Prejsť na obsah
Verejnosť

 

Olympijsky bronz, všetky tri kovy z majstrovstiev Európy, svetové rekordy a stovky usporiadaných pretekov – taká je bilancia Atletického oddielu TJ Slávia STU Bratislava, ktorý práve oslavuje 50. výročie.

„Šport patrí k univerzite. A atletika je typickým univerzitným športom. Teší ma, že pri Slovenskej technickej univerzite pôsobí atletický oddiel už 50 rokov. Za tú dobu sa tu vystriedali celé generácie úspešných športovcov, trénerov a rozhodcov, z ktorých mnohí pôsobili či pôsobia aj na STU, študujú tu, alebo pracujú,“ hovorí rektor STU Robert Redhammer.

Atletický oddiel TJ Slávia STU Bratislava vznikol v roku 1962 po reorganizácii telovýchovnej jednoty Slávia VŠ, keď sa tento rozdelil na viacero telovýchovných jednôt pôsobiacich pri vysokých školách – pri Slovenskej technickej univerzite zostal pôsobiť atletický a basketbalový oddiel, pri Univerzite Komenského zase oddiel plavecký a volejbalový. Atletika zostala pri STU najmä preto, lebo už v tom čase mala univerzita pri internátoch Mladá Garda kvalitný atletický štadión, na ktorom boli k dispozícii na tú dobu nadštandardné vylepšenia – nultá pilinová dráha na regeneračné behy či škvárový ovál napustený olejom pre tréning aj v daždi.

„Dnes tu na Mladej garde stojí dôstojný atletický stánok -  zrekonštruovaný atletický štadión s umelohmotným povrchom, sektormi pre horizontálne a vertikálne skoky a vynovenou prevádzkovou budovou so šatňami a posilňovňou,“ hovorí predseda atletického oddielu TJ Slávia STU Zdenek Národa.

 „Športový areál Pavla Gleska, ako je dnes štadión oficiálne nazývaný, je v súčasnosti jediným miestom v Bratislave, na ktorom sa môžu a aj uskutočňujú oficiálne atletické preteky v zmysle pravidiel IAAF. Druhým takýmto štadiónom boli Pasienky, ktoré po zdevastovaní dráhy o túto možnosť prišli,“ dodáva tajomník oddielu Branislav Droščák.

 Po založení oddielu začali rýchlo prichádzať aj prvé úspechy. Hneď v úvodných 15-ich rokoch (1963-1978) sa pretekári oddielu zúčastnili 9-krát Olympijských hier, 24-krát majstrovstiev Európy (na dráhe aj v hale) a 7-krát Svetovej Univerziády. Z toho šesťkrát pretavili svoj štart aj do zisku cenného kovu. Na OH Mníchov 1972 to dokázala 3. miestom v skoku do diaľky Eva Šuranová-Kucmanová - dodnes jediná slovenská atlétka s medailou z olympiády. Zlato na ME v Budapešti 1966 získala Anna Chmelková (beh na 400 m), striebro pridala na ME v Ríme 1974 diaľkárka Eva Šuranová-Kucmanová a bronz na ME v Aténach 1969 výškarka Mária Mračnová-Faithová, ktorá pôsobila aj odborná asistentka na KTV FCHPT. Na Svetových univerziádach sa darilo výškarovi Romanovi Moravcovi (3.miesto v Moskve 1973) a Jozefíne Čerchlanovej (2.miesto v behu na 800 m v Ríme 1975). Olympionička Eva Glesková-Lehocká, absolventka FCHPT STU (na fotografií druhá zľava), je dodnes spoludržiteľkou svetového rekordu v behu na 60 metrov, ktorý vyrovnala časom 7,2 s v roku 1968.

Rozvíjal sa aj atletický areál na Mladej Garde, už v roku 1968 sa tu konali majstrovstvá SR, od roku 1958 všetky atletické stretnutia Technika – Univerzita (teda súťaže atlétov STU a UK) a v rokoch 1984 - 1989 a 2006 – až doteraz medzinárodný míting Memoriál Tomáša Babiaka, na počesť oddielového odchovanca a 6-násobného majstra Československa v hode oštepom, ktorého život ukončila predčasne zákerná rakovina.

Pretekárom oddielu sa darí dostávať sa na vrcholné podujatia dodnes. V súčasnej dobe je to najmä Martin Kučera, účastník tohtoročných majstrovstiev Európy Helsinky 2012 a Vladimír Šimík, držiteľ čerstvého halového slovenského rekordu do 22 rokov v behu na 60 m, ktorí v tejto štafete pokračujú. Oddiel plánuje v budúcnosti obnoviť aj niektoré podujatia – najmä legendárne preteky Technika-Univerzita, ale predstavitelia oddielu rozmýšľajú aj nad usporiadaním úplne nového podujatia, na ktoré by pozývali atletické oddiely zo zahraničných univerzít z Rakúska, Poľska alebo Čiech.

Atletický oddiel TJ Slávia STU Bratislava tohtoročné oslavy výročia spojil s vyhlásením výsledkov významnej celoslovenskej ankety Atlét roka. Podujatie organizuje spolu so Slovenským atletickým zväzom pod záštitou rektora STU Róberta Redhammera, a to v piatok 14.12.2012 v priestoroch spoločenskej sály študentského domova STU na Mladej Garde o 18-tej hodine. Podujatiu predchádza o 16.30 tlačová konferencia.