Prejsť na obsah
Verejnosť


Zuzana Straková Wenzlová, moderátorka: "V talianskom Janove došlo predpoludním k tragédii. Zrútil sa tam približne 100-metrový úsek diaľničného mosta. V tom čase sa na ňom nachádzalo vyše 30 osobných áut a tri kamióny. Nešťastie si vyžiadalo najmenej 35 obetí. Záchranári stále prehľadávajú sutiny. O príčinách pádu sa špekuluje."
Maroš Kušnier, redaktor: "Zábery, z ktorých prechádza mráz po chrbte. Časť diaľničného mosta Morandi, ktorý prechádza ponad Janov, sa v silnom daždi znenazdajky rúti ako domček z karát. Osobné autá a kamióny padajú z výšky 45 metrov spolu s celými kusmi vozovky do rieky, na obytné domy, ale aj priemyselné haly. Na miesto sa ihneď vydali záchranárske zložky. Pri podobných prípadoch musia postupovať rýchlo, no zároveň opatrne."
Marián Dritomský, generálny riaditeľ sekcie krízového riadenia MV SR: "Všetko toto môže byť komplikované tým, že tie osoby sa môžu nachádzať pod tými konštrukciami, vo vrakoch tých vozidiel. Nemusia byť vôbec vidno na prvý pohľad. A ďalej, pri takýchto prípadoch hrozí nebezpečenstvo pádu ďalších konštrukcií, jednotlivých tých vozidiel, ktoré sú tam uvoľnené."
Maroš Kušnier: "Príčina pádu mosta nie je známa. V talianskych médiách sa objavujú správy, že k tragédii mohol prispieť silný dážď, ktorý podmočil pôdu pod piliermi. Svedkovia zasa tvrdia, že nešťastie odštartoval úder blesku. Stavba zo 60-tych rokov vraj nepatrila medzi najspoľahlivejšie. Most museli často rekonštruovať a experti upozorňovali na nedostatky týchto opráv."
Peter Paulík, Katedra betónových konštrukcií a mostov, STU: "Ak existuje výkresová dokumentácia k tomu mostu, tak dá sa spätne ten most analyzovať, či tam tam došlo teda k nejakej chybe vo výpočtoch. Ťažšie sa trošku analyzuje možnosť, či teda pri výstavbe nedošlo k nejakému pochybeniu, jednoducho že sa nedodržala tá výkresová dokumentácia."
Maroš Kušnier: "V čase kolapsu sa na moste nachádzal aj kamión českej dopravnej spoločnosti, ktorého šofér vyviazol živý. Situáciu v Janove sleduje aj naše ministerstvo zahraničných vecí, ktoré zatiaľ neeviduje možné obete zo Slovenska. Talianskej vláde ponúkol v súvislosti s nešťastím pomoc francúzsky prezident Emmanuel Macron či španielsky premiér Pedro Sanchéz. Janovský most nesie meno talianskeho architekta Riccarda Morandiho. Jeho stavby sprevádza smola. V 60-tych rokoch poškodil iný jeho most vo Venezuele ropný tanker.

[TA3, 18:30 14/08/2018]