. Čo zistili?

  • Zamestnanci dochádzajúci do práce na bicykli sú počas roka v priemere až o 2 dni menej práceneschopní ako ich kolegovia, ktorí dochádzajú do práce autom.
  • Fyzická aktivita pred začiatkom pracovného dňa zvyšuje výkonnosť zamestnancov až o 15 % a znižuje ich náchylnosť robiť v práci chyby až o 27 %.
  • Zamestnanec dochádzajúci do práce na bicykli je dokázateľne spokojnejší, sebavedomejší a je odolnejší voči stresu.

 Oplatí sa vyskúšať, čo vy na to? :-) 

Foto: dopracenabicykli.eu