Prejsť na obsah
Verejnosť

Šíriť povedomie o inováciách, ktoré vznikli na pôde Slovenskej technickej univerzity, medzi slovenskou start-upovou scénou ako aj širokou verejnosťou na Slovensku má za cieľ výstava TECH INNO DAY, ktorá sa konala v stredu v Bratislave. Dvadsiatka vystavujúcich tímov predstavila množstvo jedinečných projektov, ktorých autormi sú študenti a mladí ľudia z celého Slovenska. Študentské tímy a firmy, ktoré sa venujú vývoju inovatívnych produktov a služieb, prezentovali svoju prácu a hľadali partnerov a investorov.
Medzi exponátmi nechýbala aplikácia pre zdravú chrbticu BODYFIX.IO. Aplikáciu vyvinuli študenti a jej cieľom je dať fyzioterapeutom, športovým lekárom, trénerom, učiteľom, ale aj obyčajným ľudom nástroj, ktorý im uľahčí nielen každodenný život, ale tiež urýchli proces diagnostiky problémov chrbtice pomocou špeciálnych funkcií a priamemu prepojeniu s expertmi.
GrowBox system Alpha - Growbox je spoločným výskumným projektom študentov FEI STU, pracujúcich na technologickej stránke projektu a študentov PRIF UK, pracujúcich na biologickej stránke. Cieľom projektu je vývoj automatizovaného boxu na pestovanie a staranie sa o rastliny, bez zásahu človeka. Zamerali sa na hydroponické systémy, ktoré sú ideálnym riešením ako na Zemi, tak aj na prípadných vesmírnych kolóniách.
Systém LIFEBUTTON upozorňuje na náhly zdravotný problém vodiča s priamou informáciou pre okolie, bez zdĺhavého kontaktovania dispečingu, čo uľahčí a zjednoduší privolanie a zásah zdravotníkov.
Inovatívna vodovodná batéria z dielne štyroch študentov SmarTap zmení pôvodnú klasickú batériu na inteligentnú. Spúšťať sa bude senzorom a dokáže dávkovať presne zvolené množstvo vody. Okrem ekonomickej úspory má veľký ekologický význam.
Ako uviedli pre TASR organizátori podujatia zo Slovenskej technickej univerzity, v priestoroch technických škôl na Slovensku vznikajú nápady a inovácie, ktoré sa môžu porovnávať so svetovými, a neraz ukázali, že vedľa nich obstoja. Študenti sa snažia venovať praktickým riešeniam, ktoré pomáhajú uľahčovať život a šetriť energiu. Mnohé z nich využívajú štátne úrady, či súkromné spoločnosti vo svete a na TECH INNO DAY sa s nimi zoznámia a inšpirujú sa nimi nie len študenti ďalších odborov.