Prejsť na obsah
Verejnosť

Slovenská technická univerzita má záujem zvýšiť počet zahraničných študentov nielen z blízkeho európskeho okolia, ale aj z ázijských štátov vrátane Vietnamu. Vzhľadom na históriu i súčasný stav kontaktov oboch krajín sú na to dobré predpoklady. Vyplynulo to s dnešného stretnutia rektora Olivera Moravčíka s veľvyslancom Vietnamskej socialistickej republiky na Slovensku Nguyenom Tuanom na pôde STU.

S pôsobením vietnamských študentov a podnikateľov má naša krajina bohaté skúsenosti, zhodli sa obaja partneri.

„Zaujímame sa o zahraničných študentov nielen z krajín blízkeho okolia, ale aj z Ázie, osobitne z Vietnamu, s ktorým máme dlhú tradíciu vzťahov,“ povedal rektor STU Oliver Moravčík. Vietnamskému ambasádorovi dal do pozornosti fakt, že štúdium v slovenčine môžu mať potenciálni vietnamskí študenti dokonca zadarmo a univerzita tiež poskytuje sociálne štipendium a rôzne formy podpory.

Prorektorka Ľubica Vitková pripomenula, že STU má dohody o spolupráci s dvoma poprednými vietnamskými univerzitami v Hanoji a Ho Či Minovom meste. Vďaka grantom je možné nielen pôsobenie vietnamských študentov, ale aj vedcov na STU, dodala a prezentovala ambasádorovi históriu i súčasnosť STU vrátane možných oblastí spolupráce. Rektor Moravčík predstavil vietnamskému ambasádorovi tiež rozsiahlu spoluprácu STU s priemyslom, výskumné programy, startupy a spoločné podniky a tiež projekt špičkového vedeckého kampusu CEVIS, ktorý STU pripravuje spolu s UK a SAV.

Veľvyslanec Nguyen Tuan vyzdvihol vysokú úroveň technického vzdelania, ktoré poskytuje STU.  Štúdium v slovenskom jazyku je podľa neho pre vietnamských študentov veľmi náročné, vyslovil sa však za nájdenie spôsobu, ako by mohli mladí ľudia z Vietnamu študovať na STU. Ambasádor pripomenul, že univerzity v Hanoji a Ho Či Minovom meste, s ktorými STU spolupracuje, patria k najlepším v krajine.