Prejsť na obsah
Verejnosť

Rektori veľkých slovenských univerzít sa stretli s ministrom školstva Petrom Plavčanom (nominant SNS), aby si vyjasnili, čo sa stalo s financovaním vedy na ich pracoviskách. Zistili totiž, že nedostanú peniaze, s ktorými rátali. Po liste ministrovi kritizovali, že nedostali nič z 300 miliónového balíka eurofondov na strategický a dlhodobý výskum. Stretnutie prinieslo prísľub ministra, že sa na ich výhrady pozrie a preverí proces prerozdeľovania peňazí. Ako dlho to bude trvať, nepovedal. "Dal som im prísľub, že to skontrolujem," povedal. Projekty univerzít ministerstvo neschválilo, aj keď splnili podmienky. Rektori tvrdia, že im prišli rozhodnutia o tom, že splnili kritériá, ale neostali pre nich peniaze. Kto peniaze dostal, sa nevie. Výsledky prerozdeľovania peňazí ministerstvo nezverejnilo s vysvetlením, že proces nie je ukončený. Zverejnilo však už zoznam neschválených žiadostí o nenávratný finančný príspevok. Podľa neho napríklad zamietlo žiadosť Univerzity Komenského o takmer 40 miliónov eur na projekt personálnej medicíny vybraných zhubných nádorových ochorení a jej vplyv na kvalitu života.

NA PENIAZE ČAKAJÚ
Rektori boli po stretnutí spokojní. Eurofondy mali ísť podľa rektora Slovenskej technickej univerzity Roberta Redhammera na vysoké školy a Slovenskú akadémiu vied, lebo ich treba dovybavovať. „Požiadali sme ministra, aby zrušil hodnotenie výzvy, lebo ho považujeme za neobjektívne. Chceme, aby zabezpečil hodnotenie nezávislými expertmi, ktorí robia výskum, majú prehľad a vedia, ako vo svete výskum chodí". Minister podľa neho sľúbil, že sa v tom pokúsi „niečo urobiť, tak veríme, že niečo urobí," povedal Redhammer. Rektori čakajú, že Plavčan prehodnotí rozhodnutia a univerzity peniaze dostanú. Musia to však podľa Redhammera posúdiť ľudia, ktorí nie sú zaujatí väzbami a sú nestranní. Ak peniaze nedostanú, budú mať problémy s chodom ich vedeckých parkov, ale aj s ďalšou vedou či výskumom. Už dnes majú problém zaplatiť výskumníkov či doktorandov.

VÝZVU NEZRUŠÍ
Ak Plavčan zistí, že sa spravili chyby, je pripravený výsledky prehodnotiť. Nepripúšťa však, že by zrušil celú výzvu. To nechcú ani rektori. „Výzva nebola zle napísaná, bola zle vyhodnotená. Projekty boli nesprávne, zaujato posúdené," myslí si Redhammer. Ak je podľa neho výzva vyhlásená na podporu dlhodobého strategického výskumu, je zvláštne, že žiadna inštitúcia, ktorá dlhodobo robí výskum aj v strategických oblastiach, nedostane podporu, dodal. Na otázku, či výsledky anuluje, ako žiadajú rektori, minister neodpovedal. Tí sa teraz môžu odvolať a viacerí to aj spravili. Dnes je zatiaľ desať projektov schválených a sú im aj priradené peniaze - ministerstvo ich zatiaľ nezverejnilo. Ďalších 25 projektov splnilo podmienky, ale nezostali na ne peniaze. Podmienky nesplnilo 24 projektov a deväť sa ešte administratívne prehodnocuje. Rektori rozhodovanie označujú za netransparentné a nekompetentné. Minister si nemyslí, že to tak je. Kto hodnotil projekty? Na to neodpovedá. Rektori ministrovi napísali, že na rozhodovanie mali vplyv skupiny. „Možno práve tu je ten správny čas a priestor, aby ste v súlade s opatreniami premiéra vlády v boji proti korupcii a netransparentnosti zabránili vplyvu skupín, ktoré deformujú transparentnosť a čestnú súťaž pri získavaní nenávratných prostriedkov." Okrem toho, že minister sľúbil prehodnotiť výsledky, univerzitám sľúbil ďalšie peniaze. Na jeseň chce vypísať výzvu na 80 miliónov eur, určenú na udržateľnosť a rozvoj vedeckých parkov a podporu mladých vedcov. Ale nie je to podľa neho nálepka za neschválené projekty. Takúto podporu podľa neho robia všetky vlády. Takto chce platiť prevádzku parkov aj počas ďalších rokov tejto vlády. Ak takáto výzva príde, nevyrieši to však terajší nedostatok peňazí, po vyhodnotenie výziev totiž často prejde rok.